Créme de la Crème prenesie do francúzskej filmovej kuchyne ZMENA TERMÍNU!!!

Siedmy ročník prehliadky francúzskeho filmu Créme de la Crème prinesie výber toho najlepšieho, čo sa vo francúzskej filmovej kuchyni v minulom roku uvarilo. Tohtoročná ponuka je mimoriadne atraktívna nielen pestrým výberom žánrov, ako sú komédia, ľúbostná dráma či akčný thriller, ale aj výnimočným hviezdnym obsadením najznámejších hercov a herečiek (Benoît Magimel, Léa Seydoux, Catherine Deneuve, Juliette Binoche a Ethan Hawke). Štyri premiérové tituly si mali  diváci pôvodne pozrieť v Kasárňach/Kulturparku od 30. marca do 2. apríla 2020, ale organizátor pripravuje náhradný termín, o ktorom budeme informovať. 

Týždeň francúzskeho filmu pripravuje Francúzsky inštitút na Slovensku v spolupráci s Film Europe Media Company v rámci Mesiaca frankofónie. Už tradične ide o „bouquet“ súťažných a ocenených filmov z prestížnych festivalov.

Prehliadku otvorí film Bezstarostné dievča. Táto snímka si z Cannes odniesla Cenu pre najlepší film vo francúzskom jazyku. Naïme je presne šestnásť a tento rok v lete sa bude musieť rozhodnúť, čo chce od života, pokiaľ ho nechce prešvihnúť. Keď sa objaví jej o pár rokov staršia sesternica Sofia s úžasným telom a nebezpečne zvodným životným štýlom, Naïme sa vrhne v ústrety letu plnému nezabudnuteľných stretnutí… Slnkom zaliata Francúzska riviéra je kulisou pre hravý, intímny a intenzívny príbeh dospievania.

Z tohtoročnej ponuky Crème de la Crème si budú môcť milovníci Francúzska a filmového umenia v Košiciach pozrieť aj krimi drámu Zľutovanie, ktorá bola nominovaná na ocenenie Zlatá palma na Medzinárodnom filmovom festivale v Cannes. Príbeh sa odohráva v noci v období Vianoc v meste Roubaix. Policajný šéf Daoud prechádza mestom, v ktorom sa narodil. Podpálené autá, násilné prepadnutia… Tvárou v tvár chudobe, podvodom a úzkostiam. Daoud rozpozná, kto klame a kto hovorí pravdu. Louis je nováčik z policajnej akadémie, ktorý sa nedávno stal novým členom Daoudovho tímu. Je mladý, nešikovný a nechá sa ľahko zmiasť. Daoud a Louis sú konfrontovaní s vraždou starej ženy. Na výsluch sa dostavia dve mladé ženy – Claude a Marie – ktoré sú celkom na dne a sú alkoholičky a milenky…

Súčasnú francúzsku kinematografiu bude reprezentovať tiež titul Rebelky, nominovaný v roku 2019 na ocenenie Zlatý lev na festivale v Benátkach. Sandra, bývalá miss Nord-Pas-de-Calais, nemá prácu ani vzdelanie. Vracia sa bývať k matke a jediná práca, ktorú zoženie, je pri páse v miestnej rybej konzervárni. To by ešte šlo, keby nemusela odrážať neodbytné návrhy svojho nadriadeného. Keď nešťastnou náhodou spôsobí jeho smrť, začne sa roztáčať kolotoč tragikomických udalostí… Pri nehode sú totiž prítomné dve ďalšie Sandrine kolegyne a keď sa chystajú zavolať pomoc, nájdu v skrinke mŕtveho tašku plnú peňazí. Čo majú urobiť s telom, a čo s peniazmi…?

Medzi top filmy nepochybne patria aj Bedári. V Cannes získala táto snímka Cenu poroty a ocitla sa aj v nomináciách na Zlatú kameru i Zlatú palmu. Film, inšpirovaný parížskymi nepokojmi z roku 2005, sa odohráva na pôde súčasného Montfermeilu. Stéphane  zo zvláštnej kriminálnej jednotky spolu so svojimi kolegami Chrisom a Gwadom rýchlo zaregistruje zvyšujúce sa napätie medzi susediacimi gangmi. Keď sa počas zatýkania ocitnú na úteku, dron zachytí každý ich pohyb, každú akciu… Režisér Ladj Ly zasadil film do toho istého miesta, kde sa odohrávali slávni Bedári Victora Huga v roku 1862. O viac ako 150 rokov neskôr je podobnosť medzi dnešnou nahnevanou mládežou v mikinách a Gavrochom, hlavnou postavou Bedárov, veľmi príznačná.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.