Febiofest sa po ročnej pauze vracia do Košíc

FebiofestKEplagatV dňoch 27. až 30. marca po ročnej prestávke zavíta do Košíc medzinárodný filmový festival FEBIOFEST. Podujatie sa uskutoční v priestoroch Bábkového divadla Košice na Alžbetinej ulici 38. Občianske združenie CINEFIL, ktoré je organizátorom košickej časti Febiofestu spolu s Asociáciou slovenských filmových klubov pri tejto príležitosti organizuje aj verejnú diskusiu, venovanú budúcnosti filmového klubu a kamenných kín v Košiciach.

Dvadsiaty prvý ročník MFF FEBIOFEST-u v Košiciach tradične nasleduje hlavnú časť festivalu, konajúcu sa v Bratislave, ktorá sa začne práve dnes. Košická prehliadka ponúkne výber zo svetovej a československej časti jeho programu. Projekcie, ktoré sa uskutočnia dvakrát denne o 17:30 a 20:00 (s výnimkou nedele 30. 3. ) sú košickými premiérami a sú tiež jedinou príležitosťou, ako je možné tieto tituly vidieť v “kinovom” prostredí. Diváci si môžu pozrieť trojdielny film Agnieszky Holland Hoříci Keř o osude Jána Palacha, ocenený ôsmimi Českými levmi, ale aj očakávaný snímka britského režiséra Richarda Ayoadea Dvojník, či najnovší dokument Filipa Remundu a Víta Klusáka Dobrý řidič Smetana o kauze šoféra pražskej hromadnej dopravy a jeho svojskom proteste proti politickej kampani.

Diskusia na tému “Budúcnosť filmového klubu v Košiciach” sa uskutoční 28. marca o 20:00 takisto v priestoroch bábkového divadla. Okrem širokej verejnosti sú pozvaní: Silvia Dubecká – riaditeľka Asociácie slovenských filmových klubov, Jiří Šebesta – marketingový riaditeľ kina BIOOKO v Prahe, za CINEFIL bude diskutovať Lukáš Berberich. Občianske združenie si od diskusie sľubuje odpoveď na otázku, prečo v meste, ktoré malo v minulosti najnavštevovanjšie kamenné kino na Slovensku (CINEFIL na Dominikánskom námestí) a bolo tiež držiteľom titulu Európske hlavné mesto kultúry 2013 nie je možné zabezpečiť dlhodobú prevádzku takéhoto kina a aké sú existujúce možnosti.

Občianske združenie CINEFIL pokračuje v organizovaní  filmových premietaní po tom, čo sa v posledných mesiacoch intenzívne venovalo zachovaniu kina Úsmev ako priestoru, určeného na premietanie filmov. Petíciu, ktorú za týmto účelom spustil CINEFIL, podpísalo viac ako 2 700 ľudí. Keďže sa mesto Košice rozhodlo budovu kina predať, premietania sa sťahujú do alternatívnych priestorov v meste. V januári a februári ich hostilo divadlo Thália, Febiofest sa uskutoční v bábkovom divadle.

Práve bábkové divadlo umožnilo konanie Febiofestu sprístpnením svojich priestorov na premietanie filmov, za čo mu patrí veľká vďaka.

 

Lístky na festival je možné rezervovať si na adrese rezervacie@kinousmev.sk.

http://www.kinousmev.sk

PROGRAM:

 

Štvrtok –  27. 3. 2014

17:30

Tanec tigra – r. Martin Repka, 2013, SK-IND-RAK, 16 min.

+

Cudzí obed – r. Riteš Batra, 2013, FRA-NEM–USA, 104 min.

 

20:00

Dvojník – r. Richard Ayoade, 2013, GB, 93 min.

 

piatok – 28. 3. 2014

17:30

Walesa, človek z nádeje – r. Andrzej Wajda, 2013, PL, far., 127 min.

20:00

Verejná diskusia o budúcnosti filmového klubu v Košiciach

 

Sobota – 29. 3. 2014

17:30

Dobrý řidič Smetana – r. Vít Klusák, Filip Remunda, 2013, ČR, 77 min.

+

Súťaž krátkych filmov krajín V4 – ocenené filmy

20:00

Omar – r. Hany Abu-Assad, 2013, Palestína, 97 min.

 

nedeľa 30. 3. 2014

18:00

Hořící keř – r. Agnieszka Holland, 2013, ČR, 206 min.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.