Fenestra odovzdala ocenenia Piata žena

Odovzdávaním ocenenia Piata žena v Kasárňach/Kulturparku vyvrcholila 16-dňová kampaň KONAJME. Celé podujatie sa konalo pod záštitou ženskej mimovládnej organizácie Fenestra, ktorá pôsobí v oblasti prevencie a eliminácie násilia, páchaného na ženách. Súčasťou programu bola aj výstava s názvom Umlčaná svedkyňa. Figuríny zobrazovali príbehy týraných žien, ktoré boli v dôsledku dlhodobého násilia zavraždené svojimi manželmi. Cieľom bolo pripomenúť spoločnosti zodpovednosť za zločiny, ktoré sú páchané na týchto ženách.

Štvrtkový program sa začal konferenciou na tému „Násilie páchané na ženách – súčasný stav a výzvy.“ Na podujatí sa prezentovali aj mimovládne ženské organizácie, ktoré sa snažia eliminovať mieru násilia. Kampaň sa skončila odovzdávaním ocenení Piata žena. Udeľujú ho jednotlivcom, ale aj organizáciám, snažiacim sa o obhajovanie ženských práv a znižovanie počtu prípadov týrania žien. Odovzdáva sa v piatich kategóriách: aktivizmus, dobrá prax, dobrovoľníctvo, filantropia a darcovstvo a médiá. Najrozmanitejšou je kategória dobrá prax, ktorej poslaním je poskytovať službu a meniť životy žien, zažívajúcich násilie. Podľa zástupkyne OZ Hana, ktoré bolo nominované na ocenenie, Danice Adamčíkovej, najdôležitejšie je vytýčiť si spoločný cieľ a motivovať sa.

Záver dňa patril sprievodnému podujatiu „Vypískajme násilie“, ktorého cieľom bolo priblížiť problematiku násilia, páchaného na ženách, verejnosti prostredníctvom otázok, či odfotiť sa s tabuľou „Hovorím NIE násiliu.“ Táto aktivita umožnila účastníkom vyjadriť prostredníctvom pískania na píšťalkách odmietavý postoj k násiliu.

Veronika Ferková

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.