Duo Kollar – Czajkowska spojí ženský hlas, elektrickú gitaru a elektroniku

Ďalší koncert, ktorý si určite zaslúži prívlastok výnimočný, čaká na priaznivcov dobrej hudby už túto nedeľu v Kunsthalle/Hale umenia. O 19. hodine sa na pódiu stretnú slovenský gitarista, skladateľ filmovej a divadelnej hudby, producent a scenárista David Kollar a poľská hudobná skladateľka, speváčka a klaviristka India Czajkowska, ktorá komponuje komorné skladby a experimentuje s elektronikou a sonoristikou. Zaoberá sa aj filmovou a divadelnou hudbou.

Prešovský hudobník David Kollar v súčasnosti spolupracuje s nórskym gitarovým mágom Eivindom Aarsetom,  jedným z najvýznamnejších a najlepších gitaristov a inovátorov v hre na elektrickú gitaru v celej Európe  a jeho Sonic Codex Orchestra. Doposiaľ pripravil hudbu k viac ako 17 filmom a siedmim divadelným predstaveniam. Posledné malo premiéru v londýnskom East Moon Theatre v réžii Martyny Lyko. V súčasnosti pripravuje hudbu k dokumentárnemu filmu amerického režiséra Dmitry Trakovského – Orthodox Aljaska.

IMG_2673

V roku 2013 začal spolupracovať s fyzickým divadlom Debrys Company, 2014 s pražským SpitFire. Davidov posledný album THE SON bol zaradený do TOP 13 Records v Guitar Moderne magazíne v USA a vo Francúzku. Venoval ho svojmu chorému synovi. Tento album mu otvoril cestu do celej Európy. Dávid začal spolupracovať napríklad aj s Bjornom Charlsom Dreyerom z Xploding Plastics. Pravidelne hrá s Maďarkou Andreou Ladanyi a poľským hudobníkom Tadeuszom Sudnikom, maďarským bubeníkom Gergom Borlaiom, spolupracuje v medzinárodnom hudobno-pohybovom projekte   Artrance. So svojou skupinou David Kollar Band získal v roku 2005 cenu za najlepší inštrumentálny výkon v  súťaži Nové tváre slovenského jazzu.

 

Nedeľňajšie vystúpenie s Indiou Czajkowskou bude „kompromizované“ (komponované a improvizované) spojenie ženského hlasu, elektrickej gitary a elektroniky.India Czajkowska je speváčka, skladateľka a klaviristka, ktorá sa zaoberá experintálnym  spevom so sonoristickými aspektmi a vytváraním elektronických zvukových obrazov so spevom. Taktiež používa piano a pracuje s niektorými modernými konceptmi improvizovanej hudby, ktoré sú úplne prepojené s akustickou zvukovou komorou a elektronickými hudobnými vplyvmi..V októbri 2008 bol jej experimentálno-avantgardný album Cosmospir vydaný pod hlavičkou Hic Sunt Leones, (Milano, Taliansko).

Ďalšou oblasťou jej umeleckého záujmu je vytváranie soundtrackov pre filmy a hudbu pre divadlo. India spolupracuje s poľským režisérom Andrzejom Titkowom, Piotrom Uklanskim, (Letná láska, 2006 – Karel Roden, Val Kilmer), aj s NRS GROUP zo Sydney (Poľskí noví Židia). India zložila hudbu pre predstavenie Divadlo z TVP a spolupracovala s butó tanečnicou Sylwia Hanff a experimentálnym a pohybovým divadlom Te´artKam.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.