Mimoriadna informácia: Zrušené podujatie - Divadlo Na Sídlisku: Traja vlci a prasiatko

Dirt Nonet Ensemble priniesol do Košíc novú hudbu a projekciu

Dirt Nonet Ensemble priniesol do Košíc novú hudbu a projekciu

Doslova nový hudobný projekt, s ktorým sa v pondelok v košických  Kasárňach/Kulturparku predviedla medzinárodná skupina Dirt Nonet Ensemble. 

Deväť mladých ľudí sa stretlo na mesačnej rezidencii DAR v mestečku Druskininkai v Litve v tomto roku. Počas nej vytvorili umelecko-dynamický projekt založený na hudobnej a zvukovej improvizácii, ktorý osciluje medzi zvukom, textom, pohybmi tela, divadelnými gestami a vizuálnymi expresiami. Vytvára živé hudobno-vizuálne predstavenia.

„Ide vlastne o improvizovanú hudbu, ktorá ťažiskovo využíva elektronické médiá. Štyria z deviatich hráčov používajú elektronické zvuky, ktoré sú z počítačov alebo rôznych iných elektronických zariadení. Sú to počítačom modulované zvuky. Ďalšia zaujímavá vec je, že je tam veľká symbióza medzi elektronickými nástrojmi a tradičnými ako je klasické trio klavír, bicie, saxofón. Treťou našou špecialitou je vizuál, ktorý nejde cez klasický vídžejing, čiže mixovanie vídeí v reálnom čase, ale ide vlastne o filikon fencing, ktorý vytvára vizuálna umelkyňa z Litvy Auksė Petrulienė. Používa na to rôzne silikónové postavy, ktoré dáva medzi dve sklá a premieta na plátno. Je to niečo, s čím som sa ja osobne predtým ešte nestretol,“ povedal jeden z členov ansámblu, klavirista a improvizátor Ivan Šiller.

S ich prvým spoločným dielom “Fotografia letnej záhrady” sa predstavili doteraz na troch koncertoch. Každá ich performancia je unikátna a dovoľuje flexibilný a dynamický záver.  Z Košíc sa chystajú do Londýna a s týmto predstavením vystúpia aj v Kaunase v Litve.

„Stále sme 9-členná skupina a myslím si, že takto zostane aj v budúcnosti. Je to dosť pestré zoskupenie aj nástrojovo, aj čo sa týka ľudí. Sú to osobnosti z rôznych svetov a budeme sa snažiť udržať to v takomto zložení. Náš rezidenčný pobyt bol zameraný na vytvorenie tohto konceptu, ktorý sme dnes predvedli. Mesiac sme pracovali na tom ako chceme, aby projekt vyzeral. Niektoré časti sú naše vlastné kompozície, niektoré sú improvizované, ale ťažisko tvorí improvizovaná hudba,“ prezradil slovenský zástupca skupiny. Zo Slovenska sú v skupine s Ferom Királym dvaja.

Dirt Nonet Ensemble chce každý rok priniesť nový projekt. Už teraz premýšľa o budúcoročnom. Ako ich prijímajú diváci po koncerte? Vnímajú do ako niečo nezvyčajné, originálne, čo tu ešte nebolo. Na Donau festivale v rakúskom Kremse bolo napríklad 250 ľudí a na záver všetci povstali a dlho tlieskali. Vystúpenie sa im zrejme páčilo, keď vyprevádzali umelcov postojačky

„Je to niečo nové, niečo veľmi radikálne. Väčšinou to publikum rozdelí na dve časti –  ľudí, ktorí to nemusia vôbec a niektorí sú nadšení. Robíme hudbu, ktorá využíva veľké zvukové plochy, čiže je to práca so zvukom, nie s konkrétnymi tónmi,“ dodal I. Šiller.

foto: Maroš Simon

[nggallery id=175]

Ďalšie články