Festival Mazal tov ponúkne nové zážitky

Festival židovskej kultúry Mazal tov (24. – 27. 6.) vstupuje do štvrtého ročníka s osvieženým vizuálom, aj programom. Organizátori z občianskeho združenia More chcú košickému publiku predstaviť nielen tradičnú židovskú kultúru, ale aj inšpiratívne nové umenie, a tak v aktuálnom programe dostali viac priestoru izraelskí umelci.

Pohľad na život v súčasnom Izraeli ponúkne v úvode festivalu sonda do tvorby popredného spisovateľa Etgara Kereta (24. 6.). Keret stelesňuje dilemu človeka, ktorý miluje svoju vlasť, je si vedomý toho, že keby jej nebolo, nebolo by na planéte bezpečného miesta pre Žida, zároveň však cíti nespokojnosť s politickou situáciou. Ak nechce stratiť domov, rodinu a priateľov, musí svoje „prečo“ dávkovať opatrne. A Keret to prostredníctvom fikcie a humoru robí geniálne.

Gitla

Gitla

Izrael je miesto, kde sa stretáva a mieša židovská kultúra z rôznych kútov sveta, vďaka čomu je aj tamojšia hudobná scéna mimoriadne živá a pestrá. Na festivale ju budú reprezentovať speváčka a skladateľka Gitla (25. 6.) a kapela Sumsum (26. 6.), ktorá hrá originálnu  hudobnú zmes gypsy, klezmeru a blízkovýchodných folkórnych vplyvov. Nespútaná energia Sumsum radí ich koncerty do kategórie nezabudnuteľných zážitkov.

Na festivale židovskej kultúry nebude chýbať ani klezmer. Postará sa o to päťčlenný ansámbel Létajíci rabín z Prostějova (27. 6.). Východiskom jeho tvorby je tradičný zvuk, folkloristický prístup a cieľom súčasná, a zároveň nadčasová muzika. Inštrumentálny klezmer sa v jeho tvorbe prelína s piesňami v jidiš a ďalších jazykoch. Létající rabín tvorí prekladmi aj vlastné texty, ktoré verné tradícii jidiš folklóru, iskrivo reflektujú našu dobu.

Létajíci rabín

Létajíci rabín

Deťom bude venované bábkové divadlo Golem a alchymisti pražského Studia Damúza (27. 6.). Festivalový program dotvára vynikajúci poľský film Dozvuky (24. 6.), Papaquiz (26. 6.) a sprievodné podujatia: LʼChaim – ochutnávka židovského jedla a vína (26. 6.) a potulky Židovské Košice (4. – 5. 7.).

Mazal tov je oslavou života a tvorivosti, spomienkou na históriu a možnosťou zblížiť ľudí, ktorí zdieľajú záujem o židovské kultúrne dedičstvo. Účasť na predchádzajúcich ročníkoch potvrdzuje záujem Košičanov o židovskú kultúru a vysiela odkaz do sveta, že nezabúdame na vlastné dejiny, ktorých nezmazateľnú súčasť tvorili práve židia.

Sumsim

Sumsim

Podujatia sa uskutočnia v ateliéri Woont a v Kasárňach/Kulturparku. Program festivalu je dostupný na webovej stránke www.mazaltov.sk, vstupenky na koncerty sú v predaji v sieti Ticketportal.

Festival podporili: Úrad vlády SR, Ministerstvo kultúry SR, Creative Industry Košice, Mesto Košice, Obchod s dobrým vínom, Adsulting, Hotel Yasmin, Visit Košice, Košice region turizmus, K13 – Košické kultúrne centrá, Košice 2013, Európska únia, ROP, Go Košice, Kam do mesta.

Program festivalu Mazal tov

24. – 27. jún 2015, Košice

Streda 24. 6.

18:00     Svet podľa Kereta

O tvorbe spisovateľa Etgara Kereta s Beátou Beregrad Grünmannovou

Číta Peter Kočiš, hrá Klezmer Chaverim (HU)

Ateliér WOONT, Strojárenská 3

 

20:00     Dozvuky

Dráma/thriller, 2012, 107 min., réžia W. Pasikowski

V poľskom znení so slovenskými titulkami

Ateliér Woont, Strojárenská 3

————————

Štvrtok 25. 6.

20:00     Gitla (IL)

Výrazný talent izraelskej hudobnej scény, folková speváčka a skladateľka

Ateliér Woont, Strojárenská 3

————————

Piatok 26. 6.

18:00     PapaQuiz – Mazal tov špeciál II.

Preverte si vedomosti zo židovskej kultúry, umenia a tradícií

Kasárne/Kulturpark, Kukučínova 2

 

20:00     Sumsum (IL)

Hudobná smršť, ktorá roztancuje každého, nespútaná a dynamická

Kasárne/Kulturpark, Kukučínova 2

————————

Sobota 27. 6.

15:00     Golem a alchymisti

Rozprávka na motívy príbehov zo starej pražskej židovskej štvrte

Tomáš Podrazil – Studio Damúza (CZ). Pre deti od 4 rokov, 40 min., v českom jazyku

Kasárne/Kulturpark, Kukučínova 2

 

19:00     Létající rabín (CZ)

Jedinečná klezmerová kapela so starosvetským šarmom a súčasnou energiou

Kasárne/Kulturpark, Kukučínova 2

————————

Sprievodné podujatia

26. 6. L’Chaim!

Ochutnávka židovského jedla, vína a hudby v Našom svete – vinotéke pre dospelých

17:00, Vinotéka Náš svet, Hlavná 16

 

4. – 5. 7. Potulky Židovské Košice

Informácie na www.potulka.sk, MiC Košice

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.