Exhibícia európskych komiksových autorov v metropole východu

Jedinečný Tom Orrow Comics Fest sa predstaví v Košiciach už po druhýkrát. Od 17. januára môžu diváci vzhliadnuť výstavu súčasných komiksových autorov z krajín strednej Európy v budove Bravo v Kasárňach/Kulturparku.

Výstava pod gesciou Thomasa Orrowa a slovenských kurátorov Riša Kittu a Pavla Bratského prináša aktuálny výber autorov medzinárodnej komiksovej súťaže, ktorej prvý ročník sa uskutočnil práve v metropole východu. Ako hovorí hlavný organizátor výstavy Thomas Orrow, komiksová exhibícia predstaví 15 rôznorodých autorov, ktorí predstavujú celú škálu prístupov a tendencie v súčasnom artovom komikse.

V spolupráci s domácim kreatívnym vydavateľstvom Dive Buki je jeho snahou upozorniť na svojbytnosť a kvality komiksového žánru v kontexte výtvarnej scény, no zároveň poukázať aj na jeho dôležitosť z pohľadu kreatívneho priemyslu. Výstava je výsledkom aktuálnej komiksovej súťaže, ktorá v našich končinách patrí k ojedinelým projektom.

„Naším ďalším príspevkom k prezentácii umeleckého či autorského komiksu je aj špeciálne vydanie časopisu ENTER. Touto publikáciou chceme poukázať na komiks ako univerzálne médium, ktoré vie byť inšpiratívne aj pre iné umelecké oblasti, ako napríklad súčasný media art,“ hovorí jeden z kurátorov výstavy a pedagóg košickej Fakulty umení Rišo Kitta.

Podujatie Tom Orrow Comics Fest je spojené aj s oficiálnym vyhlásením víťazov medzinárodnej komiksovej súťaže. Verejné vyhlásenie výsledkov Thomas Orrow Award 2017 bude 1. februára v pavilóne Bravo za účasti autorov a špeciálnych hostí. Porota, zostavená z domácich a zahraničných odborníkov, vrátane Tomáša Prokůpka, Martina Foreta či Svetlany Fialovej, vybrala spomedzi desiatok autorov piatich finalistov, ktorí získajú hlavnú cenu a špeciálne ocenenia. Viac informácií o súťaži nájdete na webstránke www.tomorrow.sk.

Podujatie Tom Orrow Comics Fest 2018 je organizované aj pri príležitosti 20. výročia Fakulty umení na Technickej univerzite v Košiciach. Výstava potrvá do 25. februára 2018.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.