Festival Sound City Days poskytne nevšedné zvukové zážitky

Program tohoročného festivalu Sound City Days, ktorý sa uskutoční v Kasárňach/Kulturparku v dňoch 20. – 22. septembra 2018, je zameraný na konfrontáciu toho, čo vzniklo v oblasti zvukového umenia a umenia vôbec. Návštevníci si to budú môcť vychutnať počas troch večerov od 19:00 hod. Festival je prehliadkou umenia umelcov zo šiestich krajín. Každé vystúpenie prinesie návštevníkom nezabudnuteľný umelecký zážitok. Ich práce sú svojou povahou, formou a výrazovými prostriedkami natoľko odlišné, že každý jeden výstup bude originálny a jedinečný.

Projekt Sound City Days je jediný na Slovensku, ale aj v širšom kontexte strednej Európy, ktorý sa špecializuje na osobitnú oblasť zvukového či sonického umenia s intermediálnymi presahmi do vizuálneho umenia, tanca, video artu či digitálnych technológií. Ponúka rôznorodú prezentáciu aktuálnej scény sound artu, radio artu, noise artu, video artu, digitálnych vstupov, performance  a pod.

Do Košíc zavítajú renomovaní umelci Marek Chołoniewski, hybná sila soundartu v Poľsku, Andrii Linik, v súčasnosti jeden z najzaujímavejších a najtalentovanejších mediálnych umelcov, kurátorov a teoretikov na Ukrajine, Tilman Küntzel, grafik, multimediálny umelec a vysokoškolský pedagóg z Berlína či z Viedne skladateľka a vydavateľka Patricia Enigl aka Irradiation,

Okrem nich sa predstaví aj mladšia generáciu zvukových umelcov, ako sú intermedialistka Vendula Guhová z Prahy, využívajúca konkrétne nájdené zvuky v podobe musique concrète s pohyblivým obrazom, absolvent bratislavskej VŠVU Gábor Szücs a dvojica vizuálnych umelcov BIOS Boris Sirka a Jozef Tušan. Ich živé vystúpenia sú charakteristické audiovizuálnym site specific live actom, žánrovo sa prikláňajúcim k postupom analógového komponovania starej školy industriálnej hudby a k súčasnej drone scéne.

Na svoje si prídu aj priaznivci performancie a súčasného tanca, a to prostredníctvom vystúpenia Petry Fornayovej s hudobníkmi Ivanom Šillerom a Ferom Királym. Priestor dostanú aj poslucháči Fakulty umení Technickej univerzity v Košiciach, predovšetkým študenti Ateliéru zvukového umenia a Ateliéru nových médií. So svetelno-zvukovými objektmi sa v rámci festivalu  predstaví v budove Bravo od 7. septembra do 7. októbra 2018 aj slovenský intermediálny umelec Marek Kvetan.

Bienále zvukového a experimentálneho umenia  Sound City Days Košice 2018 je ďalším podujatím, ktoré sa koná v rámci dlhodobej stratégie rozvoja mediálneho umenia v Košiciach, ktoré vlani získali titul UNESCO Creative City of Media Art. Profilujú sa ako mesto, v ktorom majú informačné technológie a kreatívny priemysel silné zastúpenie. Práve oblasť mediálneho umenia prináša prepojenie tvorivosti a umenia s novými technológiami a IT, čoho dôkazom je aj tento festival zvuku.

PROGRAM:

20. 9. 2018

17:00  – Kasárne/Kulturpark, budova Bravo

Marek Kvetan: Rozprávač hovorí, zatiaľ čo v diaľke pozoruje horu 

vernisáž výstavy svetelno-zvukových objektov a inštalácií (7. 9. – 7. 10. 2018)

19:00  Kasárne/Kulturpark, budova Alfa

FRANTIŠEK KIRÁLY, IVAN ŠILLER & PETRA FORNAYOVÁ – CREDITS (SK)

GÁBOR SZÜCS (SK)

ATELIÉR SOUNDARTU FAKULTY UMENÍ TU Košice (SK)

21. 9. 2018

19:00 – Kasárne/Kulturpark, budova Alfa

ANDRII LINIK (UA)
IRRADIATION (AT)

BIOS  (SK)

22. 9. 2018

19:00 – Kasárne/Kulturpark, budova Alfa

VENDULA GUHOVÁ (CZ)
MAREK CHOŁONIEWSKI (PL)

TILMAN KÜNTZEL (DE)
 

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.