Do kina sa privalí vlna horúceho severského kokteilu SCANDI II

Filmový divák si príde na svoje na výberovej žánrovej prehliadke aktuálnych filmov zo severskej kinematografie. Filmové dni SCANDI, ktoré v roku 2015 zapĺňali kinosálu Kasární/Kulturparku, v druhom ročníku znovu ponúknu to najnovšie zo „Severskej filmovej lekcie“. Tento slogan je dobre mienenou métou, ktorú chcú organizátori už druhý rok dosiahnuť.

V košickom priestore sa bude premietať šesť snímok od 20. do 24. januára. Je to len malá časť toho, čo všetko sa v Dánsku, Fínsku, Švédsku, Nórsku a na Islande aktuálne natočilo. Vybrané filmy zachytia aspoň základné trendy. Charakteristickým je predovšetkým skutočne severská žánrová vitalita. Severská filmová produkcia je vzácne vyrovnaná.

Tak, ako pred rokom, aj teraz je SCANDI koncipovaná ako prehliadka piatich krajín severu, ktoré dokážu vyhrať prestížne Benátky a zároveň potešiť publikum štýlovým thrillerom, dobrou seriálovou a televíznou produkciou i variabilitou a kvalitou hercov.

Očakávané thrillerové krimi o hraničnom rozhodnutí bezúhonného policajta prinesie oscarová Susanne Bier a jej Druhá šanca, natočená podľa Jensenovho scenára. Debuty a komédiu zastupuje Harold. Silnú tradíciu filmu pre deti a mládež zase snímky Operácia ArktídaDcéra čarodejnice, ktorá je spätá s českým prostredím, pretože vznikala na Barrandove. Stereotyp fínskej nevrlosti, ktorý sa úplne nezakladá na pravde, predstaví večný Hundroš. Nóri sa vo všeobecnosti neboja výziev, čo dokazuje aj v domácich kinách nesmierne úspešný katastrofický film Vlna, ktorý doteraz vzhliadlo 800-tisíc návštevníkov.

Prehliadka bude horúcim severským kokteilom filmov.

 PROGRAM:

  1. 1. 2016 – THE WAVE/VLNA (19:30), české titulky
  2. 1. 2016 – SHAMERS DAUGHTER/DCÉRA ČARODEJNICE (19:30)
  3. 1. 2016 – THE GRUMP/HUNDROŠ (19:30)
  4. 1. 2016 – THE SECOND CHANCE/DRUHÁ ŠANCA (19:30)
  5. 1. 2016 – OPERATION ARCTIC/OPERÁCIA ARKTÍDA (10:00)
  6. 1. 2016 – HERE IS HAROLD/HAROLD (19:30)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.