Dni Ukrajiny v Košiciach dovolia nahliadnuť k susedom a lepšie ich spoznať

Združenie FEMAN sa vo svojej činnosti špecializuje predovšetkým na rozvoj a podporu kultúry, cezhraničnú ekonomickú a hospodársku spoluprácu, sociálnu pomoc a budovanie medzinárodných kultúrnych kontaktov. Aj v tomto roku v spolupráci s partnermi pripravuje jeden zo svojich  kľúčových projektov Dni Ukrajiny 2019 v Košiciach. V poradí už 5. ročník výnimočného projektu je zameraný na podporu rozvoja cezhraničnej spolupráce medzi Ukrajinou a Slovenskou republikou. Podujatie sa uskutoční v dňoch 25. – 30. apríla v Kasárňach/Kulturparku, ale aj na iných miestach mesta a poskytne priestor na spoznávanie života a kultúry za východnou hranicou Slovenska.

Pre Európsku úniu, ako aj pre Slovensko predstavuje Ukrajina kľúčového partnera. Slovensko zase ponúka svojou polohou Ukrajine vstup na európske trhy. Zvláštne postavenie v tomto prípade má mesto Košice, ktoré je prakticky vďaka svojej strategickej polohe a infraštruktúre vstupnou bránou na Ukrajinu a do Európskej únie. Mesto Košice je v súčasnosti považované za pevný bod pre rozvoj kultúry, dobrovoľníctva, športu, vzdelávania,  ekonomicko-hospodárskych vzťahov a rozvoja cezhraničnej spolupráce s Ukrajinou.

Vzhľadom na neexistenciu Slovenského inštitútu na Ukrajine, ako v jedinej zo susedných krajín Slovenskej republiky, je veľmi dôležité iniciovať kultúrne výmeny, resp. kultúrne podujatia akéhokoľvek druhu. Zvlášť dôležité, významné a potrebné je tieto aktivity realizovať v súčasnej dobe, kedy vieme, aká vážna je aktuálne situácia na Ukrajine, ako sa mení zo dňa na deň politická situácia hlavne na juhovýchodnej Ukrajine, kde vojnou postihnuté obyvateľstvo prežíva veľmi ťažké obdobie.

Aj tohtoročné Dni Ukrajiny ponúkajú pestrý program, ktorý zahŕňa výstavu, diskusie, koncerty, workshopy, tanečné a hudobné vystúpenia či kultúrno-spoločenské akcie. Ochutnávať sa budú aj tradičné kulinárske špeciality z ukrajinskej kuchyne. Účastníkmi programu sú väčšinou ukrajinskí žiaci, študenti a dobrovoľníci z centier voľného času. Vystúpia aj dychový estrádny orchester Suvenír z Kyjeva, umelecký kolektív divadla modernej choreografie Harmónia z Krivého Rohu či Andranik Alexanian z mesta Chmeľnyckyj.

Tento ročník otvorí výstava ukrajinského fotografa Vadika Zibrova v Galérii Alfa s názvom Obrátená strana fotografie, ktorá potrvá od 17. apríla do 5. mája. Jej súčasťou budú tvorivé diele a pracovné workshopy, ktoré povedie autor. Organizátor spolu s Asociáciou vydavateľov regionálnej tlače, OZ BAGAR a časopisu IN STORE Slovakia pripravujú diskusiu  o slovensko-ukrajinskej spolupráci novinárov a médií. Počas slávnostného otvorenia vystúpia ukrajinskí hostia s kultúrnym programom, v ktorom sa predstavia súbory spoza našich hraníc. Tak, ako každý rok, aj teraz návštevníci ochutnajú pravý ukrajinský boršč a pirohy a majstri kuchári dokonca prezradia, ako si tieto špeciality pripraviť. S hudobno-dramatickým pásmom Od Dunaja k Laborcu sa predstaví súbor Tarasa Ševčenka z Bratislavy.

Pevnou súčasťou Dní Ukrajiny je Slovensko-ukrajinské fórum. Nosnými témami bude prezentácia východného Slovenska a najmä Košíc a využitie ich potenciálu pri budovaní cezhraničnej spolupráce v oblastiach ekonomiky, hospodárstva, kultúry, rozvoja turizmu a tiež vo sfére energetiky, techniky, vedy a priemyslu. Ďalšími témami budú kybernetická, hospodárska, hraničná, dopravná a energetická bezpečnosť, robotizácia výrobných systémov, rozvoj cestovného ruchu a dopravy, ale aj možnosti spolupráce podnikateľských subjektov.

Program ukrajinských dní vyvrcholí slávnostným galakoncertom v Kunsthalle/Hale umenia za účasti vybraných súborov, ktoré v Košiciach vystúpili počas predchádzajúcich štyroch ročníkov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.