Festival USE THE C!TY opäť vytiahne umenie do ulíc

Festival USE THE C!TY (od 20. do 22. júna) už po šiesty rok prinesie do verejného priestoru umenie. Doslovný preklad názvu festivalu je „Použi mesto“, čo možno v slovenčine neznie až tak lákavo. No keď sa na program pozrieme zblízka, využitie mesta nám dáva hneď jasnejší obraz. Obraciame svoju pozornosť na verejný priestor, ktorý rokmi všednie, na ulice, ktorými prechádzame denne bez povšimnutia, na detaily, ktoré si môže všimnúť iba citlivé oko. Umenie nám pomáha upriamiť pozornosť na mesto, čo nás obklopuje. Po minulé roky sme sa zamerali na náročnú zahraničnú umeleckú produkciu. Tento rok bude výnimočný práve tým, že využijeme potenciál Košíc a vytiahneme to najlepšie z lokálnej produkcie, či už v oblasti tanca, divadla, hudby alebo streetartu. Použi mesto sa tak stáva veľmi príjemným slovným spojením.

Piknikovisko a Occupy Košice

Počas predchádzajúcich rokov festival vždy priniesol vo svojom programe aj dočasné architektonické zásahy, ktoré na krátky čas zmenili určitú časť mesta. Zmenili jej výzor, funkciu a naštrbili tak zaužívaný spôsob pohľadu na prítomný priestor. Dokázali to Kartónové monumenty minulý rok, ale aj Dočasné mesto rok predtým.

Šiesty ročník festivalu USE THE C!TY predstavuje hneď dve mestské intervencie. Jedným je „Piknikovisko“ pred košickým Auparkom, ktoré vyrástlo už v pondelok, 16. júna a ostane na tomto mieste za priaznivých podmienok do nedele, 29. júna. Je to miesto, kde ľudia môžu oddychovať, počas slnečných dní si budú môcť zahrať spontánne na klavíri, počas festivalového víkendu tu bude napríklad hrať kapela, na deti čaká bohatý detský program a diať sa bude aj mnoho iného.

Druhým objektom vo verejnom priestore bude Occupy Košice. Pri Urbanovej veži ju budete môcť vidieť iba počas trvania festivalu. Tento atypický architektonický počin bude mať funkciu  pódia, ako aj steny pre sprejerov. Aj Occupy stena bude počas festivalu napĺňaná bohatým obsahom od divadla, koncertu, loptového freestylu až po nedeľný detský program.

Začiatok v piatok

Celý festival sa začína v piatok večer. „Predstavte si Kukučínovu ulicu a námestie pri Kasárňach/Kulturparku biele ako sneh, vypnuté verejné osvetlenie. Stojíte v strede námestia a vidíte krásne osvetlené budovy, príbeh košických ulíc, ktorý sa začína pred vami rozvíjať a vy ste v strede toho diania. Všetko sa točí okolo vás, najprv divadlo, potom tanec a zborový spev, okolo vás prechádza protest a všetko sa to zlieva do jedného predstavenia, ktoré vás pohltí,“ približuje atmosféru piatkového večera riaditeľka festivalu Blanka Berkyová. Takto si môžeme predstaviť predstavenie s názvom Hlasy ulice.

Tanečná sobota

To na úvod určite postačí. Sobota totiž nedá vydýchnuť nikomu, kto bude chcieť vidieť niečo zaujímavé z programu. V Kasárńach/Kulturparku bude pre mladých hiphopových tanečníkov celodenný tanečný workshop Move That Park. Budú sa učiť tancovať, dozvedia sa viac o histórií moderného tanca a vyberú si spomedzi seba tých najlepších, ktorí si na záver zmerajú sily na jednom spoločnom pódiu. Počas tancovania sa budú v priestoroch Kasární/Kulturparku diať aj ďalšie, tentoraz vizuálne lahôdky. Dva názvy vám napovedia, že nás čaká práca so sprejom – Live Graffiti a CelloGraff. Jedna časť sprejerov bude pracovať s fóliou, ktorú natiahneme medzi stromami v Kasárňach/Kulturparku a vytvoria tak obrovskú verejnú galériu v parku. Druhá časť naživo zaznamená obrazy z tanečného workshopu. Jednoducho to tam bude žiť!

Ulice v centre mesta nespoznáte

Medzitým sa v centre mesta rozbehne niekoľko aktivít naraz. Streetartisti dostali k dispozícií osem ulíc. Úzke kolmé ulice na Hlavnú slúžia ako brána do pešej zóny historického centra Košíc. Budete môcť kráčať po oblakoch na Zámočníckej ulici, zažiť strašidelnú prechádzku po Františkánskej alebo vidieť hompáľajúce sa nohy na Poštovej ulici. Počas toho sa začnem Guerilla Gardening pri Urbanovej veži. „To, čo určite neostane bez ohlasu, sú dva architektonické zásahy, ktoré na krátky čas spestria verejný priestor. Jedným z nich je umelecká stena, tiež nazvaná ako Occupy Košice, ktorá bude stáť pri Urbanovej veži. Druhý dočasný zásah má názov Piknikovisko a bude dva týždne skrášľovať námestie pred Auparkom. Obe diela budú slúžiť ako základňa pre ďalšie aktivity,“ hovorí ďalej riaditeľka festivalu Blanka Berkyová.

Hudba v meste

Neodmysliteľnou súčasťou USE THE C!TY festivalu je podujatie Hudba v meste. Kapely, jednotlivci a rôzne hudobné zoskupenia z Košíc a okolia oslávia sobotný večer hudbou, ktorá bude znieť centrom mesta od 20:00 až do 23:00 hod. „To, že sa prihlásilo viac kapiel ako minulý rok, je perfektné. Máme napríklad DJ-a, sólovú speváčku a gospel, rovnako aj metalové či rockové kapely. Ale nájde sa aj džez, funky, všetko, na čo si len spomeniete,“ približuje rozpätie prihlásených kapiel ich koordinátor Martin Dani.

Aby sa tešili aj deti

Po náročnej sobote patrí nedeľa vždy deťom. Bohatý program ich čaká na Piknikovisku, ako aj na Occupy stene pri Urbanovej veži, bábkové divadlo, Vedecký brloh, joga, čitáreň a mnohé ďalšie aktivity. Festival uzavrieme tak, ako sme ho začali. Divadlom. Zídeme sa pred Kasárňami/Kulturparkom a uvidíme slovenskú premiéru pouličného predstavenia U zdi českého Divadla Continuo, ktoré prezrádza najmä vertikálnosť, výrazná hudba a jedinečnosť scénografie.

Môžeme len povedať, že ak minulý ročník bol dobrý, tento bude výborný. Lebo použiť mesto má úplne nový rozmer a význam.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.