Esencie folklórneho sveta na fotografiách a videách

Výstava Esencie folklórneho sveta ponúka návštevníkom v budove Bravo v Kasárňach/Kulturparku pohľad do minulosti i súčasnosti ľudovej kultúry cez osem inštitúcií, súborov, podujatí či archívnych dokumentov, fotografií a videí, zachytávajúcich život na východe Slovenska.

Časť expozície je venovaná výberu fotografií z bohatej zbierky národopisca, osvetového pracovníka a folkloristu Jána Lazoríka.  Celý svoj život zasvätil folklóru, zozbieral množstvo artefaktov ľudovej kultúry východného Slovenska, hlavne rodného hornotoryského regiónu (piesne, rozprávky, legendy, povesti, rozprávania zo života, príslovia, porekadlá, opisy ľudových zvykov či krojov). Z jeho zbierky sú prezentované fotografie, ktoré zaznamenávajú ľudovú architektúru (interiér, exteriér) z okolia Krivian.

Práve v tejto obci sa mu podarilo vybudovať amfiteáter, jedinečné Centrum ľudovej kultúry a remesiel, inicioval vznik Hornotoryského folklórneho festivalu. Jeho zásluhou bolo v Krivanoch natočených 29 filmov a Národnostné rusínske Divadlo A. Duchnoviča v Prešove uviedlo premiéru hry Deň derešový, ktorá vznikla na motívy textov J. Lazoríka.

Výstava propaguje tiež Archív ľudovej kultúry, ktorého cieľom je uchovanie a šírenie pôvodnej slovenskej ľudovej kultúry. Klub milovníkov folklóru v ňom zhromažďuje a  digitalizuje množstvo artefaktov nehmotného kultúrneho dedičstva. Z archívu sú vystavené fotografie, ktoré zaznamenávajú prioritne pôvodné kroje z rôznych obcí regiónov Abov, Zemplín, Spiš a Šariš.

Návštevníci môžu nazrieť do života folklórnych súborov Borievka, Hornád, Ilosvai a Jahodná, ale oboznámiť sa aj s činnosťou Kultúrneho centra Údolia Bodvy a Rudohoria. Aj na základe materiálov, uložených v archíve, sa naplno rozbehli Tanečné domy pre vyučovanie ľudových tancov na celom území Slovenska. V Košiciach ho nadšenci organizujú raz mesačne pre širokú verejnosť a vyučujú tradičné ľudové tance z územia SR a z okolitých krajín.

Výstava potrvá do 13. marca.

Fotogaléria

Nikoleta Wellová

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.