Divadlo Actores bude na publikum mieriť „tridsať deviatkou“

Profesionálne Mestské divadlo Actores z Rožňavy zvýši teplotu v parku počas festivalu na 39 stupňov. S týmto titulom príde na Leto v parku  23. augusta. S broadwayským hitom v Kasárňach/Kulturparku divákov dostanú do varu iba štyria herci, ktorí zahrajú až 30 postáv v réžii Tatiany Masníkovej.  

39-stupnov-3Herečka Ivana Krajňáková stvárňuje tri ženy, ktoré sú charakterovo úplne odlišné, ústredná postava Róbert Kobezda zastáva iba svoj post a dvojica hercov Atila Bocsárszki ml. a Jozef Komiňák a. h.  sa museli postaviť do roly 26 osôb.  Za sekundu obmieňajú svoju identitu výmenou čapice na hlavách  a dokážu  sa zmeniť z policajtov na gangstrov či z aristokratov na sedliakov a podobne.

Hlavný predstaviteľ príbehu, Angličan Richard Hanney, si žije svoj stereotypný život, keď ho naruší nečakaná dráma. Počas kabaretu sa vďaka enormnej pozornosti zo strany neznámej Nemky Anabell ocitajú u neho doma, kde sa dozvedá o zločineckom podsvetí, ktorého sa týmto zasvätením práve stal súčasťou. Na jeho nešťastie, ako v správnom kriminálnom prípade, sa v jeho byte stane vražda, a tak je Richard nútený vydať sa na útek. Pôvodné detektívne napätie sa tak zmení na kriminálnu komédiu.

Špionážna krimi komédia na motívy rovnomennej novely Johna Buchana a Patricka Barlowa a slávneho filmu Alfréda Hitchcocka, ovenčená cenou Lawrenca Oliviera za najlepšiu komédiu roku 2007 a Ocenenia Tony Awards 2008, návštevníka rozhodne pobaví. Od uvedenia premiéry pred necelým rokom tomu vždy tak bolo. Aj keď je dielo postavené primárne na zločineckej zápletke, na jej podklade vzniká priestor na komické a groteskné scény. Ich protikladom sú naháňačky a útek, ktoré navodzujú detektívnu atmosféru. Nebude to horor, aj keď úvodná scéna s namierenou pištoľou na publikum navodzuje hrôzu, ale hneď ďalšia ho vtiahne do kabaretu a dej sa dostane do komickej roviny. S „tridsať deviatkou“ budú herci útočiť iba na bránice diváka.

Divadlo ACTORES z Rožňavy doposiaľ vytvorilo vyše štyri desiatky inscenácií, ktoré boli prezentované nielen na Slovensku, ale i v zahraničí. Prináša v nich aktuálne témy, využíva nové postupy a formy divadelného jazyka, improvizáciu, scénický pohyb, akrobaciu a tanec.  Repertoár divadla tvoria aj autorské predstavenia a predstavenia bez slov.

Názov divadla ACTORES pochádza z latinského jazyka a jeho význam v preklade vyjadruje herca, obetavo oddaného svojej umeleckej práci, tvorbe, divadlu, publiku. Vzniklo v roku 1994, keď herci prešovských a košických divadiel (absolventi umeleckých škôl) pociťovali potrebu založiť komorný súbor s cieľom plnohodnotnej experimentálnej tvorivosti podľa vzoru svetoznámeho poľského divadla S. I. Witkiewicza, nachádzajúceho sa v Zakopanom.

Počas svojej histórie sa ACTORES na Slovensku zaradilo do divadelnej obce, prezentovalo svoje autorské predstavenia v zahraničí na rôznych medzinárodných festivaloch a získalo niekoľko ocenení. Medzi nimi Cenu za najlepšiu medzinárodnú produkciu, ocenenie za najlepšiu réžiu a hereckú cenu zahraničnej divadelnej kritiky za najoriginálnejšie herecké výkony.

Podujatie je spolufinancované z dotačného systému Ministerstva kultúry Slovenskej republiky.

 

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.