Mimoriadna informácia: Zrušené podujatie - Divadlo Na Sídlisku: Traja vlci a prasiatko

Čierne diery odkrývajú cez tvorbu grafík skvosty zabudnutej histórie

Čierne diery odkrývajú cez tvorbu grafík skvosty zabudnutej histórie

Košice sa na dva mesiace stanú miestom pre veľkú výstavu 242 grafík združenia Čierne diery zo zbierky Slovenskej národnej galérie, ktorá je doplnená o nové košické motívy. Záujemcovia si ich budú môcť pozrieť v Galérii Alfa v Kasárňach/Kulturparku od 6. júla 2021 do 12. septembra 2021 v čase od 13:00 do 19:00, okrem pondelka.

Nadšenci Martin Lipták, Andrej Sarvaš, Lívia Gažová, Michal Tornyai, Miroslav Beňák a Lukáš Patera sa od roku 2014 venujú architektúre, ktorá je na Slovensku dlhodobo prehliadaná. Od storočných tovární, cez chátrajúce kúpele až po ikony modernej architektúry. Dokumentujú miesta, ktoré už ďalšie generácie možno neuvidia. Podarilo sa im nadchnúť ľudí všetkých generácií pre zabudnutú históriu Slovenska a v krátkom čase sa stali rešpektovanou „inštitúciou“, podporujúcou kultúrne dedičstvo, umenie a zberateľstvo.

Reportáže a výskumy spracúvajú do kníh, ktoré sa stali nezávislými bestsellermi. Vydávajú tiež mapy technických pamiatok jednotlivých miest. Súčasťou ich aktivít je tvorba grafík na vlastnom risografickom stroji. Zo žiarivých ryžových a sójových farieb japonskej tlačiarne vznikajú nové zobrazenia kultúrneho dedičstva. S tlačovými chybami, ktoré sú zaujímavosťou diela. Od roku 2015 sa do série grafík zapojilo 75 autoriek a autorov z prostredia výtvarného umenia, ilustrácie a grafického dizajnu. Tisíce zberateľov umožnili združeniu finančne sa angažovať v oblasti kultúry a charitatívnej práce. V roku 2020 získala do zbierky celú sériu grafík Slovenská národná galéria. Tá však pokračuje, rozširuje sa o nové témy, nových autorov a nové charitatívne projekty.

Zoznam vystavujúcich autorov grafík je naozaj dlhý, ale nemožno ich nespomenúť. Svoje práce predstavia: Tero Abaffy, Alexandra Barth, Zuzana Bartová, Miroslav Beňák, Alica Bodiš (Raticová), Lukáš Cehľár, Marek Cina, Miroslav Cipár, Peter Cvik, Michal Czinege, Samo Čarnoký, Simona Čechová, Radko Čepček, Barbora Demovičová, Emil Drličiak, Matej Fabian, Svetlana Fialová, Ondrej Gavalda, Jana Gavalda Bellanová, Eugen Finkei, Jozef Gľaba, Hedviga Gutierrez, Han Illustration, Jana Hirnerová, Martu Hlavajová, Filip Horník, Oto Hudec, Katarína Hutníková, Peter Chmela, Michaela Chmelíčková, Pavel Choma, Juliána Chomová, Simona Janišová, Ondrej Jób, Veronika Klímová, Denisa Kollárová, Kristína Kubáňová, Miloslav Kučera, Alica Kucharovič, Alexandra Kusá, Peter Liška, Petra Lukovicsová, Jana Malatincová, Saki Matsumoto, Matúš Maťátko, Marek Menke, Lívia Mezovská, Kristína Mésároš, Jarmila Mitríková a Dávid Demjanovič, Marek Mráz, Martina Obertová, Daniela Olejníková, Lucia Oleňová, Ové Pictures (Michaela Čopíková, Veronika Obertová), Ivana Palečková, Soňa Patúcová, Oľga Paštéková, Veronika Pažická, Adela Režná, Katarína Rybnická, Paulína Rypáková (Vårregn), Alex Selmeci a Tomáš Kocka Jusko, Boris Sirka, Erik Šille, Dávid Soboň, Lucia Tallová, Michal Tornyai, Karol Trnovský, Samuel Velebný, Matej Vojtuš, Dominika Žáková, Lucia Žatkuliaková.

Združenie je držiteľom dvoch Národných cien za dizajn (2020, 2018), Ceny Nadácie Tatra banky za umenie v kategórii Dizajn (mladý tvorca), Ceny profesora Martina Kusého (Spolok architektov Slovenska), Ceny za architektúru CE·ZA·AR v hlasovaní verejnosti, zaradenie do rebríčka Forbes 30 pod 30, špeciálnej ceny časopisu o staviteľstve ASB, ceny Most za projekt roka, ktorú udeľuje Rada mládeže Slovenska a nominácie slovenskej pobočky medzinárodnej rady pre pamiatky ICOMOS.

Počas otváracieho dňa 6. júla 2021 budú na výstave od 15:00 do 19:00 hod. prítomní aj autori projektu, ktorí zodpovedajú na všetky otázky návštevníkov. Počas jej trvania sa uskutočnia rôzne sprievodné podujatia, o ktorých budeme priebežne informovať.

Vstupenky online: 

 

 

Ďalšie články