Festival Vlna naživo je „upletený“ z literárnej vlny, hudby a filmu

Do Kasární/Kulturparku prichádza multižánrový festival súčasného umenia Vlna naživo, ktorý prinesie 13. decembra najnovšie trendy v oblasti literatúry. Priestor dostanú aj hudba a film. Po Bratislave a Banskej Bystrici sa presúva do Košíc.

Predajná výstava kníh pod názvom BRaK na Vlne ponúkne počas celého dňa výber z toho najlepšieho, čo sa urodilo na Slovensku, ale aj v Českej republike v knižnej kultúre v malých a stredných vydavateľstvách.

Popoludňajšia Literárna Vlna, ktorej klbko sa začne odvíjať o 14. hodine prinesie prúd autorského čítania, diskusie a autogramiády so slovenskými spisovateľmi. Zo svojej novej zbierky TXT.TXT začne čítať Martin Kočiš, predstaviteľ súčasnej slovenskej poézie a finalista básnickej súťaže Básne 2013. Autorove texty vychádzajú z anestetickej poetiky autorov experimentálno-dekonštruktívnej poézie s dôrazom aj na vizualitu textu, čerpajúc zo slovných hier.

V polhodinových intervaloch budú pokračovať ďalší autori. Spisovateľka a kunsthistorička Jana Bodnárová predstaví svoju poslednú knihu s názvom Z periférií. Od začiatku 90. rokov sa venuje takmer výlučne literárnej činnosti. Popri publikovaní nových prozaických kníh, tvorby pre deti, rozhlasových hier a televíznych scenárov sa venuje aj tvorbe a prezentácií video performancií v domácich galériách a experimentálnych divadelných scénach. Kniha, z ktorej bude čítať je nominovaná na cenu Bibliotéky za rok 2013.

Rytier bez básne a Hany Agda baví Pain bude čítať zo svojho nového opusu Europain. Spisovateľ, scenárista a umelec tureckého pôvodu, undergroundový básnik a dekadent so sklonmi k art-core je držiteľom najvyššieho počtu ocenení literárnej súťaže Poviedka. Jeho knižným debutom je už dnes kultová a prvá okultná kniha básní na svete Kosť & Koža, ktorú aj ilustroval.

Publiku sa predstaví aj Marek Vadas, ktorý za knižku Liečiteľ získal v roku 2007 významnú cenu Anasoft litera. Čítať bude zo svojej novej knihy Čierne na čiernom. Debutoval v roku 1994 zbierkou poviedok Malý román. S Emanom Erdélyim je autorom poviedkového románu Univerzita a zbierky poviedok Diabol pod čapicou. Jeho najnovšia tvorba je úzko spätá s pobytmi v Afrike.

8168039313_0df2fa8a16_kMichal Habaj a jeho rovnomenná zbierka básní, ktorá bola knihou roka, porozpráva o tom, že poézia je najradikálnejší čin a investícia do budúcnosti. V 90. rokoch minulého storočia sa stal výraznou individualitou najmladšej slovenskej poézie. Debutom 80-967760-4-5 sa prihlásil k radikálne anestetickej poetike P. Macsovszkého. V tvorbe mieša protiklady a podvracia ustálené básnické konvencie. Od odosobneného debutu sa prepracoval k podobe autentickej intímnej výpovede, reflektujúcej kultúrne a civilizačné fenomény.

Básnik, prozaik, zakladateľ vydavateľstva DREWO a SRD a šéfredaktor časopisu Vlna Peter Šulej prečíta úryvok zo svojej zbierky Nódy. Vo svojej básnickej tvorbe nadväzuje na literárnu avantgardu 20. a 30. rokov 20. storočia. Je jedným z prvých autorov, ktorý implantoval do slovenskej literatúry nový termín – kyberpunkovú poéziu a prózu. Okrem poézie napísal i dve knihy žánru sci-fi a román História.

Balla, vlastným menom Vladimír Balla začal uverejňovať poviedky v časopisoch Dotyky a Literárny týždenník. Knižne debutoval zbierkou poviedok Leptokaria, za ktorú získal cenu Ivana Krasku. Jeho autorská stratégia je postavená na zmesi filozofovania, intelektuálskej prózy a ironizovania, s občasným skĺznutím k cynizmu alebo pátosu. Víťaz ceny Anasoft litera za knihu V mene otca neprečíta zo svojej tvorby nič.

Prezentácie publikácií a diskusie vystrieda o 18. hodine premietanie ocenených filmov Medzinárodného festivalu animácie FEST ANČA 2014. Dvadsiata hodina bude patriť hudbe. Vystúpi inštrumentalista a DJ, budhista, neurotik a hudobný schizofrenikovi Stroon ako Struna či Dalibor Kocián. Vo svojich multižánrových projektoch sa statočne vyhýba púšťaniu  80´s, rock´n´roll či 90´s. Ako „púšťač“ ako Struna sa im však nevyhýba a kombinuje ich pod vplyvom ostatných hudobných škatuliek, ktorými si fanúšikovsky prešiel.

Na pódiu ho vystrieda  Herzog Herzog, ktorý elektronické zvukové experimenty spája s klasickými postupmi a vďaka živelnému hraniu si vybudoval pozíciu jedného z najzaujímavejších elektronických live-actov. Talentovaný producent a performer je unikátnym zjavom z plejády mladíkov experimentujúcich s elektronikou z Exitab labelu. Jeho špecifický hudobný rukopis charakterizujú 8-bitové zvuky, praskajúce digitálne beaty a silné melódie.

Záver festivalu bude patriť nekonformnému projektu dvojice raperov Lyrika a Beneho, temperamentom, hlasom a prejavom pochádzajúcich z iných miest a sfér MODRÉ HORY a Roland Kánik. Po výnimočnom, komornom koncerte s americkými kamarátmi prichádzajú opäť do Košíc s balíkom príbehov obyčajného Slovenska, jeho ulíc a kancelárií.

PROGRAM:

10:00 – 17:00 BRAK NA VLNE – predajná výstava kníh

14:00 – 17:00 LITERÁRNA VLNA – prúd čítania a „nečítania“

14:00 – 14:30 Martin Kočiš

14:30 – 15:00 Jana Bodnárová

15:00 – 15:30 Agda baví Pain

15:30 – 16:00 Marek Vadas

16:00 – 16:30 Michal Habaj

16:30 – 17:00 Peter Šulej

17:00 – 17:30 BALLA

18:00 – 20:00 FEST ANČA – animované filmy

20:00 – 21:00 STROON – multiinštrumentálna hudba

21:00 – 22:00 HERZOG HERZOG – elektronická hudba

22:00 – 23:00 MODRÉ HORY + ROLAND KÁNIK – vystúpenie raperov

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.