Festival nového cirkusu nadchne Košičanov akrobaciami a žonglovaním  

Sprievodom mestom a ohňovou show sa začne tretí ročník úspešného žonglérskeho festivalu s názvom KUŽEĽ, ktorý potrvá od 27. do 29. septembra 2019. Verejnosť sa s „cirkusantmi“ zoznámi počas prvých dvoch dní. Cieľom ojedinelého podujatia je spojiť a zviditeľniť žonglérsku komunitu. Neoddeliteľnou súčasťou budú workshopy. Na záverečnej gala show v sobotu večer vystúpia svetoznámi umelci.

Festival Kužeľ sa už uskutočnil v rokoch 2012 v Košiciach a 2016 v Kysaku. Zámerom tejto aktivity je rozvíjať žonglérsku a novocirkusovú komunitu v celoslovenskom rozmere, ktorá predvedie svoje umenie, spájajúce pohyb, divadlo, tanec, hudbu aj nové médiá a záujemcov aj niečomu priučí.

„Festival bude mať okrem prezentácie umenia aj vzdelávací rozmer v podobe školenia účastníkov v oblasti technických zručnosti, umeleckej odbornosti aj sociálneho cirkusu. Našim cieľom je festival Kužeľ organizovať pravidelne, čím by sa potvrdil status Košíc ako dôležitého centra rôznorodej súčasnej kultúry a umenia,“ vysvetlil organizátor Michal Zamboj.

Pre účastníkov festivalu budú v piatok pripravené workshopy začiatočníckych a pokročilých techník, vedené pozvanými umelcami a žonglérske hry. Pre širokú verejnosť je 27. septembra od 17:30 pripravený sprievod mestom so žonglérmi, choduliarmi a akrobatmi. Pokračovať bude žonglérskymi súťažami v centre mesta pri Dolnej bráne a program vyvrcholí ohňovou show o 20:30. Piatkový program je pre verejnosť zadarmo.

V sobotu, 28. septembra, od 10:00 do 18:00 budú pre deti a dospelých pripravené workshopy a pohybové aktivity zdarma. V ten istý deň o 19:00 sa uskutoční večerné moderované predstavenie umelcov – žonglérsko-cirkusová gala show na bielom námestí pred Kasárňami/Kulturparkom. Tá bude pozostávať z rôznorodých vystúpení umelcov celoeurópskeho významu vo svojich disciplinách.

Medzi účinkujúcimi nebude chýbať ani cirkusová skupina z Výmenníka Jegorovovo, ktorá do sveta akrobacie a žonglovania vstupuje pod vedením šikovného lektora – artistu Ondreja Jakubčáka. Záujemcovia sa učia žonglovať a narábať s loptičkami, skúšajú si tzv. skill toys, čiže hračku ovládať určitými zručnosťami. Rovnako aj žonglujú, hádžu si kruhmi a skúšajú točiace sa tanieriky na paličkách, ale robia tiež párové akrobacie alebo ľudské pyramídy. Sami sa presvedčíte, že toho už zvládli dosť.

História žonglovania siaha až do starého Egypta, do čias približne 2000 rokov pred Kristom. Na nástenných maľbách v hrobke Beni-Hassana sa dochoval obraz niekoľkých postáv žonglujúcich s loptičkami. Žonglovaním sa zaoberali aj starí Gréci a Rimania, hlavne medzi Rimanmi bolo toto umenie vysoko cenené. Druhou kolískou žonglovania je Ďaleký východ – Čína. Potvrdené zmienky o žonglovaní s diabolom siahajú do dynastie Chan (206 pred Kr.), kedy bolo nazývané „kouen-gen“, čo znamená „dutý bambus, ktorý hvízda“. Žonglovanie stratilo popularitu po zániku Západorímskej ríše. V stredoveku bolo vtedajším duchovenstvom považované za nemorálne a mnohí žongléri boli obviňovaní z čarodejníctva.

Nový cirkus je druh dramatického umenia, ktorý sa začal formovať vo Francúzsku začiatkom 70. rokov 20. storočia. Ďalšími destináciami, v ktorých sa od 80. rokov minulého storočia vyvinuli ďalšie špecifické podoby nového cirkusu, sú Veľká Británia, Kanada a Austrália, v Európe o desaťročie neskôr. Umelecký charakter nového cirkusu sa zakladá na zlučovaní jednotlivých druhov umenia (cirkus, tanec, hudba, divadlo, výtvarné umenie, film) v rôznej miere a zastúpení.

Vstupenky online: 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.