Daldrymu odovzdali Zlatú kameru kolegovia z Hollywoodu

Plejáda domácich i zahraničných osobností z kinematografického sveta i z ostatných sfér verejného života pricestovala do Košíc na otvorenie 24. ročníka najvýznamnejšieho slovenského filmového festivalu Art Film Fest. Po červenom koberci pred Kunsthalle/Halou umenia sa v piatok podvečer prešla filmová elita, ktorú osobne vítalo vedenie festivalu v zložení Milan Lasica (prezident Art Film Festu), Rudolf Biermann (generálny manažér Art Film Festu) a Peter Nágel (umelecký riaditeľ Art Film Festu).

p

p

Na slávnostný ceremoniál zavítali desiatky vzácnych hostí. Medzi nimi nechýbali známi slovenskí herci Braňo Deák, Juraj Loj, Petra Vajdová, Marek Majeský, Milena Minichová či Marián Mitaš. Pozvanie prijali aj zahraniční filmoví tvorcovia a delegácie, ktorí na festivale osobne uvedú svoje snímky. Medzi nimi i Anne Zora Berrached (režisérka súťažnej snímky 24 týždňov), Manolo Cruz (režisér a hlavný protagonista kolumbíjskej snímky Medzi morom a zemou), Vicky Hernandez (herečka – snímka Medzi morom a zemou), André Marques (režisér snímky Júlia) či Ella Manžejeva (režisérka filmu Čajky).

Organizátori privítali aj porotcov, ktorí budú hodnotiť súťažné filmy. Medzi nimi aj známu maďarskú herečku so slovenskými koreňmi Vicu Kerekes,  renomovanú fínsku herečku Kati Outinen a českého scenáristu a dramaturga Petra Kolečka. Na záver patril červený koberec jedinému mužovi – prvému zo štyroch laureátov prestížnych ocenení, britskému režisérovi a scenáristovi Stephenovi Daldrymu, ktorý si v sobotu prevzal prestížne ocenenie Zlatá kamera.

Organizátori pre festivalovú hviezdu pripravili obrovské prekvapenie, ktoré laureáta dojalo k slzám. Prezentovať jeho osobnosť a raketovú kariéru totiž prišiel Daldryho priateľ z detstva, britský producent Mike Downey. Ten o dlhoročnom kamarátovi prezradil nejednu humornú príhodu, napríklad o krádeži hotelového rečníckeho pultu a podpichovačne odhalil, že sú priateľskými rivalmi v tenise aj v práci a spája ich okrem iného aj averzia voči matematike.

Tým sa však prekvapenia nekončili. Ocenenie Stephenovi Daldrymu počas standing ovations odovzdal herec David Kross, predstaviteľ hlavnej mužskej postavy úspešného filmu Predčítač (The Reader), ktorý Daldry režíroval. Pri ďakovnej reči to Daldry priateľovi svojsky vrátil.

„Ďakujem priatelia, Rudolf (Biermann, pozn.red), Peter (Nágel), že ste ma pozvali do tohto prenádherného mesta, ktoré som už mal možnosť trochu spoznať. Ľudia sa ma neraz pýtajú, ktorý je môj najobľúbenejší film. To je taká otázka, ako keď máte povedať, ktoré svoje dieťa milujete viac. Veď všetky milujeme rovnako. Ale pravdou je, že takých tých prúserákov a neschopáčikov zvykneme milovať viac,“ povedal Daldry a ukázal pritom s úsmevom práve na Mikea a Davida. Downeyho aj Krossa museli organizátori počas celého dňa pred večerným ceremoniálom dôsledne skrývať, aby sa s Daldrym nestretli.

V najbližších dňoch čaká účastníkov festivalu bohatý program, plný projekcií s osobnými uvedeniami domácich i zahraničných filmových snímok. Už v utorok, 21. júna, sa k osobnostiam pridá najslávnejší srbský herec Lazar Ristovski, ktorému organizátori v stredu, 22. júna, slávnostne odovzdajú ocenenie Hercova misia. Následne si toto ocenenie prevezme aj český herec Karel Roden (25. júna). Záver festivalu bude patriť hviezdnemu britskému režisérovi, legende strieborného plátna, Sirovi Alanovi Parkerovi, ktorý si počas záverečného ceremoniálu prevezme ocenenie Zlatá kamera.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.