Divadlo Kontra prináša hypnotizujúce predstavenie Macbeth

Do Košíc opäť prichádza Profesionálne divadlo Kontra zo Spišskej Novej Vsi so vzrušujúcou divadelnou hrou Macbeth. Hypnotizujúce predstavenie ohromuje silou. Ocenené bolo na festivale Wrostja cenou mesta Vroclav. Hralo sa na mnohých zahraničných festivaloch, aj v svetoznámych Gardzieniciach. Pozrieť si ho budú môcť aj diváci v Kasárňach/Kulturparku 31. januára o 18:00 hod.

Vypočujte si audioupútavku.

Macbeth – štúdia zločinu, Macbeth alebo túžba po moci, Macbeth – účel svätí prostriedky, Macbeth – tragédia svedomia… Macbeth je jednou z najznámejších tragédií najväčšieho dramatika všetkých čias Viliama Shakespeara. Je príbehom statočného vojaka a skutočného vlastenca, oddaného svojmu kráľovi, ktorý sa pod vplyvom lákavých vízií postupu v spoločenskom rebríčku a nahovorený bezohľadnou manželkou, rozhodne zavraždiť svojho vládcu Duncana. V súlade s veštbami čarodejníc prevezme po ňom trón.

Od momentu prvej vraždy žije Macbeth v neustálom strachu. Z nekalých úmyslov podozrieva dokonca aj svojho najbližšieho priateľa Banqua, čo vyústi do ďalšej vraždy. Ruleta zločinu sa roztáča, mŕtvoly sa kopia…

Adaptácia, ktorú režírovala Klaudyna Rozhin, je inšpirovaná učením Eckharta Tolleho, a najmä jeho kultovou knihou Sila prítomného okamihu.. Je to strhujúca reinterpretácia jednej z najtemnejších, najkrvavejších a najnapínavejších tragédií Shakespeara.

V tejto inscenácii niet Duncana, Banqua, Macduffa, dokonca ani Lady Macbeth (Človek, ktorý zabil spánok). Je len hlavný hrdina (herec Peter Čižmár). Človek, ktorý trpí. Trpí, lebo sa stotožňuje s vlastnými myšlienkami. Identifikuje sa s falošným egom a ním vykonštruovaným príbehom.

Je skutočne vrahom? Alebo udalosti, ktoré rozohráva, sú len projekciami jeho mysle? Egoistickej mysle, ktorá mu spôsobuje bolesť. Utrpenie jednako vytvára možnosť prebudenia. Podarí sa mu to? Pretne meč ilúziu? Prebudí sa Macbeth do stavu vedomia? Vyslobodí sa z nadvlády mysle, prestane vytvárať čas a nájde svoju istotu tu a teraz? Zmení vzdor na akceptáciu? Pochopí, že to, čo vnímame, myslíme a cítime, nie sme v skutočnosti my? Zmení sa oheň bolesti na svetlo vedomia? Objaví Macbeth svoje skutočné ja – bytie?

Režisérka a autorka adaptácie Klaudyna Rozhin sa nerozhodla drámu „prepísať“ na prehovor jednej postavy, práve naopak, nechá protagonistu odohrať party hneď niekoľkých postáv naraz. Na javisku sa tak objaví Macbeth, Lady Macbeth, Duncan, Banquo, Macduff, tri čarodejnice, ale i Ross, Angus, bezmenný vojak či najatý vrah – a to nielen v textovej rovine. Je len hlavný hrdina. Peter Čižmár odlišuje jednotlivé postavy mimikou, gestami i zmenou postoja a pozície v hracom priestore.

Divadlo Kontra so stálou scénou v Spišskej Novej Vsi je jediným divadlom na Spiši, ktoré získalo najprestížnejšie divadelné ocenenie u nás – Dosky 2007 “Objav sezóny” a prezentovalo sa nielen v Poľsku či Čechách, ale aj vo Veľkej Británii (Festival Edinburgh Fringe, Bristol). Svojim zameraním je na Slovensku ojedinelé, premiérovo uvádza diela ešte nehrané, tie, ktoré dobyli svetové divadelné scény a získali mnohé ocenenia po celom svete. Na svojom konte má 10 premiér.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.