Festival Matrioshka otvorí trezory minulosti

Festival Matrioshka, ktorý sa v Košiciach uskutoční na rôznych miestach v dňoch 11. – 17. novembra je multižánrové podujatie, reflektujúce absurditu totalitného režimu v bývalom Československu v období rokov 1948 – 1989. Tí, čo nezažili tieto časy, majú možnosť preniesť sa do doby, v ktorej žili ich rodičia a starí rodičia a tí, čo to skúsili si to môžu pripomenúť. Retrospektíva ponúkne počas siedmich dní obraz, vyskladaný z mozaiky najabsurdnejších vecí, ktoré písali históriu Slovenska.


K13 baner II

Vyvrcholenie festivalu bude v Kasárňach/Kulturparku v posledné dva dni. V nedeľu, 16. novembra,  v predvečer Nežnej revolúcie, je pripravená prednáška o zakázaných filmoch vo svete a trezorových filmoch na Slovensku a v pondelok  festival uzavrie inscenácia z Divadelného kabinetu východňara: BYT č. 8/9.

Cenzúra, zákaz, kontrola, dohľad, obmedzenie, previerka, revízia, trezor. Nedalo sa slobodne myslieť, cítiť, hovoriť, mlčať, tvoriť, filmovať, šíriť a slobodne žiť. Cenzúra a zákaz nie sú fenoménom iba totalitných režimov. Téma škodlivosti audiovizuálnych materiálov v podobe negatívnych, predovšetkým psychických dopadov na jedinca a spoločnosť taktiež nie je aktuálna len ostatných niekoľko rokov. „Škodlivé“ prvky, za ktoré bývajú považované najmä pornografia, vulgárnosť, obscénnosť, násilie a v neposlednom rade propaganda a politická nekorektnosť, boli v špecifickej forme vo filmoch prítomné už začiatkom 20. storočia, keď sa fenomén kinematografie stal súčasťou celospoločenskej diskusie a predmetom záujmu výchovných a vedeckých kruhov.

Avšak ako sa mení spoločnosť, menia sa aj jej normy. Dôvody, pre ktoré sa do našich kín častokrát nedostali aj tie najkvalitnejšie filmy, by nám dnes pripadali úplne malicherné a doslova absurdné. Zatiaľ, čo u niektorých filmov zákaz neustále pretrváva, väčšine sa po rokoch dostala možnosť znovuuvedenia a redistribúcie. A mnohé z nich sa stali „kultovými“ kúskami práve pre ich zákaz.

Ak sa hovorí o účinkoch kinematografie, tak do popredia sa dostávajú najmä názory o jej negatívnych vplyvoch. Naozaj však platí, že nás filmy „kazia“ a je nutná ich regulácia v dosahu na diváka? Večerom zakázaných filmov vo svete a trezorových filmov na Slovensku vás prevedie šéfredaktor portálu kinema.sk Peter Konečný. Ak máte v rodnom liste napísaný dátum narodenia po roku 1996, dnu sa nedostanete. Prednáška je pre svoju povahu mládeži do 18 rokov nevhodná.

Záverečný večer prinesie jedno veľké divadelné prekvapenie. Premiéra inscenácie, ktorá vznikla v rámci festivalu Matrioshka v réžii Stanislava Bílého a dramaturgii Petra Medviďa, je o malej skupine mladých ľudí, ktorá sa snaží nájsť si svoje miesto pod slnkom a zapadnúť do svojich vlastných predstáv o svete. Nazeranie na ich budúcnosť, ktorá je zatiaľ nejasná, ich čoraz viac vracia do minulosti. Farebnosť vlastných spomienok v odraze minulosti bledne a zdá sa, že minulosť bude mať úplne iné farby. Bývalí študenti herectva, tak ako sa nevedia vysporiadať s neúprosnou prítomnosťou, ponárajú sa do svojich spomienok. Približujú sa k úprimnému hľadaniu nového , „skutočnejšieho“ zmyslu a pomaly strácajú svoje dovtedajšie názorové istoty v nečakanom odhalení nánosov doby.

„Takisto tvoje telo je súčasťou jedného veľkého celku… Celku, ktorý niekam smeruje spoločne… Prečo spoločne? Pretože sa niekam snaží dospieť… Celok nemusí byť jednotný, napriek tomu môže fungovať.“

Účinkujú: Zuzana Gibarti Dancáková, Iveta Fejková, Lucia Hrašková, Michal Kucer a Michal Novodomský.

PROGRAM FESTIVALU MATRIOSHKA:

 11. 11. Nech sa páči, začíname

17:00 – Sprievod „Lietajúci pochod“, Hlavná ulica

 12. 11. Plagát v službách propagandy

19:00 – Výstava propagandistických posterov, Pyecka Gallery, Hlavná 40

 13. 11. Pecha Kucha Night #33 Matrioshka Špeciál

20:20 – AULA (Bývalá zasadačka KSS), Hlavná 68, vstupné: 1 €

 14. 11. Na výsluchu alebo Pocta Marcelovi Strýkovi

19:00 – Čítanie, premietanie, diskusia, Artfórum, Mlynská 4

 15. 11. Z trezoru rovno do kina, klenot ČS filmu v HD

19:19 – 100 rokov Bohumila Hrabala, DKC Veritas, Dominikánske námestie 8, vstupné: 2 €

16. 11. Večer prísne zakázaných a trezorových filmov

19:00 – Filmová prednáška s Petrom Konečným, Kasárne/Kulturpark, Kukučínova 2, vstupné: 2 €, MN 18

 17. 11. Divadelný kabinet východňara: BYT č. 8/9

19:00 – Divadlo, Kasárne Kulturpark, Kukučínova 2, vstupné: 5 € na mieste,3 € predpredaj

 

Predaj vstupeniek sa začína hodinu pred predstavením, predpredaj na predpredaj@matrioshka.sk.

Zmena programu vyhradená!

Podrobný program festivalu Matrioshka nájdete na: www.matrioshka.sk.

K13 baner

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.