Festival USE THE C!TY pomôže vnímať mesto cez umenie

Festival USE THE C!TY každoročne láka stovky ľudí, aby si svoje mesto pozreli z inej perspektívy ako obvykle. Jubilejný desiaty ročník prichádza do Košíc spájať umenie s verejným priestorom. Nebude to len oslava umenia, ale aj samotných Košičanov či lokálnych umelcov. Zo sídlisk či z výmenníkov prídu počas festivalových dní od 30. mája do 2. júna do centra mesta a predvedú to najlepšie zo svojej tvorby.

Program festivalu pozostáva zo širokého spektra žánrov v podaní lokálnych umelcov. Motto tohtoročného festivalu „Si tým, kde žiješ“, nabáda všetkých obyvateľov a návštevníkov mesta aktívne sa zapojiť a nechať na seba pôsobiť umenie.

 „Cieľom festivalu USE THE C!TY je predstaviť tvorivých Košičanov v centre mesta. V programe sa predstavia košické kapely, komunitné divadlá a ochotníci, začínajúci i pokročilí výtvarníci iní kreatívni ľudia. Mesto počas štyroch festivalových dní ožije kultúrou a umením. Chcete si vyskúšať legálne sprejovanie? Naučiť sa háčkovať? Zažiť divadlá v čarokrásnej atmosfére Mestského parku? Počúvať live vystúpenie hudobníkov v električke alebo ju pomaľovať? To všetko a omnoho viac ponúka program festivalu USE THE C!TY,“ povedala koordinátorka festivalu Gabriela Mišurová.

Prvý festivalový deň odštartuje oficiálnym zvesením nadrozmerného háčkovaného plášťa, na ktorom pracovali dobrovoľníci. Vyše 100 farebných štvorcov bude tvoriť plášť, ktorý si každý hrdý Košičan pripne a stane sa tak na malú chvíľu superhrdinom mesta. V rovnakom čase bude pristavená električka a v nej antistresová omaľovánka na jej šestnástich oknách. Zároveň sa vytvára priestor na aktívne zapojenie verejnosti. Pre obyvateľov a návštevníkov sú pripravené workshopy grafiti, háčkovania, žonglovania, interaktívne inštalácie, súťaže v spoločenských hrách a rôznorodé detské aktivity pri príležitosti oslavy Dňa detí.

Až 21 umelcov, profesionálov i amatérov bude počas plenéru Montmartre maľovať to, čo je ich srdcu v rámci Košíc najbližšie. Tradičná Hudba v električke sa tento rok rozrastá na šesť samostatných unplugged koncertov. Rytmy folku, popu, rocku, funku a blues zaznejú v priestore pohybujúcej sa električky číslo 6. Pestrý výber coverov, ale aj vlastný repertoár predvedú kapely či jednotlivci piatkový podvečer počas Hudby v meste. Obzvlášť dynamickým podujatím bude cirkusový sprievod mestom. Akrobacia, žonglovanie, bublinová show sa začne pri Dolnej bráne, presunie sa k Morovému stĺpu a do Mestského parku.

Veľkolepým podujatím bude módna show Cirkus. Pri altánku v Mestskom parku sa predvedú dievčatá a ženy v najpestrejšej kolekcii od komunitnej značky VYVA v spolupráci s Fairy Fashion. Súčasťou prehliadky bude aj žonglérske a ohňové vystúpenie profesionálnych cirkusantov Žongléros Ansámbl z Plzne. K dokonalej atmosfére v parku prispeje koncert kapely Shamrock Redheads. Módna a ohňová show sa začne o 20.00 pri altánku v Mestskom parku v posledný festivalový deň.

Festival z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Viac informácií na www.usethecity.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.