Crème de la Crème je filmovou ochutnávkou top titulov Francúzska

Kúsok Francúzska prostredníctvom francúzskej kinematografie prichádza počas Festivalu francúzskych filmov Crème de la Crème aj do Košíc. Počas dvoch dní – 7. a 8. marca 2019 uvidia diváci v Kasárňach/Kulturparku štyri festivalové filmy, ktoré boli nakrútené počas minulého roka. Prehliadku súčasného francúzskeho filmu pripravuje Francúzsky inštitút už po šiesty raz v spolupráci s Film Europe Media Company. Už tradične ide o „bouquet“ súťažných a ocenených filmov z „áčkových“ festivalov.

Na úvod (7. 3. 2019 o 18:00) je v ponuke adaptácia slávneho komiksu Bécassine! (Bekasinka) v réžii Bruna Podalydésa. Bécassine je naivná, nepomstychtivá, zasnená, vynaliezavá, vždy úprimná, nevinná, jemná, optimistická žena. Je verná, otvorená, vtipná, nenapraviteľná, nadšená, fascinovaná rýchlosťou, žasnúca nad elektrickým osvetlením, veľmi praktická, inštinktívna, nešikovná, veľkorysá, bojovná, vždy plniaca svoje sľuby. Narodila sa na malej francúzskej farme. Aj v dospelosti si zachovala detskú naivitu. Sníva o tom, že sa jedného dňa presťahuje do Paríža, ale jej sen sa rozplynie, keď stretáva Loulotte, dieťa adoptované Markízou z Grand-Air, ku ktorému si vytvorí hlboké puto. Má ju rada všetkým navzdory. V panstve cítiť závan nového vetra. Ale ako dlho potrvá? Dlhy rastú a príchod nespoľahlivého gréckeho bábkoherca na veci nič nemení. No Bécassine znova dokazuje, že je žena činu.

V prvý večer (7. 3. 2019 o 20:00) je na programe aj film nominovaný na Zlatú palmu Cannes 2018 Girls of the Sun (Bojovníčky slnka). Vojnová dráma je o mladej právničke Bahar, ktorá je na návšteve rodiny v Kurdistane. Pri útoku extrémistov zomiera jej manžel; ona sama a jej syn sa spolu s ďalšími ženami a deťmi stávajú rukojemníkmi islamistov. Niekoľko mesiacov po úspešnom úteku velí Bahar jednotke Bojovníčok slnka. Jej cieľom je dobyť mesto, kde ju postretla tragická udalosť a získať späť svojho syna. Pri trojdennej ofenzíve ju sprevádza Mathilde, skúsená vojnová reportérka, ktorá sa zaoberá pohnutými osudmi kurdských bojovníčok a ich pevnými sesterskými putami. Film je sugestívnym pohľadom na hrdinstvo všedných ľudí vo vyhrotenej životnej situácii.

A Faithful Man (Verný muž) je ďalším francúzskym filmom (8. 3. 2019 o 18:00), ktorý získal Cenu poroty za najlepší scenár, San Sebastián IFF 2018. Ide o portrét verného muža, ktorého stvárnil herec a režisér Louis Garrel. Hrá hlavnú postavu Parížana Abela, ktorému partnerka Marianne už v prvej scéne oznámi, že je tehotná s jeho priateľom Pavlom a opúšťa ho. O osem rokov však Pavol zomrie. Marianne sa opäť vráti do Abelovho života spolu so svojim synom. Ich vzťah je plný neočakávaných zauzlení, šťastných i menej šťastných prekvapení. Vstupuje do toho aj Pavlova sestra Eva, ktorá od detstva tajne milovala Abela.

Strieborným medveďom pre najlepšieho herca na Berlinále 2018 ovenčený film The Prayer (Modlitba) bude poslednou snímkou na festivale v Košiciach (8. 3. 2019 o 20:00). Príbeh 22-ročného Thomasa, ktorý prichádza do katolíckeho rehabilitačného centra vo francúzskych Alpách, aby zabojoval so závislosťou na heroíne, je štúdiou (ne)dobrovoľnej rehole a premeny prchkého adolescenta na svojbytnú duchovnú bytosť. Najväčšími prednosťami filmu sú neokázalá, precízna réžia, odvaha rozprávať príbeh v bolestivom detaile a brilantné herecké obsadenie. Kahnov film je pokornou charakterovou štúdiou i formálne čistou, tichou oslavou ľudského súcitu a odhodlanosti – nenápadnou, ale prenikavou a nesentimentálnou snímkou o viere, možnostiach nápravy, rôznych podobách závislosti a ťažkej voľbe medzi láskou k človeku a láskou k Bohu.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.