Ďakujeme, že ste použili mesto

Desať dní, viac než sto účinkujúcich, tisíce divákov. To je tohtoročná bilancia festivalu USE THE C!TY – NAŠE SÍDLISKÁ. Farebné inštalácie po sídliskách, kreslené domčeky, maľované schody v tvare srdca na Sídlisku KVP, stromy oblečené do plaviek, tučniaky na ľadovej kryhe plávajúce po fontáne na Terase a mnoho ďalších inštalácií boli predzvesťou, že festival sa môže začať.

01

Pred Magistrátom mesta Košice sa vynára skupina spievajúcich ľudí. Okoloidúci sa obzerajú, putujú po Sídlisku Terasa, idú za zvukom, spevom, hudbou. Prvý festivalový deň odštartovala hudobná potulka Cros-Sing z dielne českých partnerov Stage Code. „Chceme sa poďakovať skvelému folkórnemu súboru Matičiarky, Košickému detskému a mládežníckemu speváckemu zboru, Dievčenskému zboru Tempo pri Konzervatóriu Exnárova v Košiciach, ako aj speváckemu zboru UPJŠ Chorus Universitatis,“ uviedla Daniela Vondráčková zo Stage Code, ktorá spolu s Philipom Schenkerom potulku pripravovala. „Bol to neuveriteľný zážitok, bodaj by Košice boli stále také spevavé,“ usmieva sa účastníčka Maja. Rekapitulácia prvého festivalového dňa – dobrý štart so zlým počasím – hudbe dážď neprekáža, preto sa potulka Cros-Sing mohla opakovať aj na druhý deň.

Cez víkend sa festival premiestnil na sídliská. „Novinkou festivalu je, že sme festival okrem tradičného historického mesta rozšírili o sídliská, čím sme mu dodali nový rozmer,“ uviedla dramaturgička Blanka Berkyová, ktorá pripravovala aktuálny ročník.

Teatr Novogo Fronta priniesol pouličné divadlo na Sídlisko Nad jazerom. Priestor pri splave sa zmenil na apokalyptickú misiu. Je to o príčinách a následkoch ľudského konania – konci sveta, ktorý si spôsobíme sami,“ objasnila tému artistickej divadelnej šou režisérka Irina Andreeva.

03

Okrem scén ako z hororu či dobrého trileru, zažilo jazerské publikum aj veľa humorných a groteskných chvíľ. „Ešte popoludní som tu videl Bike potulku, teraz divadlo, mesto žije,“  hovorí obyvateľ sídliska Jozef. Sídlisková. „Chceme sa poďakovať našim partnerom projektu Bike, za fantastickú cyklopotulku. Počasie nám vyšlo, všetci sa tešíme,“ povedala kultúrna mediátorka Výmenníka Važecká Alena Holubecká,

Na Sídlisku Dargovských hrdinov sa zatiaľ pomaly pripravovala online App potulka Like me, ktorá prišla do Košíc z Holandska. Ľudia sa najprv pripoja do našej siete, potom prostredníctvom zariadení, ktoré im dáme, dostávajú všetky inštrukcie a hra sa môže začať,“  hovorí autorka projektu Judith Hofland, Počas prechádzky po „Furči“ sa účastníci spoznávali online, neskôr aj v reálne. Videli mnohé krásne zákutia košického sídliska v iných perspektívach a navyše sa zdokonalili v angličtine.

04

Bublina. Aeropolis dodala priestoru pri Urbanovej veži nový rozmer. Do neho sa už zbiehali ľudia na divadelné predstavenie Prezidentky v podaní Košického otvoreného divadla, ktoré naozaj pobavilo. Tri dôchodkyne, tri osudy a tri rôzne herecké výkony  do seba zapadli, aby oživili nevšednú košickú bublinu, pred ktorou sa v inom čase spojili amatérski tanečníci zo Základnej školy Janigova, Čordákova a Starozagorská s tanečným klubom DS Studio, aby odprezentovali Flash mob – spoločný masový synchrónny tanec v štýle hip-hopu. Nečakaný tanec na ulici šokoval miestnych okoloidúcich. „Také niečo som nečakal,“ hovorí devätnásťročný Fero.

05

Radoslav Repický, výtvarník a umelec, začaroval výmenníky na živé bytosti. V sérii svojich komiksov o výmenníkových príšerkách či festivale Rozmanitosť pokračoval aj novým komiksom USE THE C!TY, ktorý sa v bubline Aeropolis dočkal krstu . Festival je vydarená akcia a myslím si, že je zaujímavé posunúť ho aj do kreslenej podoby pre najmenšieho diváka,“ vysvetlil motívy autor.

USE THE C!TY – Naše sídliská znamenajú aj Košice plné hudby. Začalo sa to v autobuse č. 71 a skončilo v centre mesta. Príjemné piatkové popoludnie a podvečer vytvorilo okolo 40 vystupujúcich jednotlivcov a skupín. Hudba „Košice sa premenili na multižánrové mesto, počasie sa umúdrilo a doprialo návštevníkom, aj účinkujúcim slnečné lúče jari,“ usmieva sa Renáta Zolnaiová z projektu SPOTs, ktorá pozorne sledovala každé jedno podujatie, koordinovala tím dobrovoľníkov a pomáhala s rôznymi administratívnymi, právnymi a organizačnými procesmi pri príprave festivalu. Jazz, funky, pop, rock, jednoducho každý si prišiel na svoje. Košice sa opäť stali centrom európskej kultúry.

Okrem kultúry vo verejnom priestore sa Košičania dočkali aj dôstojného komorného zážitku. V Kostole Najsvätejšej trojice zneli aranžmány skladieb Sisy Michalidesovej. Koncert Sisa a sivý holub pre 53 strún odohrali harfistka Mária Kmeťková a gitarista Pavol Bereza. „Išli mi zimomriavky po chrbte, bol to krásny zážitok, plný emócií a v tomto krásnom kostole – jednoducho nádhera,“ rozplývala sa po koncerte pani Marta.

08

Deti sa tešili najmä z Piknikoviska, živého trávnika, ktorý oživil betónové plochy pred Auparkom. Hralo sa na ňom Scrabble a Človeče, nehnevaj sa. K blížiacemu sa sviatku Dňa detí dostali najmenší Košičania darček v podobe divadelných predstavení.

Festival USE THE C!TY do Košíc patrí. Tento rok dal šancu a priestor mnohým ľuďom, ktorí na ňom participovali. Všetkým, ktorí na ňom spolupracovali alebo sa prišli pozrieť, patrí poďakovanie.

IMG_7767

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.