Festival New Dance Days ukáže, ako sa tancuje báseň či fóbia

Od 11. do 14. septembra zažijú diváci v Kasárňach/Kulturparku dokonalý zrkadlový tanec, netradičné mechanické choreografie, inšpirované básňami Michala Habaja či tanečné stvárnenie civilizačných chorôb a fóbií. Po úspešnom prvom ročníku festivalu New Dance Days, pripraveného v rámci projektu EHMK 2013, sa do Košíc opäť vracia originálna pohybová tvorba súčasných umelcov zo Slovenska i zahraničia.

Rozmanité teórie o Zemi

 

„Festival, koncipovaný ako bienále, je jediný svojho druhu na východnom Slovensku. Vznikol z potreby podporiť vývoj súčasného tanca v Košiciach a jeho okolí a priniesť sem nové trendy i smery tanečného umenia, známe i menej známe osobnosti z oblasti slovenského a zahraničného tanečného sveta,“ vysvetľuje zámer New Dance Days Lucia Potokárová, ktorá festival dramaturgicky zastrešuje spolu so Zuzanou Pacákovou. V programe sa predstaví šesť tanečných skupín alebo jednotlivcov, medzi nimi i nemecká choreografka Anna Till či známa košická tanečná skupina Heeb.She. Medzi predstaveniami sa uskutočnia i tanečné workshopy, určené pre verejnosť.

Program festivalu:

  1. septembra o 18:00 hod. – Otváracie predstavenie festivalu – Anna Till – Where does it come from: Nemecká choreografka skúma rozdiel medzi obyčajným pohybom, ako sú chôdza či mávanie a tancom.
  2. septembra o 19:00 hod. – Debris Company – Clear: Košická premiéra existenciálnej monodrámy bratislavského tanečného súboru o večnom spochybňovaní, doplnená o ohnivý zrkadlový tanec dvoch tanečníc a neskôr ich ohnivých sól.
  3. septembra o 19:00 hod. – Heeb.She & Katarína Rampáčková – Ženy: Tanečná freska o životoch piatich úplne odlišných žien zo slávnych obrazov v podaní košického súboru.
  4. septembra o 19:00 hod. – Divadlo Štúdia Tanca – Rozmanité teórie o Zemi: Banskobystrické tanečné štúdio zobrazuje s humorom, nadhľadom i kriticky rôzne civilizačné fóbie, ako úzkosť, vyhorenie, stres či klimatické zmeny.
  5. septembra o 17:00 hod. – Bees-R a Jana Tereková – CREATION 2014: Tanečnice Jana Tereková a Eva Lacková stvárňujú vo svojom mechanickom tanci kyborgov v postapokalyptickom svete. Kritizujú tak snahu o dokonalosť a stratu jedinečnosti.
  6. septembra o 19:00 hod. – Záverečné predstavenie festivalu – Petra Fornayová – Všetko, čo mám rada: Mladá Bratislavčanka vo svojom sólovom tanci skúma všetko, čo jej pomáha vyrovnať sa so svojimi problémami. Výsledkom je pútavé multimediálne dielo, plné inšpiratívnych nápadov.

Clear

Podujatie je spolufinancované z dotačného systému Ministerstva kultúry Slovenskej republiky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.