Dirt Nonet Ensemble predvedie performance “Fotografia letnej záhrady”

Medzinárodný projekt Dirt Nonet Ensemble je založený na spolupráci umelcov, pracujúcich na príprave a realizácii živých hudobno-vizuálnych predstavení. Publiku sa predvedie aj v Kasárňach/Kulturparku 29. septembra o 20. hodine.

DIRT_NONETSkupina, ktorá vznikla v rámci rezidencie DAR v Litve v roku 2014, sa sformovala z deviatich pôvodných členov. Tých vybrala skladateľka Egidija Medesaite zo Sound and Music, v spolupráci/partnerstve s Úniou litovských skladateľov, AIR (artists in residence – rezidenční umelci) KREMS (Rakúsko) a slovenskou sekciou ISCM (International society for contemporary music – Medzinárodná spoločnosť pre súčasnú hudbu.

Počas rezidencie skupina vyvinula umelecko-dynamický proces, založený na hudobnej a zvukovej improvizácii, ktorý osciluje medzi zvukom, textom, pohybmi tela, divadelnými gestami a vizuálnymi expresiami (vyjadreniami, výrazmi). Jeho jedinečnosť spočíva v princípe dovoliť, aby akákoľvek forma výrazu/expresie mohla vstúpiť do tohto umeleckého procesu a týmto formovala jeho konečný výsledok.

Proces sa začína hľadaním zoskupenia cez improvizácie, ktorý sa odvíja od rozličných kombinácií účastníkov a materiálov. Umelecký a zároveň tématický vstup je založený na venovaní pozornosti týmto interakciám a silám. To napomáha procesu nájsť si svoje vlastné korene, vytvárať hudobno-vizuálno-textové a takisto sociálno-politické vyjadrenia.

Konečný výstup je potom forma živej hudobno-vizuálnej performance a umeleckej inštalácie (OperaArt).

Každý koncert  novovzniknutej skupiny umelcov a ich prvého diela “Fotografia letnej záhrady”, ktorá je aktuálne na turné po Európe, vyvinie štrukturálny proces, ktorý robí každé predstavenie (performance) unikátom, ale zároveň dovoľuje flexibilný a dynamický výsledok.

Umelecká skupina chce pokračovať v tomto procese aj v spolupráci s inými pozvanými umelcami.

 

Členovia:

Anat Ben ­David – hudba, video, performér a improvizátor (Veľká Británia/Izrael)

Arvydas Kazlauskas – saxofonista, improvizátor (Litva/Lotyšsko)

Auksė Petrulienė – vizuálna umelkyňa Divadla Psilicon (Litva)

Fero Király – skladateľ, klavirista, improvizátor (Slovensko)

Ivan Šiller – klavirista, improvizátor (Slovensko)

 Katharina Ernst – bicie, performérka, improvizátorka, zúčastňuje sa na početných projektoch v oblasti hudby, maľby, tanca, performance, inštalácií a pouličného divadla (Rakúsko)

Lina Lapelytė – umelkyňa, skladateľka, improvizátorka a performérka  (Litva/Veľká Británia)

Maja Osojnik – speváčka, skladateľka (bass rekordér, kazety, elektronické nástroje, hračky, odpad a nájdené predmety (Rakúsko/Slovinsko)

Yiorgis Sakellariou – skladateľ a hudobný umelec v oblasti elektroakustickej hudby a fonografie (Veľká Británia/Grécko).

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.