Duša Natálie Studenkovej v zrkadle obrazov

Tajomstvo krásy odhaľuje v pavilóne November v Kasárňach/Kulturparku na výstave s týmto názvom ukrajinská maliarka Natália Studenková na plátnách svojich obrazov, ktoré tu vystavuje v rámci Dní Ukrajiny. To podľa ich autorky spočíva v tom, že je všade okolo nás. Netreba chodiť ďaleko a hľadať poklady, ale vnímať krásu s otvorenými očami.

„Predstavujem tu svoje staršie i novšie umelecké práce. Moja tvorba je vlastne zrkadlom mojej duše a prostredníctvom obrazov sa chcem podeliť s návštevníkmi  o moje pocity, ktoré som preniesla na plátno. Je to vlastne môj pohľad na okolitý svet, na krásu, ktorá nás obklopuje. Inšpirujú ma veci, ktoré som videla na cestách so svojou rodinou na Ukrajine, na Slovensku a v Európe. Sú to spomienky na miesta, ktoré som navštívila a zaujali ma natoľko, že som ich namaľovala,“ povedala umelkyňa, ktorá už niekoľko rokov žije a tvorí v Košiciach.IMG_2115

Na Slovensku ju fascinuje krása prírody, zobrazuje aj sakrálne budovy a historické pamiatky. Stále čerpá námety z rodnej  Ukrajiny, ktoré nechýbajú ani na výstave. Z najnovšej tvorby prezentuje obrazy z majdanu počas nepokojov, ktorými chce ukázať realitu smutných udalostí . Nič viac ako pokoj si pre svojich blízkych neželá a práca na týchto dielach bola pre ňu veľmi ťažká.

Okrem obrazov predstavuje Natália Studenková  svoje dekorované pštrosie vajcia, ozdobené rôznymi technikami. Vo vitríne možno obdivovať krehké škrupiny, ktoré sú namaľované, vyrezávané, s nalepenými korálkami s motívom slnka, vyškrabávané na zlatom či medenom podklade a celé to dopĺňajú bábiky v ukrajinských krojoch zo zbierky jej osemročnej dcéry.

Z východu jej najviac učarovalo Morské oko v každom ročnom období, hory, ale veľmi sa jej páčia aj historické Košice. Najbližšie sa chystá farbami zachytiť jar na Ružíne. Svoje diela predstavila nielen na Slovensku, ale aj na výstave ukrajinského umenia v Amerike – San Francisco a Los Angeles.

Kveta Podhorská

Foto: Maroš Simon

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.