Decká nemali na nudu čas, u nás sa stále niečo dialo

Deti rozhodne neboli na okraji záujmu pri organizovaní kultúrno-spoločenských podujatí v našich zariadeniach. Okrem pravidelných aktivít, o ktorých sme sa už zmienili, veľa radosti a zábavy zažili najmä počas letných mesiacov v priestoroch parku, kde sa vyšantili do sýtosti. Práve park sa stal obľúbeným miestom, kde rodičia so svojimi ratolesťami vždy radi prichádzajú. A aby to nebola len prechádzka pod košatými stromami, zavše sa pod nimi odohrával nejaký program. Letá boli pestré a detičky si ich naozaj užili. Ani počas zimy sa však nenudili. Pred Vianocami chystali sladké perníky a darčeky v tvorivých dielňach. Pripomeňme si, čo všetko sme ešte pripravili našim ratolestiam na voľné chvíle.

SUMMER KIDLAB

Vráťme sa o niekoľko rokov dozadu a pozrime sa, ako vyzerali prázdniny. Špeciálny program Summer KidLab ich určite obohatil nielen o zábavu, ale aj vedomosti. Aktivity, ktoré si mohli deti užívať počas školského roka sa presunuli do výmenníkov na sídliskách, kde boli pre ne pripravené tematické workshopy Fashion KidLab, Music KidLab, tanečné ochutnávky či výtvarný ateliér DVA. Určite to nebolo všetko.

Vo Výmenníku Brigádnická si pozreli Hudobnú rozprávku, v ktorej sa dozvedeli všeličo o hudobných nástrojoch. V Science Lab si otestovali svoje reflexy, pamäť, pozornosť a šikovnosť. Na Grafity workshope pod vedením grafika Martina Marka sa zoznámili s témou grafity pútavou prezentáciou a konkrétnymi ukážkami rôznych štýlov tohto umenia a vytvorili si svoje prvé grafity.

Vo Výmenníku Wuppertálska na nich čakalo Botanické okienko v záhrade. Venoval sa im lektor Martin Pizňak, ktorý prichystal sídliskovú potulku za bylinkami. Popoludní už tancovali na streche výmenníka. Prázdniny trávili deti aj v letnom grafickom ateliéri DVA v Kasárňach/Kulturparku, kde sa učili tvoriť grafiky netradičným spôsobom. Osvojili si princípy alternatívnej grafiky do polystyrénu a vytvorili kolektívne potlač na obrus. Potom ich čakal Divadelný workshop s režisérom Divadla nad vecou Michalom Magurom. Do tajov kresby architektúry v exteriéri vnikli počas letného grafického ateliéru DVA pred Kunsthalle/Halou umenia a pomocou klasickej vyškrabávacej techniky spoznali princípy zobrazovania architektúry (perspektíva, nadhľad, podhľad a tiež prácu na maliarskom stojane. Na turnaji Game lab vo Výmenníku Štítová hrali veľkoplošné scrabble a Človeče, nehnevaj sa.

Program deťom pripravila aj módna návrhárka Jana Polak, s ktorou zhotovovali módne návrhy. Niečomu novému sa priučili na Tanečných ochutnávkach. Ďalší týždeň patril budúcim horolezcom. Vo Výmenníku Važecká zdolávali lezeckú stenu a učili sa základom lezenia. Vo Výmenníku Wuppertálska sa zas zoznámili s rôznymi technikami výroby prírodného mydla.

Výmenník Jegorovovo sa stal miestom, kde sa deti stretli na kreatívnom workshope Šikovné ruky, ktorý bol zameraný na manuálne zručnosti. Vo Vedeckom brlohu o zvuku si pod vedením lektorky Kataríny Furcoňovej vyrobili hudobné nástroje z rôznych predmetov a pozreli sa na hudbu z pohľadu vedy a fyziky.

Vo Výmenníku Obrody bolo pripravené podujatie Túlavé topánky, ktoré bolo o orientačnej sídliskovej turistike. V grafickom ateliéri DVA vnikali do princípov alternatívnej grafiky do polystyrénu a vytvorili potlač na obrus. Posledný deň aktivít bol v Kasárňach/Kulturparku plný prekvapení. Na Music KidLabe s Petrou Vojtaško Timkovou sa dozvedeli ako vznikla hudba a popoludní sa vyšantili počas programu To najlepšie na záver.

TOVÁREŇ NA VIANOCE

Kasárne/Kulturpark sa v predvianočnom čase v roku 2014 zmenili na týždeň na Továreň na Vianoce, kde deti vyrábali a balili darčeky pre najbližších v tvorivých dielňach pod vedením skúsených animátorov a umelcov. Knižnica pre mládež mesta Košice LitPark pripravila besedy, autorské čítania, divadelné predstavenia, deti povozil vianočný vláčik a rozsvietil sa vianočný strom. Piekli perníky, vyrábali šperky a ozdoby. Pozreli si Vianočnú rozprávku a s Ujom Ľubom si zatancovali na diskotéke. Zvládli aj tanečné workshopy HeebShe a Capoeira, stretli sa s kúzelníkom Wolfom a rozhýbali si kosti s tanečníkmi z DS Studio, Outbreak a DTŠ Myšičky.

V tvorivej dielni U Elfa Šikovníka vyrábali rámiky, lampáše, tienidlá, pohľadnice, tašky s vlastným motívom, v Balíčkove maľovali obaly, vrecúška a balili darčeky, U tancujúceho perníka piekli a zdobili medovníky, U Elfa Šperkárika vyrábali šperky. So Stonožkou maľovali vianočné sadrové odliatky a modelovali z ECO plastelíny. Čas zostal aj na divadelné predstavenie Janko Hraško a iné hraškoviny a Ježibabkovci alebo Popletené kúzla.

Továreň na Vianoce sa otvorila aj v roku 2015. Deti usilovne pracovali v tvorivých dielňach a chystali darčeky, piekli medovníky, vyrábali šperky a ozdoby, hudobné nástroje a módne doplnky. Zaujali ich Vedecké brlohy Tajomstvá sebapoznania i Tajomstvá poznávania sveta. Program bol bohatý. Pripravené boli zaujímavé aktivity v spolupráci so SteelParkom (Bádateľské laboratórium), Knižnicou pre deti a mládež mesta Košice (Vianočná knižka sa otvára) a nechýbali ani divadelné predstavenia a detské tanečné vystúpenia a workshopy Whos ‘that kidz, DFS Hanička a Outbreak. Pozreli si Hudobnú rozprávku, predstavenie divadla Actores PIPPI a Mikuláš, Čert a Káča v podaní Bábkového divadla Košice i Vianoce s Borievkou.

V roku 2016 mali deti Filmové Vianoce. To však neznamená, že nechystali aj rôzne prekvapenia.V tvorivých dielňach vyrábali rôzne vianočné darčeky, piekli a zdobili perníky, ale nahrávali aj na FACEBOOK a YUTUBE K13 video vianočné pozdravy pre rodičov.

ROZPRÁVKÁREŇ

S projektom dramatizovaného čítania pre deti a s deťmi, s hudobnými nástrojmi a slovenskými ľudovými rozprávkami, v ktorom ujo rozprávkar, ujo píšťalkár a víla Rozprávnica spolu s deťmi oživujú staré rozprávky Pavla Dobšinského, prišlo do Kasární/Kulturparku spoločenstvo slobodných výmyselníkov Jurko. Juraj Gembický, Róbert Egreši a Kristína Bertičová sa dali dokopy s cieľom vzkriesiť a oživiť naše tradičné rozprávky Dobšinského jednoduchým čítaním, sprevádzaným zvukom píšťaliek. Sú to ľudia, ktorí majú radi slovo, príbehy, hudbu a vzájomnú interakciu. Postupne sa rozširovali témy a nápady a začali sa do deja zapájať detskí i dospelí účastníci práve cez hudobné nástroje, ktorými tvoria zvuky, prípadne sa zapájajú do skladieb. Snažia sa deťom i dospelým dať možnosť nielen vypočuť si príbeh, ale ho aj zažiť, stať sa jeho živou súčasťou cez nástroje, rekvizity a kostýmy.

ROZPRÁVKOVÉ LETO V PARKU

Do letnej rozprávky zaviedlo deti rodinné centrum Stonožka. Areál parku sa dva razy do týždňa stal miestom pre detské koncerty, tvorivé dielne a divadelné predstavenia. Počas tvorivých hudobných dopoludní hrali na rôznych tradičných, ale aj neobyčajných nástrojoch a naučili sa mnoho pesničiek. Štvrtky boli vyhradené športovým aktivitám a pohybovým súťažiam. Pre väčšie deti bol určený špeciálny tvorivý program, kde si osvojili servítkovú techniku, batikovanie či korálkovanie. Každú stredu podvečer sa hrali divadelné predstavenia, ktoré malých návštevníkov zoznámili s rôznymi divadielkami. Ujo Ľubo „otvoril“ deťom Medovníkový domček. Divadlo hudby zahralo rozprávku Psíček a mačička, divadlo Neon prišlo do parku s Jankom Hraškom, divadlo Cililing prinieslo rozprávku Kocúr v čižmách a Ujo Ľubo porozprával O repe. Najmenších čakala morská, divadelná, indiánska či záverečná party s hasičmi a policajtmi.

Areál Kasární/Kulturparku sa na niekoľko týždňov znovu premenil aj v ďalšom roku na rozprávkovú herňu. Rozprávkové leto v parku so Stonožkou prinieslo deťom už po tretí raz kreatívnu zábavu v podobe detských koncertov, tvorivých dielní a divadelných predstavení. Stredy boli vyhradené tvorivo-hudobným dopoludniam, na ktorých deti hrali na rôzne hudobné nástroje a každý týždeň sa naučili inú pesničku a popoludní sa zabávali na divadelných predstaveniach. Počas štvrtkov cvičili a súťažili.

V rámci aktivity Zahrajme sa na hudbu sa venovali témam Máme tu leto, Bocian a žabka, Naša zem je guľatá, Šošovička, hrášok, Malý kuchár, Išla sova na tanec, Jabĺčko a Pes Brok. V tvorivých dielňach vyrábali FIMO lyžičky, náušnice, prívesky, kabelky, sviečky a svietniky,  magnetky s fotkou, náramky s menom, pečiatkovali na textil, maľovali horúcim voskom, servítkovou technikou zdobili vázy, dózy, obrázky, vypaľovali hrnčeky, zhotovovali si menovky na dvere detskej izby, peňaženky a peračník či stromček šťastia, obrázky zo zažehľovacích korálok, Veľa zábavy si užili v dielničkách bubáci, šišková a pistáciová, na ľudovú nôtu a bábiky z chlpatého drôtu, vlnené bábiky, hračka na dovolenku, mäsožravka, more vo fľaši, kvetinové víly, pletieme misku, košík.

So zatajeným dychom sledovali rozprávky Kocúr v čižmách, Hurá prázdniny, ZOOmotámia, Včielka Maja, Ako išlo vajce na vandrovku, O psíčkovi a mačičke, 4hlavý drak, Zvieratkovo, Snehulienka, O maškrtníkovi Pepovi, O prasiatku, Maťko a Kubko, Princezná Bezvláska.  Užili si indiánsku party, ale aj pirátsku, minikuchár party, dinosauriu, hudobnú i mimoňovú. LitPark pripravil program Calvin nevie lietať, Mimi a Líza a Šmolkovská olympiáda.

Rodinné centrum Stonožka pozvalo deti do letnej rozprávky aj počas ďalšieho leta. Priestor pod košatými stromami pred pavilónom LIMA sa zmenil na detskú zónu, v ktorej bol pripravený zaujímavý program. Začínal sa čítaním rozprávky s knižnicou LitPark a po hodine sa hrali divadelné predstavenia. Kresliť a všeličo tvoriť mohli deti v mini ateliéri. Videli rozprávku Medovníkový domček a najmenších čakal hudobno-zábavný koncert Paci Pac. Dozvedeli sa aj to, Ako sova líške čítala. S rozprávkovým letom sa rozlúčili rozprávkou Snehulienka.

PACI PAC

Festival Leto v parku nezabudol ani na deti predškolského veku. Pripravený pre ne bol edukačný program PACI PAC. Za detským projektom stojí bývalý gitarista kapely Inekafe Mário Praženec (PAC) a talentovaná speváčka Adriana Pešinová (PACI). Duo tvorí pesničky pre deti. Predstavili svoj hodinový program, ktorý obsahoval tie najlepšie pesničky z CD a DVD PACI PAC. DVD získalo Zlatú a Platinovú platňu za prvé dva mesiace predaja. Deti si zatlieskali do rytmu pesničky ŤAPY ŤAP, povozili sa na VLÁČIKu, zaskákali si ako OPICA, naučili sa počítať od 1 do 10, zaspievali si spoločne PEC NÁM SPADLA, zasúťažili si s pesničkou DOKOLEČKA DOKOLA. Nezabudli na Vodníka Ferka ani Prasiatka a zatancovali si na kopec ďalších pesničiek PACI PAC.

LEPORELO

Najväčší detský kreatívny festival na Slovensku LEPORELO bol nabitý detskými hviezdami, ako sú Miro Jaroš, Smejko a Tanculienka, Fíha Tralala a Baby band, Dano Heriban či Paci Pac. Súčasťou bol aj pestrý sprievodný program: tanečný workshop, škola varenia, kreatívne čítanie, tvorivé dielne, módny workshop, bábkové divadlo, filmové projekcie, zábavná zóna a požiarnická show.

A takto by sme mohli pokračovať ešte ďalej, ale nemalo by to konca kraja a aj tak by sme mohli na niečo zabudnúť. Veľkej obľube sa tešili vedecké brlohy, do ktorých sa vrátime nabudúce, aktivity v Steelparku, kidlaby, ale aj interaktívne výstavy. Deťom sa v našich zariadeniach ušlo veľa zábavy a venovalo sa im veľa pozornosti. Boli stálymi a vďačnými návštevníkmi a vždy sa radi k nám vracali za novými zážitkami. Veríme, že tomu tak bude aj naďalej, keď sa budeme môcť opäť stretávať.

 

 

 

 

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.