Dni Ukrajiny načreli do kultúrneho bohatstva našich susedov

Dvojdňové Slovensko-ukrajinského fórum – SUBF 2015 (21. – 22. apríl) prilákalo do Košíc až 124 zástupcov podnikateľských subjektov nielen zo Slovenska a Ukrajiny, ale aj z Čiech, Maďarska a Poľska. Jeho hlavným cieľom bolo poskytnúť účastníkom zo Slovenska a Ukrajiny možnosť predstaviť ich výsledky na výstave a v rámci bilaterálnych rokovaní rozšíriť existujúcu hospodársku spoluprácu alebo nadviazať nové kooperačné vzťahy.

11046512_903999663001094_5026299785557718162_o

Dni Ukrajiny, ktoré sa v Košiciach konali od 14. do 23. apríla v Kasárňach/Kulturparku priniesli do Košíc aj časť kultúrneho bohatstva ukrajinského národa. V programoch vystúpilo 180 účinkujúcich, medzi ktorými mali zastúpenie aj Ukrajinci, žijúci na Slovensku. Prišli z Donecka, Svaľjavy, Krivého Rogu, Užhorodu, Mukačeva, Ľvova, Kyjeva i Odesy. Bohatý kultúrny program bol koncipovaný pre všetky vekové kategórie a ponúkol rôzne žánre i tvorivé dielne pre deti. Videli sme tanec, spev, obrazy, fotografie, filmy, počuli sme hudbu, obdivovali sme zručnosť remeselníkov a ich hlinené a keramické výrobky, nazreli sme do ukrajinskej literatúry a urobili si vlastný obraz o kultúrne nášho východného suseda.

Prezentácia Ukrajiny sa začala fotodokumentačnou výstavou „Element Majdanu“, na ktorú nadviazalo diskusné fórum o aktuálnej situácii a nepokojoch na Ukrajine. „Tajomstvo krásy“ odhalila výstava obrazov ukrajinskej maliarky, žijúcej na Slovensku, Natálie Studenkovej, ktorá maľovala s deťmi z Kyjeva „Farebné priateľstvo“ na štvordňovom art workshope. Detskí umelci mali za úlohu  zachytiť vo svojich obrazoch  svoj rodný kraj, ale tiež Košice ako mesto priateľstva. Svoju tvorbu prezentovali na výstave.

Turistické a vínne cesty Zakarpatska, gastronómiu i kultúru priblížili filmy Letecká prezentácia, Zakarpatsko – západné vráta Ukrajiny, Sedem divov Zakarpatska, Hrady a zámky Zakarpatska, Tajomstvá a krásy Karpát a Drevené chrámy Ukrajiny a Zakarpatska.

Súčasťou Dní Ukrajiny bol aj slávnostný koncert k výročiu národného buditeľa Tarasa Ševčenka “Ctíme si svoje tradície”, ktorý zaplnil sálu do posledného miesta. Ukrajinský básnik a maliar je považovaný za zakladateľa ukrajinskej národnej literatúry a ukrajinského spisovného jazyka. Bol významným predstaviteľom ukrajinského národného obrodenia. Úctu mu vzdali súbor Karpaty a Národná kapela banduristiek HALYČANKA z Ľvova.

Čaro tradičnej ukrajinskej hliny a keramiky prezentovali umelci z oblastí postihnutých vojnovým konfliktom. Na pódiu v kasárenskom parku vystúpil v jeden večer súbor moderného tanca Garmonia z Krivého Rogu, ktorý snáď roztancoval aj stromy. V Košiciach sa prezentovalo svojou kultúrou mesto Odesa a zaujal aj kultúrno-spoločenský program pod názvom Vitajte v Zakarpatsku.

Zaujímavý program zorganizovala aj Knižnica pre mládež mesta Košice LitPark. Pripravila stretnutia s ukrajinskou literatúrou, autorskú besedu a workshop MAČ s Hryhorijom Semenčukom z Ľvova a hosťami z Větrných mlýnu z Brna. Predstavil sa aj mladý básnik a performer s vlastnou kapelou Grigorij Semenčuk.

Všetci, ktorí prišli do Kulturparku v ostatných dňoch, mali možnosť ochutnať zo všetkého. Kultúrne menu bolo naozaj rozmanité a zasýtilo slovenského kultúrneho ducha. Hlavný chod sa podával počas záverečného programu v Kunsthalle/Hale umenia.

Podujatie sa spolufinancovalo z dotačného systému Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.