Divadelníci darujú krv na javisku

Svetový deň divadla oslávi Štátne divadlo Košice už tretím ročníkom jedinečného podujatia Divadelná kvapka krvi. Už vo štvrtok, 27. marca, od 8:00 do 11:00 hod. môžu všetci, ktorí chcú pomôcť druhým, prísť do Historickej budovy ŠD a darovať najvzácnejšiu tekutinu priamo na doskách, ktoré znamenajú svet, v spoločnosti známych osobností košického divadla.

Podujatie, ktoré organizuje Občianske združenie Košické divadlo a Štátne divadlo Košice v spolupráci s Národnou transfúznou službou, prinesie v tomto roku zaujímavú novinku. „Veríme, že tak ako v predchádzajúcich rokoch, aj tentoraz príde darovať krv veľa pravidelných, ale aj mnoho prvodarcov z radov študentov. Tí svoj odber absolvujú priamo na javisku historickej budovy a vychutnajú si neopakovateľnú atmosféru divadla,“ hovorí predseda OZ Košické divadlo František Ténai.

Aj v tomto roku budú môcť účastníci na Divadelnej kvapke krvi stretnúť známe osobnosti košického divadla. Účasť prisľúbili herci Stanislav Pitoňák a František Balog, sólistky opery Janette Zsigová a Michaela Várady. Organizátori očakávajú aj ďalších divadelníkov. Čakanie na odber účastníkom, predovšetkým dámam, spríjemní profesionálka z kozmetického salónu a všetkým aj premietanie doteraz odvysielaných častí televízneho magazínu DIVADLO a ukážok z predstavení všetkých troch súborov ŠD Košice.

Pre každého účastníka budú pripravené drobné darčeky, ale aj vstupenky na niektoré z vybraných predstavení košického divadla. Zároveň budú zaradení aj do žrebovania o hlavnú cenu –  spiatočný lístok na trase Košice – Praha pre 2 osoby od spoločnosti Eurobus, a.s. Košice.

Svetový deň divadla bol vyhlásený z iniciatívy Medzinárodného divadelného inštitútu pri UNESCO. Od roku 1962 sa oslavuje každoročne 27. marca a k jeho tradícii patrí, že sa na divadelných scénach číta aj posolstvo, ktorým sa niektorá z medzinárodne uznávaných osobností svetového divadla obracia k divákom i k svojim kolegom. Prvým autorom posolstva bol v roku 1962 Jean Cocteau. V tomto roku je autorom posolstva Brett Bailey,  juhoafrický dramatik, výtvarník a režisér, ktorého diela sa hrávajú v  celej Európe, Austrálii a Afrike a získali viacero ocenení. Vo svojom posolstve okrem iného píše: „V každej spoločnosti sa ľudia túžia vyjadrovať . Pod stromami v malých dedinkách, aj na najmodernejších javiskách svetových metropol, na školských nádvoriach aj v chrámoch, v slumoch, v komunitných centrách, na mestských trhoviskách a v pivniciach uprostred miest sa stretávajú ľudia, aby komunikovali v tomto pominuteľnom svete divadla, vo svete, ktorý si vytvárame, aby sme telom, dychom aj hlasom vyjadrili všetku ľudskú zložitosť, rozmanitosť a zraniteľnosť.“

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.