Festival MAZAL TOV rozšíri obzory židovského umenia, kultúry a tradícií

 Posledné dní júna a začiatok leta budú patriť festivalu židovskej kultúry MAZAL TOV (29. 6. – 2. 7.), ktorého poslaním je približovať židovské umenie, kultúru a tradície širokej verejnosti. Snaha organizátorov podujatia je poháňaná túžbou podporovať dialóg medzi obyvateľmi mesta. Piaty ročník festivalu prinesie koncerty, filmy, výstavu komiksov, dobré jedlo, program pre deti a ďalšie podujatia , ktoré sa oplatí navštíviť.

V Košiciach kedysi žila veľká židovská komunita, ktorá významne ovplyvnila rozvoj mesta a jeho kultúrne pozadie a to, ako vyzerá dnes, je zásluhou aj židovskej komunity. Za štyri roky festival získal cveng, vystúpili na ňom zaujímaví umelci, ale ešte vždy je čo nové objavovať. Pestrá programová ponuka je situovaná na rôznych miestach. Časť programu  sa bude odohrávať v košických kultúrnych centrách – Kasárňach/Kulturparku a Kunsthalle/Hale umenia.

workshop-2V pavilóne Foxtrot sa počas dvoch dní uskutočnia komiksové workshopy Urban Works: Comics s Monikou Powalisz z Poľska a s výtvarnou stránkou im pomôže košická ilustrátorka Ldnka Šturmankinová. Záujemcovia, ktorí majú výtvarné zručnosti sa budú môcť naučiť, ako nakresliť dobrý komiks, získajú praktické rady a pokúsia sa vytvoriť vlastný kreslený príbeh. V prvý deň, 29. júna, ich medzi 18:00 a 20:00 hod. čaká teoretická, v nasledujúci praktická časť workshopu. Poľská autorka scenárov šiestich príbehov, ktoré nakreslilo šesť ilustrátoriek, príde na Mazal tov s výstavou antológie komiksov Zlaté včely (KLUB na Štúrovej 11). Komiksy sú  o Židoch medzivojnovej Varšavy, zobrazujúce známych židovských obyvateľov mesta, ich osudy, sny, dilemy a prostredie, v ktorom žili.

 

Pushkin-foro-web-624x413Klezmer party so židovsko-rómskou kapelovu Pushkin Klezmer Band z Kyjeva, ktorá spája popredných klezmerových muzikantov z Ukrajiny a Moldavska, sa rozprúdi 1. júla v Kunsthalle/Hale umenia o 19:30 hod. Obe krajiny mali po stáročia prekvitajúcu tradíciu klezmeru a rómskej hudby a sú to jediné miesta, kde klezmer prežil vo svojej prirodzenej podobe až do súčasnosti. Pushkin sa nesnaží o revival „starého“ klezmeru. Jeho hudobníci nadviazali na tradíciu, no ich hudba je živým organizmom, ktorý vstrebáva súčasné vplyvy, ako tomu bolo v klezmerovom žánri aj v minulosti. Hrávajú na svadobných hostinách, parties, koncertoch, v synagógach aj na ulici.

Ich repertoár zahŕňa moderné aj tradičné aranžmány židovského, rómskeho a moldavského folklóru, pouličných piesní z Odesy a Kaukazu, pričom spája zábavný a koncertný štýl hrania. Pri ich hudbe sa budete cítiť ako na svadbe v Odese hneď po tom, ako sa rozbije pohár so želaním „Mazal tov!“ (Veľa šťastia!). Poprajú ho Mitya Gerasimov (klarinet, spev), Alexey ‘Said’ Sagitov (trombón), Dmitry Kovalenko (gitara), Igor Sidash (klávesy), Kristina Kirik (kontrabas) a Roman Yakovchuk (bicie).

DamúzaPražské Studio Damúza pripravilo pre festival Mazal tov novú bábkovú rozprávku Hlavouni pre deti na motívy knihy Isaaca Bashevisa Singera Blázni z Chelmu a ich dejiny. Deti ju uvidia 2. júla o 15:00 hod. v Kasárňach/Kulturparku. Dozvedia sa, čo všetko sa prihodí, keď sa päť mudrcov zíde pri jednom stole: Gronam Vôl, Trúba Trejtel, Osol Sender, Mamľas Šmedrik a Zadebnenec Fejvel. Vyriešia problémy malého mestečka? Ako potrestať nevychovaného kapra, koho s kým oženiť, aby nevznikla pohroma a čo, ak sa minie kyslá smotana? Sú to veselé historky o ľudskej hlúposti, naivite a láske. Ako hovorí židovské príslovie: “Cap je nebezpečný spredu, kôň zozadu, hlupák zo všetkých strán.”

Večery  izraelského filmu prinesú do kina Úsmev romantickú drámu o medzigeneračnom konflikte medzi dcérou a rodičmi Jablká z púšte a drámu zo súdnej siene Viviane sa chce rozviesť, Burekas na Vrátnej ponúkne návštevníkov autentickým izraelským jedlom. Ochutnávka bude spojená s workshopom a koncertom maďarského dua Klezmer Chaverim. V Tabačke sa bude premietať dokumentárny film Posledný portrét. Je o známom fotografovi Yurim Dojčovi, ktorý pátra po osudoch svojej rodiny a židovskej kultúry na Slovensku. Cez fotografie zachytáva príbehy tých, ktorí prežili holokaust, dokumentuje priestory, v ktorých žili miestni Židia a predmety, ktoré im patrili. Nájde aj zbierku kníh, kde objaví modlitebnú knižku svojho starého otca Jakuba Deutscha, ktorý zomrel v koncentračnom tábore Osvienčim.  V Tabačke vystúpi na záverečnom koncerte Gulaza z Izraela a ponúkne ženské židovské piesne z Jemenu. Pripravené sú aj návštevy synagógy a Galérie Ľudovíta Felda v sprievode s Janou Teššerovou či dvojpotulka s Milanom Kolcunom a Zoltánom Balassom, ktorí predstavia židovské Košice ako ich nepoznáme.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.