Mimoriadna informácia: Zrušené podujatie - Divadlo Na Sídlisku: Traja vlci a prasiatko

Divadelníci darujú krv na javisku

Divadelníci darujú krv na javisku

Svetový deň divadla oslávi Štátne divadlo Košice už tretím ročníkom jedinečného podujatia Divadelná kvapka krvi. Už vo štvrtok, 27. marca, od 8:00 do 11:00 hod. môžu všetci, ktorí chcú pomôcť druhým, prísť do Historickej budovy ŠD a darovať najvzácnejšiu tekutinu priamo na doskách, ktoré znamenajú svet, v spoločnosti známych osobností košického divadla.

Podujatie, ktoré organizuje Občianske združenie Košické divadlo a Štátne divadlo Košice v spolupráci s Národnou transfúznou službou, prinesie v tomto roku zaujímavú novinku. „Veríme, že tak ako v predchádzajúcich rokoch, aj tentoraz príde darovať krv veľa pravidelných, ale aj mnoho prvodarcov z radov študentov. Tí svoj odber absolvujú priamo na javisku historickej budovy a vychutnajú si neopakovateľnú atmosféru divadla,“ hovorí predseda OZ Košické divadlo František Ténai.

Aj v tomto roku budú môcť účastníci na Divadelnej kvapke krvi stretnúť známe osobnosti košického divadla. Účasť prisľúbili herci Stanislav Pitoňák a František Balog, sólistky opery Janette Zsigová a Michaela Várady. Organizátori očakávajú aj ďalších divadelníkov. Čakanie na odber účastníkom, predovšetkým dámam, spríjemní profesionálka z kozmetického salónu a všetkým aj premietanie doteraz odvysielaných častí televízneho magazínu DIVADLO a ukážok z predstavení všetkých troch súborov ŠD Košice.

Pre každého účastníka budú pripravené drobné darčeky, ale aj vstupenky na niektoré z vybraných predstavení košického divadla. Zároveň budú zaradení aj do žrebovania o hlavnú cenu –  spiatočný lístok na trase Košice – Praha pre 2 osoby od spoločnosti Eurobus, a.s. Košice.

Svetový deň divadla bol vyhlásený z iniciatívy Medzinárodného divadelného inštitútu pri UNESCO. Od roku 1962 sa oslavuje každoročne 27. marca a k jeho tradícii patrí, že sa na divadelných scénach číta aj posolstvo, ktorým sa niektorá z medzinárodne uznávaných osobností svetového divadla obracia k divákom i k svojim kolegom. Prvým autorom posolstva bol v roku 1962 Jean Cocteau. V tomto roku je autorom posolstva Brett Bailey,  juhoafrický dramatik, výtvarník a režisér, ktorého diela sa hrávajú v  celej Európe, Austrálii a Afrike a získali viacero ocenení. Vo svojom posolstve okrem iného píše: „V každej spoločnosti sa ľudia túžia vyjadrovať . Pod stromami v malých dedinkách, aj na najmodernejších javiskách svetových metropol, na školských nádvoriach aj v chrámoch, v slumoch, v komunitných centrách, na mestských trhoviskách a v pivniciach uprostred miest sa stretávajú ľudia, aby komunikovali v tomto pominuteľnom svete divadla, vo svete, ktorý si vytvárame, aby sme telom, dychom aj hlasom vyjadrili všetku ľudskú zložitosť, rozmanitosť a zraniteľnosť.“

 

Ďalšie články