Festival Art & Tech Days ukáže, ako vyzerá spojenie svetov umenia a technológií

Creative Industry Košice organizuje šesťdňový medzinárodný festival mediálneho umenia, technológií a digitálnej kultúry Art & Tech Days, ktorý sa bude konať v Kunsthalle/Hale umenia a Kasárňach/Kulturparku v dňoch 19. – 24. novembra 2019. Tento rok sa toto významné podujatie, súvisiace s titulom Košice – UNESCO Kreatívne mesto mediálneho umenia, koná už po štvrtý raz. Festival je určený pre všetkých, ktorých zaujíma, ako nové technológie rozširujú možnosti ľudskej kreativity.

Tohto roku bude pozornosť festivalu a najmä ústrednej konferencie upriamená na tému jazyka a komunikácie. „Jazyk je základom interakcie medzi ľuďmi a my si kladieme otázku, čo sa stane, keď do rovnice pridáme roboty, umelú inteligenciu či softvér,“ hovorí riaditeľ neziskovej organizácie Creative Industry Košice Michal Hladký. Presne to preskúmajú jednotliví spíkri a umelci v rámci svojich produkcií a inštalácií.  Ako dodáva: „Komunikácia nie je len o slovách, ale aj o interakcii medzi človekom a softvérom, emóciou a kódom, ľudským telom a technológiou, virtuálnou realitou a fyzickým svetom.“

Dôležitou súčasťou festivalu sú praktické workshopy. Karol Piekarski z Medialab Katowice ukáže, ako môže kultúrna organizácia vďaka zberu dát lepšie plánovať svoju činnosť. Sean Mulholland z top dizajnérskej spoločnosti IDEO, ktorá je priekopníkom a lídrom v dizajne orientovanom na človeka, bude facilitovať workshop pre odborníkov v oblasti UX. Nespútaný storytelling povedú profesionálni rozprávači Jiří Charvát a Lukáš Venclík z pražskej Školy improvizace a umelkyňa Mária Júdová predvedie, ako je možné prenášať pohyb a tanec do virtuálnej reality. Deti sa môžu zúčastniť populárneho Zvukodromu s Ferom Királyom, na ktorom sa na chvíľu stanú skladateľmi a dirigentmi digitálneho orchestra.

Okrem populárno-vzdelávacích podujatí si návštevníci budú môcť vyskúšať interaktívne inštalácie a pozrieť kolektívnu výstavu umelcov z krajín Vyšehradskej štvorky New Translation, ktorá bude  sprístupnená v Galérii Alfa v Kasárňach/Kulturparku do 27. 11. 2019. Výnimočnými udalosťami budú hosťovania dánskeho dua Silicium s vizuálnym koncertom PRIMORDIAL a portugalských umelcov Né Barros a Joaa Martinha Mouru s produkciou CO:LATERAL. Sú to formáty, ktoré do pôsobivého celku spájajú hudbu, interaktívne technológie, pohyb a digitálne vizuály. Produkcie týchto umelcov boli nedávno prezentované na prestížnych svetových podujatiach digitálneho umenia Ars Electronica, NATO Arts Programme alebo ISEA 2019 – Medzinárodné sympózium elektronického umenia.

Súčasťou Art & Tech Days budú Game Days Košice, venované herným vývojárom a festival DAAVS z produkcie košického kolektívu VUNU. Performance umelca Jakuba Ra – Prenatal a piatkový večer Urbsounds v Kunsthalle/Hale umenia sú skvelým príkladom, ako ozvláštniť týždňové umelecko-technologické podujatie v meste. Art & Tech Days je miestom, kde možno stretnúť inšpiratívne osobnosti z oblasti IT, vedy, umenia a dizajnu. Vytvára priestor, na ktorom sa na prvý pohľad odlišné svety stretávajú. Pozvaný je ktokoľvek, kto sa chce dozvedieť viac o súčasných trendoch či zažiť atraktívny umelecký obsah.

Organizátorom festivalu je nezisková organizácia Creative Industry Košice. Art & Tech Days 2019 sa uskutoční s podporou Medzinárodného vyšehradského fondu, Fondu na podporu umenia, Visit Košice a Ministerstva dopravy a výstavby SR.

Program festivalu na www.atdays.sk

 

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.