Cinzie Campolese fascinuje ľudí audiovizuálnymi svetelnými inštaláciami

Veľa vizuálnych zážitkov prinesie tohtoročný festival súčasného umenia Biela noc počas nočnej prechádzky mestom, ale aj v Kasárňach/Kulturparku a Kunsthalle/Hale umenia. Od piatku. 4. októbra, do nedele, 6. októbra, budú môcť návštevníci obdivovať svetelné  objekty, ktoré tak, ako po minulé roky,  uchvátia svojou jedinečnosťou.

Galéria Alfa bude priestorom pre dve audiovizuálne inštalácie Lost Intersections (Stratené križovatky) a Broken Panorama (Zlomená panoráma) kanadsko-talianskej vizuálnej umelkyne Cinzie Campolese. Návštevníci si ich budú môcť pozrieť počas troch dní od 12:00 do 24:00 hod. V križovatkách pracuje s malými konvexnými povrchmi, koncentrovanými v strede miestnosti. Každý od seba odráža svetelné lúče, ktoré sa následne v priestore opäť stretávajú a krížia. Rovnako ako ostatné inštalácie z autorkinej série The Specular, aj Lost Intersections vytvárajú imerzívne prostredie a pracujú s algoritmom, generujúcim prepojené audiovizuálne elementy. Cyklus sa opakuje, ale s nekonečnom variácií manipuluje našim vnímaním priestoru a prezentuje nepretržité hľadanie dokonalosti.

Inštalácia Broken Panorama je jednou z audiovizuálnych inštalácií autorkinho projektu The Specular series, a teda série svetelných sôch, vytvorených na princípe hry medzi svetelnými projekciami a svetlo odrážajúcimi plochami, rozmiestnenými v priestore. Každá objekt svetlo odráža iným spôsobom, čím pre diváka vytvára odlišné zážitky. Všetky tiež dokážu s prostredím splynúť, ale aj ovplyvniť to, ako svoje bezprostredné okolie vnímame – vrátane tvaru miestnosti, v ktorej stojíme. Umelkyňa  pracuje s reflexným povrchom objektu spojeným s podlahou, na ktorý smeruje svetelné projekcie. Tie sa v odraze spoja so zemou a diváci vnímajú svetlo v troch úrovniach – na povrchu objektu s reflexívnou plochou, ako odraz na zemi a ako spätný odraz na pôvodný objekt.

Tvorba Cinzie Campolese sa pohybuje na pomedzí vizuálneho umenia a umenia nových médií. Často pracuje so svetelnými projekciami a vytvára imerzívne prostredia plné audiovizuálnych vnemov. Je spoluzakladateľkou kreatívneho štúdia IF, pôsobiaceho v Paríži, ktoré sa sústreďuje na projekty v oblasti architektúry, scénografie, dizajnu či audiovizuálnych inštalácií. Jej diela boli vystavené v prestížnych inštitúciách v rôznych kútoch sveta.

Diela, ktoré sa nachádzajú v interiéri či inak ohradenom priestore budú prístupné len s BN Passom v hodnote 10 € (deti do 15 rokov, dôchodcovia a ZŤP zdarma), ktorý platí počas celého trvania Bielej noci.

Vstupenky online:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.