Festival USE THE C!TY ľudí zabaví a zmení pohľad na verejný priestor

Festival USE THE C!TY v Košiciach každoročne láka ľudí, aby si svoje mesto pozreli z inej perspektívy ako obvykle. Jedenásty ročník opäť poskytne možnosť vidieť verejný priestor inými očami vďaka rôznym aktivitám, ktoré pre Košičanov chystá tím z výmenníkov. V pravidelnej ponuke festivalu nebudú chýbať podujatia, ktoré sú ich neodmysliteľnou súčasťou. Opäť to bude plejáda aktivít, ktorá vytiahne ľudí do ulíc. Chýbať nebude divadlo, hudba, tanec, ale aj nevšedné architektonické zásahy, ktoré na niekoľko dní, od 5. do 9. júna 2019, zmenia tvár aj charakter mesta.

Nadšenci výtvarného umenia si prídu na svoje. Počas festivalu si budú môcť rozložiť svoje plátna v centre Košíc a zachytiť detaily mesta. Verejné maľovanie Montmartre bude 5. – 8. júna od 10:00 do 18:00 hod. Vernisáž obrazov bude v areáli Kasární/Kulturparku 9. júna o 18:00 hod. Úsilie výtvarníkov budú môcť návštevníci zhodnotiť na následnej výstave v budove Bravo.

Vyfarbi sa v električke na Hlavnej je ďalšou aktivitou, počas ktorej si budú môcť Košičania užívať svoje mesto. Budú mať možnosť pokresliť okná a nechať tak odkaz cestujúcim. Antistresová omaľovánka, navrhnutá arteterapeutkou Lindou zbaví stresu a vytrhne zo starostí všedného dňa. Električka bude pristavená pri Immaculate 5. júna od 10:00 do 19:00 hod. Farebné dielo bude jazdiť po Košiciach počas celého festivalového týždňa.

Koncert  s názvom Konzerva v meste kapely Konja band s folkloristami z Konzervatória Jozefa Adamoviča si budete môcť vypočuť na nádvorí Starej radnice 5. júna 2019 o17:00 hod.

Divadlo Teatro Sapiens a Konzervatórium Timonova sa  v stredu o 21:15 predstavia v Židovskej synagóge na Zvonárskej ulici s hrou Denník Anny Frankovej. Hra prináša jeden z mnohých príbehov 2. svetovej vojny, podaný rozprávaním –násťročnej Anny Frankovej, ktorý sa autori rozhodli inscenovať očami dnešných mladých ľudí v réžii Petra Cibuľu.

Keď budete 6. júna 2019 medzi 15:00 a 20:00 hod. cestovať električkou č. 6 na trase Námestie Maratónu mieru – Staničné námestie, milo vás prekvapí program Hudba x Sit down, v ktorom sa budú striedať v hodinových intervaloch kapely s básnikmi a spríjemňovať vám cestu. Zahrá skupina Ladies and genitals, Chris Ellys, Martin Brečko a so svojou tvorbou sa predstavia Epický nočný bohém a Spisovateľ Odvšadiaľ,  aj Tri bodky.

S monodrámou Soľ a tabak prispeje do plejády podujatí Divadlo nad vecou, ktoré ju uvedie medzi Kaplnkou sv. Michala a Dómom sv. Alžbety. Zdramatizovaná poviedka od talianskeho autora Aldo Nicolaja osloví divákov 6. júna 2019 o 17:00 hod. príbehom temperamentnej vdovy v najlepších rokoch, ktorý je naplnený čiernym a ružovým humorom. Pútavá spoveď je plná nadhľadu s jemnou sebairóniou bez zbytočnej sentimentality.

Divadlo nad vecou spestrí ponuku festivalu vo štvrtok podvečer o 17:45 aj veselohrou Tri sestry, ktorá poukazuje na súdržnosť rodiny napriek rozličným povahovým vlastnostiam troch sestier. Divák uvidí „anjelov“ i „čertice“ a uvedomí si, aké je dôležité, aby rodina držala vždy spolu.

Dočasný divadelný priestor bude potom o 20:00 hod. vyhradený hercom Divadla P. A., ktorí si pre divákov pripravili tajomnú komediálnu jednoaktovku Konečná. Legendy (a cestovný poriadok DPMK) hovoria o konečnej autobusu číslo 13 za mestom. Jedného večera sa na zastávke, ktorá obrastá burinou, objavia štyri rozdielne duše. Nervózni cestujúci popri čakaní postupne odkrývajú dôvody, ktoré ich na konečnú doviedli. Aké sú ich príbehy a či sa dočkajú tajomného autobusu sa možno dozviete na festivale USE THE C!TY.

Divadelný večer bude o 21:00 hod. pokračovať monodrámou Au revoir v podaní Košického otvoreného divadla KOD. Otvorená herecká spoveď od Miloša Karáska sa odohráva niekde na rozhraní života a posmrtnej existencie. Niekdajšia diva spomína nielen  na svoje herecké úspechy, ale i pády, na bohémsky život umelcov so všetkým pozitívnym  i negatívnym, čo prináša.

Pravidelnou súčasťou festivalu sú háčkované graffiti. Tento rok si ľudia môžu vytvoriť Háčkované sídlisko, ktoré sa bude háčkovať na pletivo. Dielo sa bude finalizovať 7. júna 2019 od 16:00 do 22:00 hod. v parku pri Dolnej bráne a 9. júna 2019 sa presunie do areálu Kasární(Kulturparku. Realizovať sa budú aj „grafiťáci“, ktorí budú 7. júna 2019 od 16:00 do 22:00 hod. maľovať svoje diela na steny Výmenníka Ľudová. Pri Dolnej bráne sa v piatok od 16:00 do 19:00 hod. predvedú so svojimi dych berúcimi kúskami talentovaní skejteri z Výmenníka Ľudová na podujatí Skejtuj v meste.

Už tradične nesmie na festivale chýbať Hudba v meste, ktorú si budete môcť vypočuť na každom rohu Hlavnej ulice 7. júna 2019 od 19:00 do 22:00 hod. Zmeň svoju tradičnú návštevu mesta a zaži atmosféru, ktorú vytvoria desiatky kapiel v historickom jadre. V piatok večer ožijú  Košice hudbou v podaní lokálnych skupín a sólistov a ponúknu množstvo hudobných žánrov a emócie, ktoré môžete zažiť len počas festivalu USE THE C!TY.

V sobotu, 8. júna 2019, sa bude pri Dolnej bráne každý hýbať v rytme hudby. Od 14:00 hod. sa môžete naučiť tancovať Zemplínsku karičku a čardáš a vytvoriť svetový rekord v tancovaní na ulici. Pomôže vám Folklórny súbor Železiar.

Tanečnú show Roztancujeme spolu mesto pripravujú o 16:00 hod. Kamikadze Crew a UNOSTAR DANCE STUDIO. Veľkolepú USE THE C!TY SHOW zažijú Košičania o 20:00 hod. S novou módnou retro kolekciou sa opäť predvedie VYVA fashion, ktorej hosťami budú malé modelky z Fairy Fashion. Performance bude spojená s hudbou a ohňom.

Vyvrcholenie festivalu USE THE CITY sa bude 9. júna 2019 odohrávať v areáli Kasární/Kulturparku, ktorý sa zmení na Rozprávkový park. Popoludnie až do večera od 13:00 až do 19:00 hod. je vyhradené tancu, workshopom, čítaniu, výstavám a aktivitám rôzneho druhu. Program sa začne žonglérskou show (13:00), pokračovať bude čítaním Knižného klubu Paľikerav z knihy Domček v srdci (13:30, 15:30, 16:30), ďalšími podujatiami sú Veda hrou so SteelParkom  (14:00, 14:30, 17:00), Čítanie s knižnicou (14:30), tanečná škola SHOW DS Košice chystá Tanec ako v rozprávke (15:00), vystavené budú obrazy,  ktoré maľovali výtvarníci počas festivalu v centre mesta (16:00) a program obohatí divadlo pre deti Cililing (17:30). To ani zďaleka nebude všetko. Sprievodnými podujatiami sú Arteterapie s Facilitas, workshop kaligrafie s Platformou AT, inštalácia Uháčkuj si festival, maľovanie na tvár, aktivity pre deti s Loďkou nádeje, lukostreľba a astroshow (14:00 – 16:00).

Vstup na všetky podujatia je zdarma.

Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.