ZRUŠENÉ!!! Festival amatérskych divadiel otvoria Slovenská sirota a Antigona v New Yorku

Festival amatérskych divadiel v Košiciach je príležitosťou pre neprofesionálne divadelné súbory prezentovať svoju činnosť pred publikom, ukázať svoj talent a nadanie. Je priestorom na vzájomnú spoluprácu a vďaka pestrej palete divadelných žánrov sa otvára možnosť na inšpiráciu či objektívnu kritiku. Po nultom ročníku v roku 2019, ktorý odštartoval amatérsku divadelnú vlnu hier, sa divadelníci predviedli na vysokej úrovni v Kasárňach/Kulturparku aj vlani. Tento ročník, ktorý sa bude konať v dňoch 3. – 5. decembra 2021, prinesie na divadelné dosky počas troch večerov osem hier v podaní siedmich divadiel. Súčasťou festivalu budú divadelné dielne a odborné či rozborové diskusie s profesionálmi.

Na javisku sa predstavia divadelný súbor Na skok z Raslavíc s veselohrou Slovenská sirota,  absolventi košického konzervatória Jozefa Adamoviča s drámou Antigona v New Yorku, divadelný súbor VNŽT pri ZUŠ J. Rosinského v Nitre s hrou Vojna nemá ženskú tvár, Bardejovské divadlo s komédiou Ci hutorim, ty vole!, divadlo Hopi Hope Košice s rozprávkami Cisárove nové šaty a Zlatovláska, divadlo ACTOR Košice uvedie čiernu komédiu Mínus dvaja a Theatrobalans zo Spišskej Belej zavŕši festival komédiou Nebola to piata, bola to deviata…

Pohodlne sa usaďte a zažite s neprofesionálnymi hercami krásny prvý večer. Divadelný maratón odštartujú 3. decembra 2021 o 17:00 ochotníci súboru Na skok z Raslavíc. Inscenácia Slovenská sirota v réžii Martina Bašistu vykresľuje problematiku spoločenskej situácie na Slovensku z čias maďarizácie. Krivdy, utrpenie a utláčanie Slovákov nemali azda žiadne hranice. Do dedín prichádzali kupci, ktorí so sebou odvážali deti a nasľubovali rodičom, často aj vdovám, že sa im vrátia bohaté a zaopatria tak rodinu. Opak bol pravdou. Deti boli zneužívané na ťažkú prácu na gazdovstve. Mnohé sa domov nevrátili.

Príbeh dievčaťa – Marienky, ktorej sa podarilo nájsť útočisko u bezdetných horárovcov zobrazuje aj zložitosť vzťahov poznačených predsudkami. Janko nezaslepený majetkom rodičov je rozhodnutý čeliť prekážkam a zobrať si Marienku za ženu aj napriek ,,nálepke“ sirota. Rázny nesúhlas Jankovej matky – Katky Sokolovej – zapríčiní, že sa Marienka rozhodne opustiť svojho milého a horárovcov. Odchod odloží až do svadby svojej najlepšej kamarátky – Aničky – Jankovej sestry.  Karty zamieša statkár Lipovský, ktorý sa na žiadosť horára rozhodne vypátrať Marienkin pôvod.

Absolventi košického Konzervatória Jozefa Adamoviča (KONJA) pozývajú o 19:00 hod. na reprízu hry poľského dramatika Janusza Głowackeho Antigona v New Yorku. Každý z trojice bezdomovcov, prináša svoj vlastný príbeh. Poliak, ruský žid a Portoričanka vytvorili nadnárodné spoločenstvo tragicky pôsobiacich životných príbehov. Aj napriek tomu hra nezavalí zbytočným pátosom. Práve naopak, sentiment je doplnený a miestami nahradený humorom a absurditou.

Hra nie je (len) štúdiou bezdomovstva a emigrácie či reakciou na veľké sociálne rozdiely v spoločnosti. Je o snoch a túžbach, o vernosti predstavám a o láske. Ale je rovnako i tom, čo sa stane, ak odíde základná vôľa a motivácia žiť, ak systém nepodporí človeka a jeho individualitu či inteligenciu, ak sila prekonať prekážky zvíťazí len na veľmi krátky okamih. New York a jeho mravenisko sa tak jednoducho stávajú metaforou veľkého sveta stratených duší, ktoré však chcú žiť nový život.

Podujatie sa koná v režime OP.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.