Diela Ašota Haasa posunú diváka do virtuálneho priestoru

Košický výstavný projekt predstavuje renomovaného slovenského výtvarníka Ašota Haasa v pozícii výrazného predstaviteľa slovenskej scény opticko-geometrického umenia. Ide o ojedinelé spojenie sochárskych prístupov, sklárskych hmôt a dizajnu elementárnych geometrických foriem, v čom sa zračí aj jeho umelecké školenie. Výstava, ktorá bude sprístupnená v Kunsthalle/Hale umenia od 24. júla do 15. septembra 2019, prináša retro zostrih jeho aktuálnej tvorby za posledné desaťročie (od roku 2007) v celej šírke jeho záberu médií a materiálov:  sklo, plexisklo, hliník, svetlo, serigrafie atď.

Vo svojich nadčasových dielach spája svet reálny a virtuálny prostredníctvom nových materiálov a technológií. Často používa bazálne tvary, kruh a štvorec, ktoré transformuje do podoby tretej dimenzie. Láka ho nový pohľad na moderné technológie a ich využitie vo výtvarnom umení, ktorým sa snaží reagovať na súčasnú dobu. Experimentuje s rôznymi technológiami a materiálmi, ktoré ponecháva v abstraktnej a geometrickej podobe. Jeho tvorba je charakteristická minimalistickou formou, za ktorou sa však skrývajú zložité rovnice. Rád prekračuje hranice ľudského vnímania a ponúka hru s ilúziami či svetelnými efektmi. Pre tohto umelca je podstatná interaktivita s divákom, aby sa sám zapájal do transformácie a ovplyvňovania samotného diela.

„Na výstave nájdeme kľúčové série diel, kde sa kombinujú matematické vzorce, diamantové rezy, svetelné vlnenie i zvukové rezonancie a nakoniec aj rozptýlené pixely, explózie a „nestálosť“ geometrických štruktúr (Diamant; Resonance of Sound; Explosion; Pulsation of Galaxy, Crash Pixel a pod.).  Ašot Haas tak vytvára jedno ucelené svetelno-zvukové prostredie, plné geometrických tvarov, dynamiky a variability,“ približuje nový projekt výtvarníka kurátor Vladimír Beskid.

Ašot Haas sa narodil v roku 1981 v Moskve. Strednú školu úžitkového umenia v Bratislave v odbore kameňo sochárstvo doštudoval v roku 2000. V štúdiách pokračoval na bratislavskej Vysokej škole výtvarných umení, kde vystriedal niekoľko odborov. Prešiel ateliéry Industrial Design (F. Chrenka), Transport Design (Š. Klein), Glass Design (J. Gavula) a Socha, objekt, inštalácia (J. Meliš). V roku 2006 získal prvú cenu za minútový film na medzinárodnom festivale filmov v Bratislave a o rok neskôr mu bola udelená prestížna Cena Galérie Nova za sklo. Svoje práce vystavuje po celej Európe i USA a zaradil sa do zbierok významných galérií. V Kasárňach/Kulturparku sa už prezentoval výstavným projektom Explosion.

Vernisáž: 23. 7. 2019 o 18:00 hod.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.