Čo bolo pekné, sa vrylo do pamäti a nikto nám to nevezme

Nedbali by ste vrátiť sa v čase do horúcich letných dní a užívať si krásne chvíle na koncertoch pod korunami stromov? Splniť vám to vieme iba v spomienkach na to, čo sme prežívali s hudobníkmi naživo a čo už v súčasnosti opäť nie je možné. Leto v Kulturparku bolo nabité hudbou, ktorá nám možno ešte stále doznieva v ušiach. Pripomeňme si, čo nás zohrievalo okrem slnečných lúčov.

Pandémia krížila plány všetkým umelcom a výnimkou nebola ani košická skupina Peter Bič Project. Svoje turné musela odložiť až dvakrát. Publiku chcela predstaviť svoj najnovší album Labyrint, ktorý vyšiel ešte v závere roku 2019 naživo, Splatiť svoj dlh sa jej podarilo až v lete. Medzitým sa sústredila na prípravu nového albumu, a tak na koncerte zazneli nielen už dávno napočúvané, ale aj tie najnovšie skladby a fanúšikovia si to naozaj užili.

Na pódiu v parku ožila aj hudba Mareka Brezovského vďaka hudobníkom združeným okolo Oskara Rózsu, ktorí čerpajú z jeho bohatej tvorby. V rámci série letných open air koncertov TROCHA RADOSTI TOUR 2021 neobišli ani Košice. Vystúpili v stabilnej zostave, ktorá sa vykryštalizovala v posledných rokoch: Martin Valihora – bicie nástroje, Marek Minárik – basová gitara, Vladislav „Slnko“ Šarišský – klávesové nástroje, Adam Mičinec – gitara, Oskar Török – trúbka a Oskar Rózsa – spev a klávesové nástroje.

Štátna filharmónia Košice mala pôvodne zahrať diela Piazzollu a Bernsteina pod holým nebom v Kasárňach/Kulturparku pri príležitosti 100. výročia narodenia argentínskeho skladateľa Astora Piazzollu. V orchestrálnych úpravách jeho troch diel zažiarila mladá charizmatická trubkárka Lucienne Renaudin Vary z Francúzska, ale jej vystúpenie si diváci mohli pozrieť v Dome umenia.

Posedieť si v tôni stromov s príjemnou hudbou Kaschauer Klezmer Bandu však mohli poslucháči pred kaviarňou Papa. Každý koncert kapely je jedinečný, o čom sa mohli na pôde Kasární/Kulturparku presvedčiť už veľakrát. Stále to bolo úžasné vystúpenie, plné emócií a kvalitnej klezmerskej hudby presiaknutej folklórnymi hudobnými tradíciami východnej Európy, Balkánu, slovenského a rómskeho folklóru obohatenej prvkami klasickej i modernej hudby. To všetko mali možnosť posúdiť sami. Bol to veľmi príjemný večer.

O tom, že po rapovej scéne fúka svieži vietor a do popredia sa tlačia mladí interpreti, sa mohli presvedčiť návštevníci hip-hopového podujatia LIVE 001, na ktorom vystúpili všetci členovia  zoskupenie WELOVEVERYSIMPLE. To spája kreatívnych ľudí z viacerých oblasti umenia, vrátane výtvarného, hudby, módy alebo filmu. Predstavili sa Saul, Nuri, Nicholas Naison, Taomi, Wen a Hujdy. Súčasťou eventu bol aj pop-up značiek archive universe, ACS, Projects, Pieux clothing, ale tiež výstava obrazov od SMON.

Len tak „medzi nami“ pekné leto spravil svojim priaznivcom aj lámač ženských sŕdc Adam Ďurica, ktorý to v parku riadne roztočil. Jeho hudba na nás útočí z éteru a treba uznať, že sa dobre počúva. Čo skladba to rádiový hit lahodiaci našim ušiam. Charizmatický hudobník a spevák počas obdobia nekoncertovania nezaháľal, ale tvoril a výsledok sa dostavil. Naživo sme si mohli vypočuť jeho najnovší singel Medzi nami, rovnako skladby Pravdupovediac či Vlci a zaspievať si s ním aj hitovky ako napr. Neľutujem. Naozaj nie je čo ľutovať, bol naozaj skvelý.

Po ôsmy raz vytvoril počas Leta v Kulturparku nefalšovanú atmosféru plnú rómskeho temperamentu, šarmu, talentu a emócií festival Cassovia Gipsy Fest pod taktovkou Ladislava Vasiľa. Rómska hudba rôznych žánrov, spev a tanec, tak ako vždy, postavil každého diváka na nohy a roztancoval. Program bol plný vášne, radosti i žiaľu v podaní umelcov z tejto komunity, ktorá má muzikálnosť zakódovanú v génoch.

Nevšednú kombináciu swingu, folku i world music pre gitaru, husle a akordeón ponúka na koncertoch pražské trio Nina Rosa a inak tomu nebolo ani na tohtoročnom Lete v Kulturparku. Konečne sa mu podarilo predstaviť svoj debutový album Discover. Ten síce uzrel svetlo sveta ešte v októbri 2019, ale z pochopiteľných dôvodov ho hudobníci nestihli ani pokrstiť.

„Ľubov neumerať“ (Láska neumiera a „ľubov“ Štefana Šteca zvlášť.  Prvý zo šnúry letných koncertov odohral so skupinou Fajta doma. Na koncerte vytvorili neopakovateľnú atmosféru, o ktorú sa umelci postarali takými hitmi ako Urvala sia struna, Báči Jašov, Idu sobi a Oj, Maryčko na Vás, ale aj jedinečnou rusínskou verziou skladby Jany Kirschner Láska neumiera či novinkou, ktorú Štefan spieva s Petrom Bičom. Zahrali predovšetkým piesne z posledného CD Veci, čo sa dejú z produkcie Folklórneho súboru Hornád.

Predposledný júlový deň patril punk-rockovej skupine Slobodná Európa, ktorá zavítala do Košíc v novej zostave s Lacom Lučeničom na gitare. Svojim gitarovým zvukom sa podieľa na nahrávaní albumov Slobodnej Európy už od roku 1992 a basu teraz prenechal Rasťovi Goremu. Doplnil tak rokmi overenú zostavu Whisky, Sveťo Korbeľ a Tomáš Tuleň Vojtek. Spoločnosť im na koncerte robili Bratislavské dievčatá.

Na Lete v Kulturparku „vystrelil“ na tretí pokus aj hudobný ohňostroj z Auróry. Prezentáciu českým Andělom oceneného siedmeho štúdiového albumu Auróra (2019) v úplne novej kategórii Slovenský album roka, musela jedna z najvýraznejších slovenských hudobných stálic Nocadeň z Košíc, tak ako všetci umelci, vlani zrušiť dvakrát. Do tretice všetko dobre a skôr než sa zišiel deň s nocou na prelome mesiacov sa bratom Kopinovcom s kapelou podarilo utíšiť hlad publika po koncertoch.

Na ľudovú nôtu naladili návštevníkov Leta v Kulturparku detské folklórne súbory Hanička, FS Borievka a FS Košicki špivaci, ktoré predviedli ukážky zo svojho programu. Takže sa v prvý augustový deň v duchu „Veš ty zajdu i ja zajdu“  tancovalo, spievalo a znela ľudová hudba. Vyvrcholením večera bolo vystúpenie hudobnej skupiny Basawell pred kaviarňou Papa.

Kto sa rozhodol prísť na koncert Richarda Müllera, mohol zažiť magickú „Hodinu medzi psom a vlkom“ a odchádzať domov s hlbokým zážitkom. Legendárny spevák so svojou kapelou nikoho nesklamal, ale veľmi potešil. Spoločné chvíle na živom vystúpení si užíval každý. Stálica hudobnej scény náročné časy bez koncertovania využila na komponovanie nových skladieb, z ktorých vznikol veľmi úspešný album, na ktorý si okrem skladby Anomália všetku hudbu zložil sám. Predáva sa tak dobre, že už má dokonca „Double Platinum“.

Raper Zayo pôvodom z Košíc, známy z pôsobenia v skupine Haha Crew, sa vydal na sólovú dráhu, a treba povedať, že sa mu darí a teší sa veľkému záujmu poslucháčov najmä z radov mládeže. V máji tohto roku vydal v poradí už druhý sólový album s názvom Wassup podľa legendárnej scény z filmu Scary Movie. Tracky z neho si mohli fanúšikovia vypočuť naživo počas turné. Aj keď momentálne žije v Bratislave, svoje rodné mesto prirodzene neobchádza. Stále sa cíti ako Košičan, a preto sa na domáce publikum obzvlášť tešil. Bolo to obojstranné. Fanúšikovia boli v tranze.

Parádnu funky zábavu roztočil  v Kulturparku Igor Kmeťo ml., ktorý sa do Košíc vrátil po dlhom čase. Funkový spevák vystúpil so svojou kapelou Gitano records live band a exkluzívnymi hosťami ako King Ivan Vereš, Rebis, tanečná skupina BKB a Spunkey, a samozrejme na záver nechýbali najlepší funky DJi Patrik Kmeťo. Igor Kmeťo a Ivan Vereš.

„Budeme to stále my“ a IMT SMILE stále sú – fantastickí na pódiách i albumoch.  O tom hádam netreba nikoho presviedčať. Za nich hovorí hudba a nekonečné zástupy fanúšikov. Nepochybne boli ďalšou hudobnou „peckou“ Leta v Kulturparku. Skupina sa netajila tým, že si konečne užíva fantastickú koncertnú atmosféru. Nie všetkým sa podarilo dostať sa na dlho dopredu vypredaný koncert. Tým, čo to šťastie mali, si s Ivanom Táslerom naozaj užili nezabudnuteľný večer.

Shudbou pod hviezdami bolo v pláne rozžiariť aj Kométu (pre Gumpa) -úvodná pieseň k úspešnému českému filmu Gump: Pes, ktorý naučil ľudí žiť. Je o túlavom psíkovi a jeho príbehu o hľadaní šťastia a prekážkach na ceste k tomu správnemu človeku. Sily spojili kapela DESmod a raper Majself  a nahrali citlivý song. Ich spoločný koncert v rámci Gump tour sa v Košiciach nekonal. Koncert zrušil aj Kali.

Začiatok septembra okúzlil divákov husľový virtuóz Filip Jančík. Počas akustického turné filmovej hudby vystúpil na Lete v Kulturparku s desiatkou umelcov, s ktorou predviedol nezabudnuteľnú šou. V kapele má hudobníkov z Rakúska, Nórska, Ukrajiny či Čiech, ale aj Slovákov, ktorí sú úspešní v zahraničí, napríklad violončelista Ján Bogdán pôsobí v Izraeli. Milovníci klasickej hudby si v Jančíkovom prevedení vypočuli soundtracky z Harryho Pottera, Posledného mohykána, Pirátov z Karibiku či Hier o tróny  v inštrumentálnej podobe.

Leto sa končilo a prišiel čas na rozlúčku s ním. Bodkou za kultúrnym letom bol koncert s Parou, Pudingom pani Elvisovej, Mr. ŽarkomThe Sages. Kapely prišli pobaviť publikum počas dvoch večerov po sebe, kedy sa v Kulturparku konal Salón piva. Do dobrej nálady dostali návštevníkov pivné slávnosti a do pohody štyri kapely. A bolo po letnej zábave, ale s množstvom pekných zážitkov z koncertov, ktoré nám spríjemnili letné večery. Lúčiť sme sa mali počas hudobno-tanečného uragánu menom Lúčnica, ale ten Košice tentoraz minul. Možno ho priveje nabudúce.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.