Divadlo Štúdio tanca uvedie v jeden večer dva autorské príbehy

Autorský dvojvečer ANDROGÉN a JADRO uviedlo Divadlo Štúdio tanca Banská Bystrica v premiére v závere minulého roka. S predstavením prídu členovia umeleckého súboru do Kasární/Kulturparku 7. marca. Večer súčasného tanca v choreografii známych slovenských choreografov Tibora Trulíka a Zuzany Ďuricovej Hájkovej vtiahne divákov o 19. hodine do deja príbehov pohybom tela.

Vypočujte si pozvánku na podujatie.

Predstavenie Androgén v choreografii Tibora Trulíka je o mužoch, ktorí dokážu vytvoriť bezpečný priestor pre ženu vo svojom náručí. Dokáže to však len rozhodný muž, vedomý si svojho postavenia. Androgén je slovo odvodené zo starogréčtiny, označujúce mužský hormón, ktorý robí muža mužom.

Choreografia je odkazom a výzvou pre mužov stať sa vo svojom živote pravdivými a silnými srdcom aj duchom. Skutočným mužom sa muž stáva počas života. Musí sa zbaviť chlapčenských malicherností, až potom je schopný urobiť ďalší krok. Chápe sa, rozumie si, pozná sa. Ide za svojim hlasom v srdci a nebojí sa použiť lásku ako štít proti nepriateľovi.

Pohybové prevedenie ukazuje štyri mužské archetypy – kráľ, bojovník, kúzelník a milenec. Muži sú stelesnením týchto archetypov odvahy, rozvahy, spravodlivosti, lásky, priateľstva, vysokých hodnôt, ale hlavne nevzdali sa svojho cieľa, svojho poslania.

JADRO_Divadlo Studio tanca_foto Vlado Veverka_MG_1995Choreografia Zuzany Ďuricovej Hájkovej Jadro je príbehom človeka, ktorého istoty sú otrasené. Moment zlomu nastáva nečakane a prináša okamžitú zmenu situácie. To, čo doteraz platilo, už nie je. Stráca sa bezpečie žitia a bezpečie doterajšej komunity.

Príbeh je situovaný do troch období –  prostredia slovenského vidieka, mestského konzumného prostredia a vojnového prostredia. V každom je zasadený konflikt, ktorý v sebe nesie aktuálnu tému – tému, ktorá je momentálne pre slovenskú spoločnosť dosť „horúca“, či už ju rieši v krčme, na politických, verejných a internetových fórach alebo referendom.

V ďalšej rovine príbehu sa autorka chcela podeliť o bezprostrednú životnú skúsenosť, keď dialóg nebol možný. Nás a našu prácu posúdil „Vodca“ a mnohí ďalší ho bez výhrad akceptovali. Táto skúsenosť sa pretavila do tvorby – preto v príbehu vstupuje do hry hlas Vodcu. Prehovorí s istotou vlastného úsudku vtedy, keď ľudia tápu a stoja pred otvorenými otázkami, ktoré by mali a mohli riešiť…, keby sa chceli trošku ponamáhať. Lenže prijať pokyn Vodcu je pohodlnejšie a často bezpečnejšie. Vodca prináša riešenie.

Tanečník, pedagóg a choreograf Tibor Trulík pôsobí v Divadle Štúdio tanca  od roku 2004. Vedie tanečné kurzy súčasného tanca pre dospelých. Svoje choreografické zručnosti pretavil aj v spolupráci s deťmi do tanečného projektu Uzly, do tanečnej rozprávky O sestre drakom unesenej a Stromy. V choreografickej práci spolupracoval aj s kapelou Longital a so ZUŠ v Bytči na projekte SPOJENIA. V rámci festivalu Štyri dni tanca pre Vás a Artterapia uviedol svoje tanečné sólo Odporný domov. V roku 2013 divadlo uviedlo jeho prvé celovečerné choreografické dielo Babylonská veža, za ktoré získal ocenenie TAOS (Tanečná osobnosť sezóny).

Choreografka, skladateľka a riaditeľka Divadla Štúdio tanca Zuzana Ďuricová Hájková je absolventkou VŠMU v Bratislave v odbore choreografia a umeleckej stáže v Györskom balete v Maďarsku. Počas profesionálnej kariéry pôsobila na Tanečnom konzervatóriu v Bratislave, umelecky viedla súbor moderného tanca Auriga a Skupinu súčasného tanca. Ako choreografka spolupracovala s mnohými divadlami na Slovensku a v zahraničí. Riaditeľkou profesionálneho tanečného divadla je už sedemnásť rokov. Je držiteľkou I. prémie v Celoštátnej československej choreografickej súťaži za projekt STOP, získala ocenenie za najlepšiu réžiu a choreografiu predstavenia Nové stromy vo mne a hlavnú cenu festivalu DIV za predstavenie Blízkosť vzdialených. Počas existencie divadla vytvorila dve desiatky autorských projektov, napr. Sattó – tanec vetra, Tichá púšť, Tak dávno som ti nenapísala, Lososy.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.