Dav v soche sa bude hýbať v ultrafialovom svetle

Vlasta_Zakova_London4Priestor pavilónu November v Kasárňach/Kulturparku sa od 1. marca do 12. marca zmení na svet párty a svet kúziel. Výstava Ultrafialový pohyb/Ultraviolet Movement je prezentáciou prác slovenskej umelkyne Vlasty Žákovej, ktorá bola počas uplynulého leta na rezidencii v londýnskej Red Gallery, kde tvorila a na záver pobytu svoje diela prezentovala.

Počas vernisáže v Košiciach bude predvedené predstavenie, zahŕňajúce pohyb so sochou naživo, ktorý sa natočí a po celý čas trvania výstavy sa bude premietať návštevníkom. Je to posun vpred v kreatívnom programe autorky, ktorej väčšina doterajších sôch bola statická.

Dominantným dielom  bude ultrafialovo osvetlená socha  v zatemnenej miestnosti, zobrazujúca  masu ľudí, pretransformovanú  do jedinej bytosti. Tá sa zasekne medzi dvoma svetmi v psychedelickom tanečnom pohybe. Zaujímavú performance treba zažiť. Okrem toho bude vystavovať pre ňu typické vyšívané obrazy, ktoré vytvorila počas pobytu v Británii.

Vlasta_ZakovaO autorke

Tvorbu slovenskej umelkyne Vlasty Žákovej (1981) charakterizuje predovšetkým práca s textilom a netypicky použitá technika vyšívania. Jej program je založený na rozširovaní možností tejto techniky a integrácii do oblasti voľnej obrazovej tvorby. Vyšívaným obrazom v jej podaní chýba príbuznosť s textilným navrhovaním alebo dizajnom – ako býva vo výtvarnej tvorbe podobného zamerania zvykom. Práce sú z formálneho a obsahového hľadiska blízke skôr aktuálnym tendenciám v maľbe a kresbe. Námetovým zdrojom je najčastejšie to, čo sa jej bezprostredne dotýka – výjavy z bežného života, útržky zo zažitých udalostí, príbehy miestami prepletené so symbolickými či fantazijnými prvkami.

Experimentálna výtvarníčka je známa hlavne svojimi sériami netradičných „vyšívaných obrazov“ a textilných sôch s provokatívnymi témami. Farby a štetce vymenila za nite, bavlnky a stužky a na plátnach pod jej rukami vznikla jedinečná technika „maľovania ihlou“.

Vlasta_Zakova_London3Vlasta Žáková rozvrátila akýkoľvek vzťah s tradičnými dekoratívnymi formami ako gobelín alebo tapisérie, a to prostredníctvom svojich obrazov Unstoppable girls (Nezastaviteľné dievčatá) a Unforgettable girls (Nezabudnuteľné dievčatá) v roku 2006. Dokonalé zvládnutie technických problémov pri výšivke jej umožňuje pracovať na princípoch modelovania tvarov blízkych k grafickým technikám. Kompozícia obrazu (napríklad pri Unforgettable girls) potom pozostáva z kontrastu postáv, zobrazených nejasnými obrysmi, a naopak, zobrazenie postáv v ich prirodzenej telesnosti, ktoré je ešte zosilnené plastickým efektom hustej farebnej výšivky.

V jednej časti tvorby parafrázuje formy tradičnej výšivky, ktorá v minulosti mala hlavne dekoratívnu a výchovnú funkciu.  Do typicky oválnych rámov ironicky prešíva preexponované zábery z divokých žúrov, fotografie popíjajúcich kamarátov, momenty dekadentnej zábavy – jednoducho obrázky, ktoré by si naše babičky za rámček nedali. V inej polohe sa zameriava viac na vlastnosti spracovaného materiálu – v abstraktných krajinách, vyskladaných z kusov látok miestami zasahuje do priestoru, vždy sa však snaží zostať v medziach závesného obrazu. Dokáže vyšiť aj výjavy priamo zo života, a to ešte nočného. Jej obrazy sú často dramatické.

Vlasta_Zakova_LondonUmelkyňa sa narodila v Rožňave. Študovala na Technickej univerzite Fakulty umení v Košiciach v Ateliéri grafiky a experimentálnej tvorby. V roku 2003 absolvovala jednosemestrovú stáž na VUT Faculty of Fine Arts v Brne v Ateliéri environmentu. Dostala sa do finále Ceny Egoart 2007 a do finále ceny ČEZ 333 Národnej galérie Praha 2008. Každoročne je zastúpená na aukciách Woxart a Weiss, Art Sk a Sotheby´s. Jej práca je charakteristická v posledných rokoch výhradným používaním textilu a ručnej a strojovej výšivky.

Vyskúšala aj maľbu, sochu, grafiku, fotografiu a video, ale jej bol blízky textil. Bol jej prirodzený. Používa ho ako techniku pre svoje vyjadrovanie, neobzerá sa späť a razí mu novú cestu v súčasnom umení. Pracuje v dvoch tematických líniách. Prvá sú jej meditatívne a deštruované krajiny a protipólom sú figurálne kompozície súčasných motívov zo života mladých ľudí a ich entertainmentu.

Výtvarníčka tvorí a pôsobí v Bratislave. Má za sebou množstvo samostatných a skupinových výstav. Vystavovala na Slovensku, v Česku, Maďarsku, Rakúsku, Nemecku či Londýne.

Vernisáž sa uskutoční 26. 2. o 19:00.

 

Otváracie hodiny výstavy:

utorok – sobota

15:00 – 18:00

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.