Ekotopfilm – Envirofilm podnecuje ku zmene prístupu k životnému prostrediu

Filmy, ktoré menia pohľad na svet, uvidia diváci aj v Košiciach, kde sa bude opäť konať filmový festival Ekotopfilm – Envirofilm, ktorý je so svojou 46-ročnou tradíciou najstarším podujatím tohto druhu na svete. Festivalové filmy ukazujú nielen krásu a moc prírody, odľahlé miesta doposiaľ nepoznačené ľudskou činnosťou, ale aj presný opak, negatívny dopad našej každodennej spotreby na životné prostredie. Cieľom festivalu nie je ľudí strašiť, ale priniesť informácie a motivovať ich ku zmene, možno trošku varovať. Je potrebné sa poučiť zo zlých návykov a naštartovať v sebe zmenu.

Dvojdňová prezentácia v Kasárňach/Kulturparku odštartuje 16. októbra o 8:30 hod. programom pre základné a stredné školy. V rámci Junior festivalu sa deti prostredníctvom filmového plátna a sprievodných aktivít naučia, ako chrániť životné prostredie. Večerný program pre širokú verejnosť prinesie po obidva dni široké spektrum tém. Premietanie sa začína o 16:00 hod.

Nenechajte si ujsť jedinečné zábery vlčej svorky v nehostinnej tundre, naučte sa predchádzať vzniku odpadov, vyriešte dilemu udržateľného stravovania, predstavte si život bez hmyzu alebo sa inšpirujte príbehom odhodlanej aktivistky, novodobej Johanky z Arku. To je len časť z ponuky víťazných snímok z celého sveta. Program doplnia odborné diskusie.

Zámerom festivalu je inšpiratívnym spôsobom meniť správanie spoločnosti vo vzťahu k životnému prostrediu a vytvoriť priestor k otvorenej diskusii o otázkach trvalo udržateľného rozvoja. Slovenskému divákovi každoročne prináša najnovšie dokumentárne filmy, venované ochrane našej planéty. Ekotopfilm dokázal spojiť na jednej platforme verejný, súkromný a tretí sektor v problematike trvalo udržateľného rozvoja. Festival štartuje každoročne súťažným prehliadkou v máji v Bratislave a Banskej Bystrici, kde predstaví vyše 60 dokumentárnych filmov. Víťazné snímky, ocenené medzinárodnou porotou, môžu následne vidieť diváci v krajských a okresných mestách.

Cenu Grand Prix vlády SR získal film M6NTHS o zvierati v zajatí, ktoré túži po slobode a prirodzenom prostredí. Hlavné ceny boli udelené filmom v rôznych kategóriách. Diváci uvidia aj snímku Ako huby stvorili svet o nenápadnej ríši húb, ktorá riadi život na Zemi. Titul Muž stromov je o záhradníkovi, ktorý vysadil milión stromov a sníva o vysadení ďalšieho milióna. Vo filme  Živý ľad Joseph Cook skúma, ako je možné, že bohatý ekosystém mikrobiálneho života prekvitá práve na Arktíde.

Ocenenie získal aj film Človek, ktorý vysadil les. Je o mužovi, ktorý zachránil zvieratá a hady pred vyhynutím tým, že každý deň štyridsať rokov na pustatine pri rieke v Assame vysadil jeden strom. Pozornosť poroty si vyslúžil aj film Bez života o smrtiacom azbestovom priemysle. Krátky animovaný film pre deti Pozri sa skúma prirodzené cykly výmeny medzi ľuďmi a živočíchmi.

Festival prinesie aj ďalší ocenený dokument Sójalizmus, ktorý sleduje priemyselnú výrobu bravčového mäsa a s ním súvisiace pestovanie monokultúry sójových bôbov. Thunder: Na stope pytliakom prináša 110-dňové prenasledovanie nelegálneho rybárskeho plavidla, považovaného za najznámejšieho pytliaka na svete. Investigatívny dokument Dym a výpary – Utajená zmena klímy ukazuje, ako ropný priemysel tajne financoval vedecké štúdie a klamal verejnosť o dôsledkoch klimatických zmien od roku 1946. Film Aktivistka je o tínedžerke z Laponska, ktorá sa pustila do boja proti jednej z najväčších banských spoločností sveta kvôli jedinečnej mokradi. Snímka Svet podľa termitov sa pokúša ukázať termity ako silu, významne ovplyvňujúcu ekosystém celej planéty. Všetky filmy si budete môcť pozrieť na festivale, ktorý inšpiruje k tomu, aby sme sa zamýšľali nad tým, ako pomôcť zachrániť Zem.

Vstup na filmy a sprievodný program sú zdarma.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.