Festival USE THE C!TY tvoria Košičania, ktorí si chcú mesto užiť

Festival USE THE C!TY v Košiciach každoročne láka ľudí, aby si svoje mesto pozreli z inej perspektívy ako obvykle. Jedenásty ročník opäť poskytne možnosť vidieť verejný priestor inými očami vďaka rôznym aktivitám, ktoré pre Košičanov chystá tím SPOTs. Aj keď je júnový termín podujatia ešte trochu vzdialený, prípravy sú v plnom prúde. V pravidelnej ponuke festivalu nebudú chýbať podujatia, ktoré sú ich neodmysliteľnou súčasťou. Opäť to bude plejáda aktivít, ktorá vytiahne ľudí do ulíc. Chýbať nebude divadlo, hudba, tanec, ale aj nevšedné architektonické zásahy, ktoré na niekoľko dní menia tvár aj charakter mesta.

Predtým, než sa UTC oficiálne začne 5. júna a potrvá do 9. júna, zostáva ešte dosť práce. Organizátori však už pracujú na plné obrátky a dolaďujú program. Verejnosť sa už tiež môže zapájať do príprav. USE THE C!TY opäť rozozvučí centrum Košíc obľúbeným formátom Hudba v meste. Tradične festivalový piatkový podvečer (7. júna 2019) patrí rôznym hudobným žánrom a kapelám, ktoré prezentujú to najlepšie zo seba a zo svojej tvorby. Atmosféra, ktorú dokáže navodiť viac než tridsiatka kapiel, hrajúca pozdĺž Hlavnej ulice a bočných, je zakaždým iná a plná pozitívnej energie. V tento večer sa v meste stretnú kapely a milovníci hudby, aby si užili čaro pešej zóny v historickom srdci Košíc. Zviditeľniť sa môže hocijaká kapela a hudobník. Prihlásiť sa môžu do 15. mája do polnoci.

Verejné maľovanie Montmartre ponúka všetkým nadšencom výtvarného umenia (profesionálom i amatérom) možnosť vyskúšať si maľovanie v centre mesta. Tohtoročnou témou sú Detaily Košíc. Hľadajú sa výtvarníci, ktorí si rozložia svoje plátna a zachytia jedinečný pohľad na mesto. Obrazy budú vystavené v areáli v Kasárňach(Kulturparku a po skončení festivalu v budove Bravo. Záujemcovia sa môžu prihlásiť do 15. mája do polnoci.

Keď si začínajúci komik alebo skúsený standupista, prípadne píšeš vlastné básne, krátku prózu, máš príležitosť prezentovať ich pred verejnosťou. Všetkým, komu nechýba dar reči, zmysel pre humor alebo majú básnické črevo festival ponúka nový formát prezentácie v električke. Svoju tvorbu pošli na vymenniky@k13.sk. Organizátori festivalu si z prihlásených vyberú tých, ktorí splnia podmienky účasti.

Pravidelnou súčasťou festivalu USE THE C!TY sú aj Háčkované grafity. Tento rok sa bude háčkovať na pletivo a vytvárať motív sídliska, obrysy panelákov a v nich háčkované kúsky, ktoré budú predstavovať okná, balkóny, kvety, stromy, vtáky, slnko, mraky… Verejnosť sa môže zapojiť dvojakým spôsobom. Háčkovať sa môže aj doma alebo pomáhať pri finalizácii inštalácie koncom mája a začiatkom júna. Šikovné ruky môžu vytvoriť doma štvorce (20×20 cm), obdĺžniky (20×40 cm), kruhy, trojuholníky, kvietky rôznych rozmerov. Fantázii sa medze nekladú. Ak už náhodou máte niečo uháčkované, prineste to do galantérie Piccolo na Mäsiarskej 12 do 24. 5. 2019. Celé dielo sa bude spájať 7. júna v parku pri Dolnej bráne. Prihlásiť sa môžete e-mailom na hackovane.grafity@gmail.com alebo telefonicky na 0904 298 079.

O bezproblémový priebeh festivalu sa postarajú aj dobrovoľníci. Stať sa ním môže každý, kto má viac ako 18 rokov, je zodpovedný, pracovitý a komunikatívny. Prihlásiť sa môžete do 10. mája 2019 na adrese gabriela.misurova@k13.sk. Úlohou dobrovoľníkov je starať sa o celkovú atmosféru festivalu, komunikovať s návštevníkmi a poskytnúť informácie o programe, mieste a čase jednotlivých podujatí.

Program bude naozaj bohatý a postupne sa o ňom dozviete viac podrobností.

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.