Crème de la Crème – ochutnávka najčerstvejších francúzskych filmových dobrôt

V marci – Mesiaci Frankofónie, sa už tradične uskutoční na Slovensku čoraz viac populárny festival francúzskeho filmu Crème de la Crème , ktorý potrvá  od 22. – 28. marca 2018. Prehliadku súčasného francúzskeho filmu pripravuje Francúzsky inštitút už po piaty raz v spolupráci s Film Europe Media Company. Súčasný ročník sa koná v 21 mestách, v 29 kinách, Kasárne/Kulturpark nevynímajúc, kde diváci uvidia päť titulov od 23. do 25. marca.

Počas tohto ročníka je v ponuke súbor špičkových festivalových filmov o živote niekoľkých veľmi významných francúzskych umeleckých osobností. Od spisovateľa Romaina Garyho cez maliara Paula Gauguina či režiséra Jeana-Luca Godarda až po sochára Augusta Rodina. Títo umelci ovplyvnili dejiny Francúzska, ktoré je odvážne, tvorivé a novátorské. Za rok sa tam nakrúti až 300 filmov. Z nich si aspoň niektoré budeme môcť teraz pozrieť v slovenskej premiére aj v Kulturparku.

Už samotný názov Crème de la Crème festivalu naznačuje, že ide o ochutnávku toho najlepšieho z francúzskej kinematografie. Košičania dostanú možnosť „ochutnať“ a vychutnať si v prvý deň prehliadky (23. 3.) dve snímky. O 18:00 hod. na nich čaká film Ismaelove prízraky. Turbulentný a celkom nepredvídateľný dej, v ktorom sa prelína thriller, ľúbostná i špionážna dráma, rozpráva príbeh filmového režiséra Ismaela, ktorému pred 20 rokmi záhadne bez stopy zmizla manželka Carlotta. Odvtedy ho prenasledujú nočné mory, ktoré zaháňa alkoholom a liekmi. Po dvoch desaťročiach samoty stretáva astrofyzičku Sylviu, s ktorou nadviaže harmonický vzťah. Ale zatiaľ, čo spolu trávia pokojné dni v dome na pláži, osud si prichystá zlomyseľnú zápletku. Náhle sa totiž objaví žena, ktorá tvrdí, že je jeho zmiznutou ženou.

V ten istý večer (23. 3.) o 20:00 hod. sa môžu návštevníci ponoriť do ďalšej novinky z francúzskej filmovej kuchyne. Na programe je premiéra filmu Darebák a pretekárka. Gino stretne Bénédicte a je to z toho láska. Veľká. Spaľujúca. Lenže Gino má tiež tajomstvo. Také, ktoré je nebezpečné pre neho i jeho okolie. S Bénédicte budú musieť za svoj vzťah bojovať: proti všetkému a proti všetkým a zároveň tak trochu i sami so sebou.

Z najnovšej produkcie krajiny galského kohúta je aj film Gauguin, ktorý sa na filmovom plátne objaví v nasledujúci večer (24. 3.) o 18:00 hod. Nekompromisný vizionár a maliar Paul Gauguin opustí Paríž, rodinu i priateľov a v roku 1891 sa usadí na exotickom ostrove Tahiti, aby v divokej a nepoškvrnenej prírode načerpal inšpiráciu pre svoje obrazy. Zdanlivý raj sa ale mení na miesto samoty a chudoby, na ktorom zápasí s podlomeným zdravím, odmietnutím i pochybnosťami. Ale taktiež sa tu stretne s krásnou domorodkyňou Tehurou, ktorá sa stane jeho ženou i múzou.  Film Edouarda Deluca je výpravnou, pritom však meditatívnou sondou do duše vášnivého a problematického génia. Jednoznačne v nej dominuje absolútne strhujúci, intenzívny výkon Vincenta Cassela.

Sobotňajší večer (24. 3.) ešte spríjemní filmový titul s názvom Rodin. Príbeh revolučného sochára samouka Auguste Rodina sa začne odvíjať o 20:00 hod. V roku 1880 získava svoju prvú štátnu zákazku: Bránu pekiel. Žije s Rose, svojou starou partnerkou, keď vo svojich dvadsiatich štyroch rokoch spoznáva mladú nadanú žiačku Camille Claudel. Tá sa najprv stáva jeho asistentkou a neskôr i milenkou. Po ich rozchode, z ktorého sa Camille nikdy nespamätá, pokračuje sochár zaujato v práci na svojom diele, ktorého zmyselnosť vyvoláva záporné reakcie i nadšenie. Snímka Jacquesa Doillona objavuje Rodina ako erotikou nabitého senzualistu, pre ktorého je proces tvorby hlboko sexuálnym zážitkom.

Posledným titulom, ktorý sa bude v rámci Týždňa francúzskeho filmu v Kulturparku premietať (25. 3.), je snímka Johanka Superstar. Filmy o nej ste už videli, muzikál o jej detstve doteraz nie. Francúzsky majster pokrivenej reality Bruno Dumont nakrútil hudobný a tanečný film, aký tu ešte nebol. Boh, duch svätý, hair metal, rap, ovce, mníšky, nevydarené scény, najšialenejšia  metafyzická besiedka roka. Po filme Ospalá zátoka sa Dumont vracia do komediálno-retardačnej formy, ktorú predviedol v seriáli Malý Quinquin. Nechajte sa osvietiť! Jeho najnovší počin divákov naladí o 20:00 hod.

 

 

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.