Mimoriadna informácia: Zrušené podujatie - Divadlo Na Sídlisku: Traja vlci a prasiatko

Čo sa deje v zemskej atmosfére, kým naprší a uschne?

Čo sa deje v zemskej atmosfére, kým naprší a uschne?

Medzinárodný dom umenia pre deti Bibiana pripravil pre detského návštevníka opäť niečo netradičné v podobe interaktívnej výstavy s názvom Až naprší a uschne. Poučná a vtipná výstava hravou formou predstavuje jedinečnosť zemskej atmosféry. Vykresľuje ju nielen ako predmet vedeckého bádania, ale aj ako vizuálnu inšpiráciu pre mnohých významných výtvarných umelcov od starého Egypta až po dnešok.

Deti sa dozvedia viac o slnečnej sústave, zložení zemskej atmosféry, vzniku vetra, cyklónov a tornád, o systéme pomenovania mrakov či predpovedi počasia.  Výstava bude sprístupnená od 4. októbra 2018  do 17. februára 2019 na prízemí budovy Bravo v Kasárňach/Kulturparku denne okrem pondelka od 10:00 do 18:00 hod.

Jedinečnosť zemskej atmosféry v Slnečnej sústave

 Vstup na výstavu tvorí koridor, vytvorený z reprodukcií drevorytu: Zvedavec nahliadajúci cez hviezdnu kupolu, Giottovej fresky Golgoty aj  ranokresťanského obrazu  Krista, sediaceho na vesmírnej guli. Pod obrazom egyptskej bohyne Nut ako nebeskej klenby prechádzame do priestoru, kde je veľký obraz povrchu Mesiaca. Na oknách sú reprodukcie obrazov ruského kozmonauta a maliara Alexandra Leonova. Viete, že Mesiac nemá plynový obal a atmosféra  žiadnej z planét sa nepodobá tej našej? Napr. atmosféra Uránu sa skladá prevažne z vodíka a hélia. Ako znie ľudský hlas v atmosfére hélia  prezentuje  modulátor reči. Vieme, že vo vákuu sa zvuk nešíri, preto je vo vesmíre úplné ticho. Môžeme si ho vychutnať pomocou slúchadiel.

Zloženie zemskej atmosféry  

V ďalšom priestore môžu návštevníci vidieť na paneli vrstvy zemskej atmosféry. Oboznámia sa s jej históriou, so súčasným zložením a jej dôležitosti pri ochrane našej planéty pred meteoritmi, ale aj smrtiacim ultrafialovým žiarením. Magnetické siločiary môžu deti pozorovať pomocou magnetu a železných pilín. Dozvedia sa aj to,  ako vznikajú jednotlivé klimatické oblasti. Polárnu klímu predstavuje iglu,  ale aj ľadové kryhy, ktoré nesú kúsky obrazu Pietra Brueghela . Roztopenie ľadových krýh napríklad v roku 1850 spôsobilo v Bratislave veľkú povodeň. Sú tam aj zimné obrazy  Ivana Ajvazovského či Caspara Davida Friedricha. Atmosféru tropickej klimatickej oblasti vytvára veľkoplošný obraz  H. Rousseaua a africká chyža.

Pohyb zemskej atmosféry

Témou ďalšej časti výstavy je  vznik vetra, cyklónu či tornáda. Beaufortova dioráma (model) umožňuje vidieť pôsobenie sily vetra na vlnách. To, ako vnímali vietor a búrky známi výtvarní umelci, môžeme vidieť na obrazoch Sandra Botticelliho, Reného Magritta aj Clauda Moneta.

Voda v atmosfére

Kolobeh vody v prírode, aj to, ako vznikajú oblaky,  poznajú deti zo školy. Výstava im priblíži, ako vznikol systém pomenovania oblakov  (reprodukcie René Magritte). Ústredným objektom je hrmiaci a blýskajúci búrkový oblak  Cumulonimbus.   V jednom búrkovom oblaku sa nachádza až 31 000 ton vody. Keby sme ju chceli odviezť, potrebovali by sme 350 cisternových vagónov, čo znázorňuje vláčik.

 Ľudová meteorológia

Časť výstavy zasvätí divákov do tajov predpovedí počasia bez technických vymožeností a vedeckých pozorovaní. Roľníci si už dávno všimli, že niektoré javy na oblohe signalizujú zmeny počasia. Napr. červené zore (červánky) znamenajú silný vietor. Pozorovaním prírody vedeli predpovedať nielen počasie na najbližšie obdobie, ale tiež na jednotlivé ročné obdobie aj rok dopredu. Svoje poznatky vložili do pranostík, z ktorých mnohé  si môže návštevník prečítať.

Dnešní meteorológovia pomocou údajov o teplote, tlaku, vlhkosti a smere vetra vypracúvajú predpovede počasia. Pomáhajú im meteorologické radary, fotografie z družíc a sieť výkonných počítačov. Tie vypracúvajú automatické predpovede. V Európe je to model ALADIN.

Ochrana atmosféry, klimatické zmeny

Príkladom mohutných zásahov človeka do prírody s katastrofickými následkami bola premena rozsiahlych prérií v USA na obrovské obilné lány v 30. rokoch 20. storočia. Obnažená pôda nedokázala zachytiť vlahu. Celú oblasť Texasu zasiahli obrovské  prašné búrky, ktoré odviali úrodnú povrchovú vrstvu. Poľnohospodárstvo sa razom ocitlo v troskách, farmári zbankrotovali, kraj postihla obrovská nezamestnanosť. Aj zvyšovaním objemu skleníkových plynov v atmosfére vďaka nezodpovednej činnosti ľudstva dochádza k roztápaniu ľadovcov. Ak to nezastavíme, hladina oceánov sa zdvihne o 66 metrov a asi miliarda ľudí  príde o svoj domov. Ako dopadne Európa? Stlačením gombíka môžu deti spôsobiť malú potopu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ďalšie články