Festival Naše sídliská odštartujú Dni lebedenia a workshop Kresli s Camerou obscurou

Vo výmeníkoch  si čas prázdnin a oddychu tento rok vďaka festivalu Naše sídliská o čosi predĺžime. V zadnej záhrade bývalej škôlky vo Výmenníku Jegorovovo sa budú 4. a 5. septembra v čase od 12.00 do 21:30 konať Dni lebedenia. V priestoroch Výmenníka Štítová sa bude v tých istých dňoch od 16.00 konať workshop Kresli s Camerou obscurou.

Obe udalosti sú určené všetkým susedom zo sídlisk, ktorí chcú osláviť život v meste. Aktivita sa bude niesť v duchu hesla: „Ukážte, ako sa lebedí po vašom, my to zaznamenáme po našom!“ Jeho zámerom je stráviť niekoľko hodín v príjemnom prostredí, s pozitívne naladenými ľuďmi.

camob0001_small

Vítaní sú všetci, ktorí majú chuť ukázať, ako si predstavujú ideálne leňošenie. Návštevníci si budú môcť vytvoriť svoj „lebeďácky“ priestor a pomenovať ho podľa vlastnej fantázie (napríklad Vaľači). Priniesť so sebou si môžu každého a všetko, čo im zútulní ich oddychovú zónu (napríklad priateľov, domácich maznáčikov, deky či vankúše). Predstavivosti sa medze klásť nebudú. Zídu sa najmä predmety na prípravu a konzum jedla, a piknikovanie. Príjemná hudba, dobrá nálada a ochota pomôcť sú samozrejmosťou, ktoré chýbať nebudú.

Pre priaznivcov fotografovania je pripravený alternatívny program vo forme workshopu fotografky Kataríny Hudačinovej s názvom Kresli s Camerou obscurou. Tá bola kedysi pomôckou pre maliarov, ako aj prvý prístroj na zaznamenávanie obrazu.Je založený na princípe premietnutia obrazu do vytvoreného tmavého priestoru na pauzovací papier, keď je pred camerou osvetlený človek pomocou reflektoru a jeho obraz sa do nej premietne a následne zachytí na pauzovací papier obrátene. Maliar tak má možnosť prekresliť portrét podľa živého modelu. Účastníci workshopu si môžu vyskúšať túto zaujímavú techniku a naučia sa pritom, ako vzniká obraz, princíp a základ fotografie. Viac informácií o festivale Naše sídliská nájdete na www.spots.sk. Renáta Kmecziková

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.