Ekumenický koncert spája rozmanitosť a šíri porozumenie

November sa v Košiciach spája s Festivalom sakrálneho umenia i oslavou sv. Alžbety Uhorskej a Durínskej, patrónky mesta a Dómu sv. Alžbety. Jeho 30. ročník bude ekumenickou prehliadkou sakrálneho umenia v oblasti hudobnej, výtvarnej, dramatickej a filmu v rôznych koncertných sálach, kostoloch, galériách, múzeách a filmových kluboch. Neoddeliteľnou súčasťou podujatia je ekumenický koncert, ktorý sa uskutoční v Kunsthalle/Hale umenia 17. novembra 2019 o 17:00 hod.

Košický festival je najstarší a ojedinelý na Slovensku. Jeho história sa začala písať po novembri 1989. Od roku 1991 ho organizuje Mesto Košice v spolupráci s Ekumenickým spoločenstvom cirkví, pôsobiacimi na území mesta. Košice patria svojou národnostnou a náboženskou rozmanitosťou k mestám s prívlastkom tolerancie a porozumenia a od nepamäti sú otvoreným mestom náboženskej znášanlivosti, ku ktorej prispieva aj sakrálny festival.

Na koncerte, na ktorom sa rôznorodosť spevov jednotlivých cirkví zlieva v jednu oslavu Stvoriteľa, vystúpi 240 účinkujúcich zo šiestich zborov vrátane hosťujúceho. Svojim spevom potešia poslucháčov spevácky zbor Apoštolskej cirkvi DEBORA, Spevácky zbor Bratskej jednoty baptistov, spevácky zbor Evanjelickej cirkvi a. v. Chválospev, spevácky zbor pri maďarskom reformovanom cirkevnom zbore v Košiciach Laudate Dominum, Zbor sv. Cyrila a Metoda pri Katedrálnom chráme Narodenia Presvätej Bohorodičky a Zbor sv. Cecílie Dómu sv. Alžbety. Magické podujatie poteší srdce i dušu všetkých milovníkov zborových a liturgických spevov.

Vzácnym hosťom podujatia bude Detský spevácky zbor Pro Musica – Magnólia. Združené detské spevácke zbory Pro Musica a Magnólia pôsobia pri ZUŠ v Michalovciach a ZUŠ v Sobranciach. Na koncertoch, festivaloch a súťažiach účinkujú pod spoločným názvom Pro Musica – Magnólia. Detské spevácke zbory účinkovali na koncertoch, festivaloch a súťažiach nielen na Slovensku, ale aj vo viacerých štátoch Európy (v Belgicku, Veľkej Británii, Turecku, Švajčiarsku, Španielsku, Holandsku, Grécku, Juhoslávii, Taliansku, Vatikáne, Poľsku, Ukrajine, Maďarsku, Česku, Fínsku, Francúzsku) a v zámorí –  aj na opakovanom turné v trinástich štátoch Mexika. Pravidelne spolupracujú so Štátnou filharmóniou v Košiciach, Slovenským rozhlasom v Bratislave a Štátnym divadlom v Košiciach. V lete zažiaril na Medzinárodnom festivale zborových piesní v Poľsku. Pod vedením dirigentky Viery Džoganovej získal dve zlaté medaily a dve špeciálne ocenenia.

Vyvrcholením koncertu bude spoločná pieseň všetkých účinkujúcich, ktorých hlasy splynú do jedného monumentálneho zboru vzájomnej tolerancie a rešpektu k rôznym vierovyznaniam. Spev je to, čo spája a nerozdeľuje a určite to bude veľmi silný zážitok vypočuť si všetky zbory na spoločnom pódiu. Doteraz tomu bolo vždy tak. Koncert ulahodí uchu a pohladí dušu a srdce  každého návštevníka.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.