Festival súčasného umenia ARS NOVA sa začína už túto sobotu

Festival súčasného umenia ARS NOVA 2015  odštartuje 4. júla svoju letnú časť. Stane sa tak vo veľkom štýle a v spojení s dvoma významnými americkými hudobnými osobnosťami Philipom Glassom a Elliottom Sharpom. Sériu troch koncertov doplní letná hudobná akadémia. Podujatie s 13-ročnou históriou bude pokračovať  jesennou časťou v novembri. Spoločne ho pripravujú Medzinárodná spoločnosť pre súčasnú hudbu ISCM, Štátna filharmónia Košice a K13 – Košické kultúrne centrá ako hlavný organizátor.

phillip_glassbig_vert-4e598abc7b43d97191281803dba67bfe53ccb25a-s6-c30Podľa dramaturgičky festivalu Lucie Potokárovej na úvod festivalu zaznie v Kasárňach/Kulturparku slovenská premiéra skladby Philipa Glassa Music with Changing Parts v podaní súboru Cluster Ensemble. „Dúfame, že otvárací koncert sa uskutoční aj za účasti autora a jeho spoluhráčov, ktorí budú v tom čase už v Košiciach. Koncertu bude predchádzať nahrávanie skladby,“ informovala L. Potokárová.

V nedeľu, 5. júla, nastane v Košiciach veľkolepá hudobná udalosť. Svetoznámy americký hudobný skladateľ Philip Glass, ktorý patrí k najinovatívnejším a najrešpektovanejším osobnostiam vo svete hudby, vystúpi spolu s ďalšími dvoma skvelými sólistami – japonskou klaviristkou Maki Namekawa a ruským klaviristom Antonom Batagovom. V Kunsthalle/Hale umenia spoločne predvedú kompletné dielo jeho 20 klavírnych etúd The Complete Piano Etudes (1994-2013).

Súbežne s festivalom bude od 4. do 11. júla Letná hudobná akadémia. Jej organizátorom je komorný súbor VENI ACADEMY, ktorý sa pod vedením Daniela Mateja špecializuje na súčasnú hudbu. „Letnej hudobnej akadémie sa zúčastní  30-členný súbor hudobníkov z ôsmich krajín sveta,“ spresnila L. Potokárová. Lektorom bude skladateľ, multiinštrumentalista a producent Elliott Sharp, ktorý je ústrednou postavou experimentálnej hudobnej scény v New Yorku viac ako tridsať rokov. S výsledkom ich spolupráce sa budú môcť poslucháči zoznámiť na koncerte v Kasárňach/Kulturparku 10. júla od 19:00 hod.

 

Program letnej časti ARS NOVA 2015:

PHILIP GLASS – Music with Changing Parts / Cluster ensemble

Sobota 4. 7. 2015, 19:00 Kasárne/Kulturpark

 

PHILIP GLASS – The Complete Piano Etudes

Nedeľa 5. 7. 2015, 19:00 Kunsthalle

 

ELLIOTT SHARP & VENI ACADEMY

Piatok 10. 7. 2015, 19:00 Kasárne/Kulturpark

Podujatie je spolufinancované z dotačného systému Ministerstva kultúry Slovenskej republiky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.