Festival New Poetry Forms ako laboratórium experimentov s poéziou

Európsky dom poézie Košice v spolupráci s K13 – Košické kultúrne centrá a ďalšími partnermi organizuje prvý ročník festivalu New Poetry Forms, ktorý sa uskutoční 13. – 14. septembra v priestoroch Kasární/Kulturparku. Nové formy poézie predstavia autori v prvý deň od 18:00 do 20:00 a v piatok od 10:00 do 22:00 hod.

„Naša konvenčná literatúra má svoju silnú minulosť a dosahuje kvality porovnateľné so zvyškom sveta. Povedali sme si, že poukážeme aj na ,iné parametre‘ poézie, s ktorými dnes pracuje nejeden umelec. Festival nadväzuje na podobné podujatia v zahraničí, orientované na vizuálnu a experimentálnu poéziu. Jeho dramaturgiu sme sa však pokúsili viac premiešať – pridali sme súčasné digitálne formy, real-time, performatívnosť, VJ-ing i multimédiá. A preto je akýmsi laboratóriom súčasnej poézie. Chceme, aby sa o jej nových formách viac hovorilo,“ priblížil festival jeden z organizátorov Richard Kitta.

Počas dvoch festivalových dní vystúpi v Kulturparku rôznorodá zmes autorov a umeleckých zoskupení. Rakúsky performer Thomas Havlik predstaví svoju fónickú poéziu. Jeho krajan Günter Vallaster, experimentálny básnik a vydavateľ, zase autorský cyklus vizuálnej poézie. Zaujmú aj real-time sety alternatívneho rumunského VJ Damiana Iuliu v interakcii s viacerými domácimi básnikmi.

Pásmo Autobiografia je literárnym experimentom Marcela Lacka s kinematografickým podtextom. Na pódiu odznie tiež projekt Kvílení 2.18 v podaní pražského Divadla na půde s košickým slammerom Tomášom Strakom a multimediálna performancia Maroša Rovňáka a Petry Kriváčkovej. Platforma MAO umeleckej skupiny DIG ponúkne veľkoformátové projekcie videopoézie vyše 10 autorov z rôznych krajín sveta (USA, Francúzsko, Poľsko a ďalšie). Expo trojice multimediálnych umelcov – Martina Kudlu, Martina Kolčaka a Richarda Kittu doplní festival o digitálnu metatextovú vizuálnu poéziu. Výstava v priestoroch pavilónu Oscar (MAO) v kurátorskej réžii Martina Kudlu a Richarda Kittu potrvá do 20. septembra 2018.

Súčasťou New Poetry Forms budú aj podnetné diskusie s teoretikmi a umelcami, ktorí sa ocitli v portfóliu vydavateľstva Dive Buki, konkrétne v netradičnej publikácii ENTER No. 35. Vystúpi tiež hudobné zoskupenie Modré hory, losangelský pesničkár Andy the Doorbum, endemická kapela Poetic Elektric s pásmom básní Daliho Stana a David Kollár so svojím zvukovým interaktívnym projektom.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.