Emóciami a výnimočnou hudbou bude nabitý festival ARS NOVA

Nové zážitky z novej podoby súčasnej hudby prinesie tohtoročný festival ARS NOVA, ktorý sa v Košiciach uskutoční od 3. do 5. novembra. Počas koncertov, ktoré odznejú v Dome umenia a v Kasárňach/Kulturparku, zažijú poslucháči chvíle, v ktorých sa výnimočná hudba spojí s emóciami.

Dramaturgia koncertov uprednostňuje diela žijúcich skladateľov európskych i mimoeurópskych kultúr a do programov zaraďuje diela skladateľov, ktorí sú spätí s východným Slovenskom. Košické koncertné pódiá poskytujú priestor aj mladým nadaným interpretom, ktorí majú prostredníctvom festivalu možnosť etablovať sa v oblasti koncertného umenia. Tento rok je Rokom slovenskej hudby, preto sa organizátor v dramaturgickej koncepcii sústredil hlavne na slovenských interpretov a skladateľov.

Myšlienka založiť v Košiciach festival, ktorý by návštevníkom koncertov v rámci jedného komplexného bloku predstavil súčasnú hudbu, sa zrodila v roku 2000 na košickom konzervatóriu. Od myšlienky k realizácii uplynul rok, kedy sa pod záštitou Hudobnej spoločnosti Hemerkovcov uskutočnil v roku 2001 nultý ročník Festivalu súčasnej európskej hudby. Dramaturgiu postupne prebrala na svoje plecia Štátna filharmónia Košice. HS Hemerkovcov a Konzervatórium Košice sa na príprave festivalu podieľajú prípravou koncertu, na ktorom sa každoročne predstavujú úspešní študenti – nádejní mladí skladatelia a interpreti. Od r. 2008 nesie toto prestížne hudobné podujatie názov ARS NOVA Cassoviae. V roku 2011 sa spojil s festivalom ISCM New Music Days, ktorý organizuje Slovenská sekcia Medzinárodnej spoločnosti pre súčasnú hudbu. Od roku 2014 sú hlavným organizátorom K13 – Košické kultúrne centrá a festival nesie názov ARS NOVA.

breiner_foto-karel-cudlinUž tradične bude festival otvárať koncert v Kasárňach/Kulturparku pod názvom Portréty (3. 11.), na ktorom sa predstavia talentovaní žiaci košických základných umeleckých škôl. Večer bude patriť koncertu Štátnej filharmónie Košice pod dirigentskou taktovkou Petra Breinera. Violista Peter Zwiebel sa predstaví v úlohe sólistu koncertu košického skladateľa Jozefa Podprockého.  Dirigent , klavirista, skladateľ, aranžér a publicista Peter Breiner, ktorý je jedným z najnahrávanejších hudobníkov sveta (vyše 200 CD titulov a viac než 2 milióny predaných nosičov), obohatí program festivalu skladbou Taká jedna Burleska pre menší symfonický orchester (1982). Poslucháči sa započúvajú aj do diela Viola concerto –  Koncert pre violu a orchester, op. 69 od skladateľa Jozefa Podprockého. Spomienkou na Alexandra Moyzesa, ktorého posledným žiakom bol práve Peter Breiner, bude Symfónia č. 8, op. 64 pre veľký orchester.

V piatok (4. 11.) vystúpi v Kasárňach/Kulturparku Funeral Marching Band so Suitou pohrebných piesní a nárekov v skladbách stredoeurópskeho regiónu vo verzii pre osemčlenný ansámbel. Funeral Marching band založili začiatkom roku 2016 Miroslav Tóth a Gergely Kovács ako reakciu na odkaz spájania súčasnej hudby s rôznorodými žánrami, aké poznáme z tvorby Mauricia Kagela, Music
Liberation Orchestra alebo Franka Zappu. Vytvorili žáner smútočného free, ktorý sa abstraktne pohráva s alúziami na historicky „poletujúce“ smútočné melódie. Sú zmesou vplyvov vojenskej a zádušnej hudby z prostredia strednej Európy.

Večer (4. 11.) uzavrie jednoaktová video opera pre viackanálovú elektroniku, barytón saxofón a objekty pod názvom Tyč. Je vytváraná ako forma variabilne premenného diela, ktorá pri novom naštudovaní zmení dramaturgický obsah. Jej podoba záleží od miesta a média realizácie. Video opera je teda druhou verziou, s ktorou prichádza Miroslav Tóth pred diváka.

Sobotňajší podvečer (5. 11.) v Kasárňach/Kulturparku spríjemní Trio Sen Tegmento s programom Sentegmento plays Contemporary. Za klavír zasadne Zuzana Biščáková, ktorú bude na klarinete sprevádzať Martin Adámek. Spievať bude sopranistka Nao Higano z Japonska. Zaznejú skladby od slovenskej hudobnej skladateľky Iris Szeghy (Folclorico, Meadow Song, Preludio e Danza, Vivat leto!, Anrufung des Großen Bären)  a od Michaela Jarrella (Assonance).

Tohtoročný festival ARS NOVA uzavrie Ensemble Ricercata skladbami Juraja Beneša Musique pour Grock No.3 pre husle, violu a violončelo, Romana Bergera Impromptu pre sólový klarinet, Ivana Paríka Listy, päť drobných skladieb pre klavír a Tadeáša Salvu Slovenské Concerto Grosso Nr. IV pre flautu, klarinet, husle, violončelo a klavír.

Sprievodnými podujatiami budú MusicZoom na tému Nezvyčajní hudobní autori (2. 11.) v pavilóne Papa a v sobotu (5. 11.) a v nedeľu (6. 11.) semináre a prednášky pre študentov vysokých škôl pod vedením T. Boroša, A. Šubu, I. Šillera a D. Mateja v Kasárňach/Kulturparku od 9:00 do 17:00 hod.

S finančnou podporou Fondu na podporu umenia.

Program festivalu TU:

 

 

 

 

 

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.