Festival Rozmanitosť všetkých spojí

Festival Rozmanitosť, ktorý organizujú výmenníky SPOTs v dňoch 10. – 12. októbra v Kasárňach/Kulturparku,  každoročne ponúka prostredníctvom umenia pohľad na citlivé témy spoločnosti a dáva tak reálne príbehy a problémy ľudí do centra pozornosti. Tohtoročná téma s názvom „Na rodinu sám/sama“ odkrýva prostredníctvom workshopov, výstavy a speed datingu radosti a strasti  osamoteného rodiča. Záverečnou bodkou bude Polievkový festival.

Program festivalu je pestrý. V stredu a vo štvrtok (10. a 11. 10.) sa od 9:00 do 12:00 hod. v budove Bravo uskutoční komunitno-tanečný workshop pre verejnosť ŽENY pre cieľovú skupinu dôchodkyne. Jeho obsah je založený na technike práce s vnútornými obrazmi (inner images), vychádzajúcej od Michaila Čechova. Zámerom je prebudiť vnútorné obrazy v každej zo žien a nechať sa unášač autentickým pohybom v príjemnom a bezpečnom prostredí.

Na stredu, štvrtok a piatok je od 13:00 do 16:00 hod. v budove Bravo pripravený trojdňový workshop pod vedením Daniely Krajčovej AKO SI NÁJSŤ PRIATEĽA. V prvý deň budú záujemcovia interpretovať obrázky z vystavených komiksových príbehov. Tvorbou vlastných textov do prázdnych bublín zmenia účastníci poradie jednotlivých obrázkov, čím vytvoria nové pokračovanie deja. Na druhý deň urobia vlastné mapy priateľstiev, z ktorých následne ušijú jednoduché predmety (vankúše, tašky, obrusy). Posledný deň budú pomocou hry a pohybu skúmať verejný priestor v okolí Kasární/Kulturparku. Pohyb ľudí zaznamenajú do média kresbou na látku s použitím šablón.

JESEŇ MEDZI STROMAMI  je ďalšie z podujatí, ktoré sa bude konať 10. októbra od 15:00 do 18:00 hod. v areáli parku. Deti a dospelí vytvoria spolu s Lindou Van Dalen vďaka špagátu, stromom a prírode okolo jedinečnú prírodnú inštaláciu, ktorou skrášlia areál Kulturparku.

K rozmanitosti prispeje aj ďalšia z aktivít PLEXIDRAW – kresba cez plexisklo 11. októbra od 15:00 do 18:00 hod. v parku. Poďte si kresliť, vyfarbovať a kresbou vyplniť svet okolo s Lindou Van Dalen. Pri tejto hre si všimneme rôzne detaily a prehĺbime vzťahy medzi sebou. Cieľom je spoznať svet okolo so všetkými drobnými detailmi a aj seba navzájom.

Príďte sa uvoľniť na netradičný TANEČNÝ SPEED DATING PRE SLOBODNÝCH RODIČOV 11. októbra od 17:30 do 20:30 hod. v budove Bravo, kde budete komunikovať pohybom. Veľakrát nám slová nestačia a telo už vníma a komunikuje. Počas troch hodín si vycibríte iné vnímanie, než na ktoré sme zvyknutí a vytvoríte bezpečnú a pokojnú atmosféru. Nechajte vzniknúť nové priateľstvá, nech vás smiech a pohyb posunú ďalej. Nechajte vyniknúť váš jedinečný tanec.

Radostné tvorivé dopoludnie môžete zažiť na TANEČNO-POHYBOVOM WORKSHOPE PRE DETI A STARÝCH RODIČOV 12. októbra od 10:00 do 12:00 hod. v budove Bravo. Môžete dať priestor svojej predstavivosti a fantázii, rozhýbať sa, a to všetko na báze interakcie dieťa – starý rodič. Zapojte do týchto spoločných chvíľ aj telo, pohyb, dotyk, tanec, vlastnú spontánnosť a tvorivosť.

PLEXIPAINT – maľbu na plexisklo si môžete v areáli Kulturparku vyskúšať 12. októbra od 15:00 do 17:00 hod. S Lindou Van Dalen si pri tejto hre všimnete rôzne detaily a prehĺbite vzťahy medzi sebou. Môžete kresliť park, portréty alebo hocičo, čo sa vám páči. Na záver vystavíte svoje diela v areáli.

Súčasťou festivalu je výstava MAPY PRIATEĽSTVA v Galérii Alfa z prác, ktoré vytvorili účastníci workshopov pod dohľadom lektorky Daniely Krajčovej. Vernisáž sa uskutoční 12. októbra o 18:00 hod. a potrvá do 21. októbra.

Výstava ŽENY, KTORÉ ZOSTALI priblíži život žien, ktoré zostali vo svojich krajinách, zatiaľ čo ich muži emigrovali do iných krajín hľadať lepší život pre seba a svoje rodiny. Migrácia, to nie sú len počty migrantov. Ženy a rodiny, ktoré zostali, sú súčasťou migračného procesu, aj keď sa o nich nehovorí. Ženy, ktoré zostali je projekt, ktorý nesleduje len štatistiky. Prináša príbehy každodenných životov žien z rôznych kontinentov, ktoré zmenila práve migrácia najbližších. Fotografická výstava, ktorej vernisáž sa uskutoční 12. októbra o 18:00 hod., v Galérii Alfa ponúka pohľad do života žien v Mexiku, Senegale a Etiópii. Fotograf Noel Rojo z Mexika a slovenská novinárka Magdaléna Vaculčiaková si v teréne získavajú dôveru žien, žijú s nimi v ich domácnostiach alebo v komunitách, ovplyvnených migráciou, aby porozumeli postaveniu žien v spoločnosti aj migračným modelom. Po Mexiku a Afrike sa projekt presunie do Ázie a potom aj na Slovensko. Výstava potrvá do 21. októbra.

Na všetky podujatia je vstup voľný.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.