Divadelná scéna festivalu KEX patrí experimentálnym formátom

Festival KEX  – Košické dni experimentálneho divadla a pohybu, prezentujúci zahraničné a domáce tanečné a divadelné skupiny, odštartovalo prvým predstavením vo štvrtok v Kasárňach/Kulturparku Divadlo Pôtoň z Bátoviec pri Leviciach.  Do Košíc prišli s inscenáciou  Žena ako žena.

„Predstavenie je kompilátom ženských postáv a ženských autoriek, pretože celá inscenácia sa venuje žene v slovenskej literatúre. Prechádzali sme od ženských postáv, o ktorých písali muži až k ženským autorkám, ktoré sa nejakým spôsobom reflektovali prostredníctvom ženských postáv. Prechádzame naozaj od prvého zápisu v Novohradskom daňovom registri až po súčasné slovenské autorky. Celé predstavenie bolo pôvodne vytvorené pre stredoškolské publikum, pre gymnáziá a stredné školy ako pomôcka k pochopeniu ženských vecí v literatúre, ale všetko sa vyvinulo tak, že sa ponúka ako večerné, pretože mnohé veci sú súčasné a aktuálne,“ uviedol do deja Michal Ditte, riaditeľ a dramaturg divadla.

Na rozdiel od klasických inscenácií, je táto kompletne postavená na videoprojekcii, čo je veľmi zaujímavý moment. Nepoužívajú sa žiadne svetlá a účinkujú v ňom iba dvaja herci, cez ktorých sa situácie projektujú a oni aktívne reagujú na obraz. Je vyskladaná z 2D sveta, od ľudových výšiviek až po rôzne iné abstraktné obrazce, čiže je to veľmi pútavé vizuálne predstavenie, ktoré prináša nejakú tému.

Nie je to typické divadlo. U mladšieho publika, ktoré prevýšilo záujem o predstavenie aj vo štvrtok večer, má takýto druh umenia pomerne dobrý ohlas kvôli vizualizácii, pretože je im to veľmi blízke v súvislosti s klipmi alebo filmom. Staršieho diváka viac zaujme pertraktovaná téma. Moderné experimentálne divadlo spod Štiavnických vrchov pôsobí na divadelnej scéne už od roku 2000. Za sebou má nespočetné množstvo inscenácií, hier a projektov, od vzdelávacích až po medzinárodné. Pracuje v ňom šesť stálych hercov, ale mnoho hosťujúcich, ktorých obsadzujú do jednotlivých scénických  projektov. Pre košických divákov nie je tento divadelný súbor neznámy. V Košiciach sa predstavil už niekoľkokrát a má tu svojich fanúšikov, ktorí si nenechali ujsť príležitosť, vidieť ich znova.

„Chodíme tu od roku 2010. Repríza Krajiny nepokosených lúk pred mesiacom nás veľmi milo prekvapila . Mali sme plnú sálu a bolo to divácky asi jedno z našich najlepších predstavení, ktoré sme odohrali. Robili sme tu rôzne sprievodné podujatia v rámci SPOTs. Účinkovali sme v rôznych  komunitných projektoch na Terase. Ľudia nám píšu pohľadnice,“ dodal M. Ditte.

Prezradil tiež, že chystajú nový projekt Psota na Slovensku, ktorý sa bude venovať extrémizmu. Bude spojený s prezentáciou inscenácie Krajina nepokosených lúk, ktorá vznikla v rámci sprievodných podujatí EHMK Košice 2013. Budú tam diskusie s historikmi, sociológmi, s tvorcami, ktorí sa budú venovať tejto téme. Ale to až nabudúce. Teraz tu dominovala žena.

Dnes večer nás  v rámci festivalu čaká Divadlo Elledanse s performance vo forme dialógu živej javiskovej akcie a videí z kanálu YouTube YouMake ReMake. „Je to multižánrová performance, ktorá je projektom izraelskej choreografky Renany Raz. Bol to vlastne pokus o etablovanie sa na našich divadelných doskách. Predstavenie bolo vytvorené s našou Company Elledanse, ktorá robí hlavne súčasný tanec, ale už druhú sezónu pokračujeme v tom, že do súčasného tanca vkladáme prvky performatívne, dokonca až herecké. V tomto roku sme vytvorili predstavenie Vydláždený život, ktoré je vlastne o fyzickom živote človeka v 21. storočí. Päť tanečníkov hovorí o prejavoch svojho tela. Tanečníci, ktorí doteraz len tancovali, 45 minút bez prestávky rozprávajú na scéne. Dnešná performance je prvým krokom. Sú tam len náznaky performatívneho charakteru a menej tanca. Je to živá reakcia na scéne na videá YouTube. Je to formát, ktorý nie je veľmi k čomu prirovnať, treba ho naozaj vidieť. Až vtedy človek pochopí, o čo ide. Je to veľmi jednoduchá schéma, ale veľmi zaujímavá, pútavá, provokatívna a originálna. Je to spojenie video, tanec, performing, všetko dokopy,“ pozýva na zaujímavý večer produkčná Veronika Pavelková.

Elledanse je občianske združenie, ktoré má  tanečnú školu a divadlo. Company Elledance je najvyššou formou tanečnej školy a je to vlastne skupina, ktorá má v divadle aj predstavenia a svoj repertoár. Funguje siedmu sezónu. Momentálne má 350 žiakov. Učia ich rôzne tanečné štýly. V divadle majú rôzne hosťujúce  profesionálne predstavenia a snažia sa poskytnúť bratislavským divadelným spolkom priestor na hranie. Pred mesiacom mali premiéru Vydláždeného života. Od januára do apríla chcú skúšať so Stanislavou Vlčekovou choreografiu Rose, ktorá bude prenesená z projektu, ktorý bol vytvorený na Novej scéne.

Divákov čakajú v rámci festivalu KEX ešte ďalšie dve zaujímavé predstavenia. Už v sobotu to budú hostia z Českej republiky Teatr Novogo Fronta, ktorý prinesie hudobno-tanečné predstavenie Too Close to the Sun. Zakončí ho v nedeľu Združenie bees-R, ktoré príde do Košíc s multižánrovým multimediálnym predstavením Skúmanie javov, ktoré sa zaoberá otázkou preciťovania fenoménov cez prepojenie tanca, hudby, poézie a živých vizuálov.

foto: Maroš Simon 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.