Dni Ukrajiny pootvoria ďalšie dvere do susednej krajiny

Tretí ročník Dní Ukrajiny, ktorý sa v Košiciach bude konať od 19. do 27. apríla, poskytne priestor na spoznávanie kultúry, módy, umenia a života za východnou hranicou Slovenska. Oproti predchádzajúcim ročníkom prinesie niekoľko zmien. Pribudne oblasť športu a turizmu. Pestrý program zahŕňa výstavy, diskusie, koncerty, workshopy, tanečné a hudobné vystúpenia či kultúrno-spoločenské akcie. Sprievodným podujatím bude investičné Slovensko-ukrajinské fórum o  energetike.

Dni Ukrajiny otvorí výstava Svet v ukrajinsko-slovenských farbách, ktorá sa bude konať v spolupráci so Slovenským národným múzeom – Múzeom ukrajinskej kultúry vo Svidníku. Je to jediné múzeum na Slovensku, ktoré prezentuje Rusínov a Ukrajincov na Slovensku. Vo Svidníku je okrem múzea aj skanzen ukrajinskej kultúry. Jadrom výstavy budú diela slovenských a zakarpatských autorov. V depozitoch sa nachádzajú diela, ktoré ešte neboli nikde prezentované. Obohatením výstavy budú makety drevených kostolíkov. Unikátnu expozíciu si budú môcť návštevníci pozrieť od 23. marca do 14. mája v Galérii Alfa v Kasárňach/Kulturparku, kde sa bude odohrávať väčšina aktivít v rámci ukrajinských dní.

„Druhá výstava – Medzinárodné bienále módnych ilustrácií Imago II je pokračovaním predchádzajúceho ročníka, ktoré zastrešuje Ukraina Fashion Week. Patrí medzi najnavštevovanejšie podujatia v oblasti módy a dizajnu. Hlavní organizátori Irina Danilevska a Olexij Danilevsky prinesú do Košíc takmer 40 módnych ilustrácií mladých dizajnérov a umelcov z Ukrajiny, Bieloruska a Českej republiky. Študentom z Košíc ponúknu možnosť spolupráce. Pripravili pre nich prezentáciu a workshop, výsledkom ktorého môže byť účasť na Týždni ukrajinskej módy v Kyjeve. Výstava odráža súčasnú módu z pohľadu mladých prostredníctvom kresieb, grafických návrhov, strihov, video projekcií i hotových odevov,“ priblížil prezentáciu módnych trendov splnomocnenec mesta Košice pre cezhraničnú spoluprácu Eduard Buraš.

Spoločnosť pre zahraničnú politiku v spolupráci s Európskou komisiou otvorí diskusné fórum Café Europe na tému Aktuálna situácia na Ukrajine so zaujímavými hosťami, ktorí sa danej problematike venujú.

Kultúrny program bude veľmi bohatý. Zastúpené bude široké spektrum oblastí kultúrneho života. Od moderného tanca, cez ľudové umenie, spev až po tradície. Z Novodnestrovska, ktorý sa nachádza len  20 km od rumunských hraníc, príde spevácky súbor Kalina. Zaspieva piesne v ukrajinskom, ale aj v rumunskom jazyku. Gymnazisti z tamojšieho lýcea navštívia počas pobytu v Košiciach UPJŠ. Na dni otvorených dverí sa oboznámia s možnosťami štúdia na univerzite.

Nemôžeme zabudnúť na gastronómiu. Vlani sa varil boršč, v tomto roku k nemu pribudnú „hulubky“ (plnená kapusta) a ďalšie špeciality. Gastro dni obohatia domáce produkty a kvalitné vína zo známych vinárskych oblastí. Počas Dňa Karpatského euroregiónu sa budú prezentovať svojimi aktivitami  mesto Svidník a menšie obce. Večerný program Ctíme si osobnosti bude venovaný jednej z významných osobností, ktorú predstaví spevácky zbor Karpaty. Vystúpia súbory moderného tanca z Dnepropetrovska Grani a Džereľci z mesta Mikolajev.

 „Počas Dní Ukrajiny prinesieme do Košíc aj ukrajinský šport a ukrajinský turizmus. Budeme tu mať basketbalové družstvá, budeme organizovať plavecké súťaže, petangový turaj a box. Cyklistika by mala byť súčasťou odbornej konferencie, zameranej na spoluprácu v oblasti športu. V rámci spolupráce v cestovnom ruchu bude prezentácia Užhorodu s pozvánkou, aby sa Košičania prišli pozrieť na Sakura Fest do Užhorodu. Na workshope o cestovnom ruchu budú tour operátori, cestovné kancelárie a agentúry, ktoré budú prezentovať napríklad kúpele na Zakarpatsku,“ informoval E. Buraš.

Na záverečnom galavečere 27. apríla v Kunsthalle/Hale umenia vystúpia súbory, ale aj spevácka nádej s veľkým hlasovým potenciálom Andranik Aleksanyan, ktorý svojim spevom ohúril už na ukrajinskej SuperStar ako dieťa a ďalej žne obrovské úspechy.

22.4.2014 : Degustácia Borčš –  Park Kulturparku :     Vstupenky online

23.4.2017 : Degustácia  Borčš – Park Kulturparku :     Vstupenky online

27.4.2017 : Záverečný program Dni Ukrajiny – Kunsthalle : Vstupenky online

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.