Divadelná opona sa zatiahla a za ňou zostali krásne zážitky

Dopredu sa kultúrne zatiaľ veľmi nepohneme, divadelné sály sú prázdne a my odkázaní iba na virtuálny priestor. A to sme si ešte nedávno mohli užívať divadlo s prírodnými kulisami počas Leta v Kulturparku. Nateraz sa musíme uspokojiť s tým, čo sme nasali v letných mesiacoch a dúfať, že sa to čoskoro zmení. Divadla si užili najmä detičky, ale dobre sa bavili aj dospelí. Pozrime sa, ako to v areáli Kasární/Kulturparku žilo. Zalistujme v pamäti a pozrime si „reprízu“ poskladanú zo zážitkov, ktoré v nás divadelníci zanechali.

Asi každého diváka rozosmiali Irina, Máša a Oľga z inscenácie „Tri šestri“ na motívy hry Antona Pavloviča Čechova Tri sestry podľa scenára a v réžii Martina Bašistu v podaní ochotníckeho divadelného súboru Na skok z Raslavíc. Sestry neustále snívajú len o tom, kedy spolu odídu do Ameriky. Vždy si však nájdu výhovorku, prečo odchod odložiť. Hra, založená na neschopnosti človeka urobiť krok vpred, je v šarišskom nárečí a dej vsadený do dedinského prostredia. Keď ste to nevideli, oplatí sa na to počkať.

Keď ste si nenechali ujsť zábavnú a inteligentnú show – Stand-up Comedy pod taktovkou Michaela Szatmaryho, tak vaše bránice dostali poriadne zabrať. Na javisku nezostal sám, ale o dobrú náladu sa postarali aj jeho hostia Samo Trnka, Simona a Joe Trendy. Smiech je jednou z najprirodzenejších reakcií človeka. Je nákazlivý a podľa lekárskych výskumov aj zdraviu prospešný. Szatmary sa teší veľkej obľube kráľovskej koruny smiechu. S Trnkom nie je nikdy nuda. V televízii je suverénnym popularizátorom fyziky a chémie, ale na javisku je z publika nesvoj. Simona je ex-feministka, ktorá sa už nemusí snažiť presvedčiť manžela, že aj on môže byť raz človekom. Trendy, vlastným menom Teodor First, je vyštudovaný právnik a miluje sociálne siete, ktoré aktívne zásobuje svojim humorom. Tak čo, nabili vás pozitívnou energiou?

Kto má rád detektívky, tak si prišiel na svoje na predstavení Divadla nad vecou Lesk diamantov. Spolu so šarmantným, a možno aj trocha cynickým detektívom, obklopeným množstvom podozrivých, ste sa stali svedkami takmer dokonalého zločinu. Keď ste sa nechali vtiahnuť do napínavého deja a vydržali až do jeho vyvrcholenia, tak ste sa dozvedeli, koho zo spleti podozrivých drahokamy zlákali. Nikto z divákov to však nebol. Dobre vedeli, že kamene nie sú pravé. Držali ste sa a nenechali sa zlákať ich leskom na rozdiel od ochotníckych divadelníkov, ktorí svoju úlohu zvládli bravúrne. Touto situačnou komédiou publikum nielen pobavili, ale presvedčili o svojich kvalitách ako už mnohokrát predtým.

Prestaňte si myslieť, že rozosmiať vás môžu iba muži. Zažili sme to. O veľkú dávku humoru sa postarala počas Leta v Kulturparku jediná a úspešná Ladies Comedy pod taktovkou Lujzy a Didiany. Pohľad ženy – komičky na bežné životné situácie najmä z rodinného prostredia – manžel, partner, deti, priatelia, môže byť rovnako zábavný. Show sa nezaobišla bez hostí – ženy z prostredia stand-upu Simonu Salátovú a speváčku Barboru Piešovú. A vôbec to neboli silné a urážlivé reči len o mužoch. Iba trochu zveličené a vtipne porozprávané príbehy zo života. Osvedčené ženské trio, ktoré vás prišlo rozosmiať, má vtipných historiek v talóne dosť. Možno ste sa v niektorých aj našli.

Ochotníci z Kladzian – divadlo KĽUD na Leto v Kulturparku prišli ochotne a veľmi radi. Nebolo to po prvý raz. Pred divákov predstúpili s premiérou autorskej hry Vichodňarska draha kolo šveta za 80 minut, plus-minus (Východniarska cesta okolo sveta za 80 minút, plus – mínus). Videli komediálny kabaret o cestovaní, bez toho, aby museli cestovať a dostali sa aj tam, kde si ani nepomysleli, že sa dostanú. Humorné predstavenie sa odohrávalo v zemplínskom nárečí. Návštevníkov herci dobre pobavili.

Takmer dve hodiny zábavy si užili diváci s hviezdnymi hercami. Maroš Kramár, Marko Igonda a Henrieta Mičkovicová, to sú mená, ktoré nepochybne pritiahli ľudí na predstavenie divadla Múza Teatro. Zahrali skvelú divadelnú komédiu o manipulácii, podvodoch a prekvapujúcom závere súčasného španielskeho dramatika Santiago Montaga Už ti nikdy nenaletím, ktorú režíroval Michal Spišák. Témou inscenácie je netradičný manželský trojuholník medzi atraktívnou štyridsiatničkou Cristinou, europoslancom za Španielska Victorom a pôžitkárom Josemom. Ako to celé dopadlo? Bývalá manželka starnúceho „seladóna“ po dlhých rokoch odlúčenia predsa podľahla jeho šarmu. Kramár je prosto neodolateľný.

Divadlo P. A., ktoré pôsobí vo Výmenníku Brigádnická, prispelo do programu tohtoročného leta dvoma predstaveniami. Divákom ponúklo pouličnú vtipnú performance Culturkriza o sľubnom umelcovi Františkovi, ktorého tiež zasiahla kríza a obrátila ho hore nohami. Publikum pobavila aj komediálna jednoaktovka Konečná o cestujúcich, čakajúcich na tajomný autobus číslo 13. Legendy a cestovný poriadok DPMK hovoria o konečnej zastávke, ktorá stojí niekde za mestom a obrastá burinou. Jedného večera sa na nej zídu štyri rozdielne duše. Nervózni cestujúci popri čakaní na trinástku postupne odkrývajú dôvody, ktoré ich na konečnú dostali, čo možno dostalo aj vás a vykúzlilo aspoň úsmev na tvári. Potom sa už pomyselná letná divadelná opona zatiahla.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.